FINAL Anglia – Elveția 1-1 (5-3 la penalty-uri) / Anglia se califică…

sursa foto: UEFA Euro 2024

FINAL Anglia – Elveția 1-1 (5-3 la penalty-uri) / Anglia se califică în semifinale după încă o partidă în care nu a impresionat

Anglia reușește cu emoții să prindă un loc în semifinalele Euro 2024, după ce a câștigat la penalty-uri în fața unei Elveții încăpățânate, căreia i-a lipsit doar norocul. Cele 120 de minute s-au terminat 1-1, iar la loviturile de departajare, Cei Trei Lei s-au impus cu scorul de 5-3.

Prima repriză a avut aspectul celorlalte din sferturi, fiind un joc închis, fără prea multe ocazii mari, iar în această repriză șuturile au lipsit complet. Anglia a controlat balonul, dar fără să creeze prea mult pericol la poarta lui Sommer. Elveția nu s-a remarcat nici ea cu vreo șansă reală. Multă tatonare și foarte puține riscuri asumate în prima repriză, din care nu îți poți aminti prea multe.

Primele 10 minute din a doua repriză s-au desfășurat în același mod. Cu trecerea timpului, Elveția a ieșit mai mult la joc și a reușit să atace bine poarta lui Pickford până la momentul golului lui Embolo. Acesta a marcat în minutul 75, după o centrare a lui Dan Ndoye, care a fost deviată de doi fundași englezi, insuficient pentru a o bloca, iar atacantul elvețian a împins mingea în poartă. Bucuria fanilor elvețieni n-a durat mult, întrucât Anglia a egalat neașteptat de rapid, după ce Saka a trimis un șut frumos din afara careului, care a lovit bara înainte să intre în poartă. Astfel, meciul a fost trimis în prelungiri.

Prelungirile nu au mai adus prea multe ocazii, echipele fiind obosite și parcă mulțumite de ideea că vor ajunge la penalty-uri. Elveția a avut o șansă uriașă când Shaqiri a bătut un corner direct pe poartă și a lovit bara. Elveția a mai încercat pe final, dar fără rezultat, astfel încât echipele au mers la loviturile de departajare. Acolo, alegerea ciudată a lui Yakin de a trimite un fundaș central să bată primul penalty s-a dovedit a fi neinspirată și crucială în eliminarea echipei sale. Anglia trece de Elveția cu 5-3, după ce iar nu a prestat la nivelul așteptărilor.

Anglia va întâlni câștigătoarea dintre Olanda și Turcia în semifinalele de pe 10 iulie.

LIVETEXT:

Penalty 9: Arnold pentru Anglia: Fundașul dreapta trimite Cei Trei Lei în semifinale, 5-3 Anglia

Penalty 8: Lovitură decisivă pentru Elveția: Amdouni trage pe mijlocul porții, Pickford este păcălit, 4-3

Penalty 7: Ivan Toney pentru Anglia: marchează și el, iar englezii nu au ratat până acum, 4-2 Anglia

Penalty 6: Shaqiri pentru Elveția: înscrie cu puțină șansă, întrucât Pickford ghicise colțul, 3-2

Penalty 5: Bate Bukayo Saka pentru Anglia: trimite în plasa laterală, Sommer iar nu ghicește, 3-1 Anglia

Penalty 4: Alt fundaș, Schar, pentru Elveția: marchează și își ține în joc echipa, 2-1 Anglia

Penalty 3: Bellingham pentru Anglia: înscrie frumos, Sommer iar se aruncă în partea opusă

Penalty 2: Pentru Elveția bate fundașul Akanji: lovește slab și ratează, Pickford a fost pe minge

Penalty 1: Anglia execută prima, Cole Palmer își asumă riscul: înscrie cu ușurință, portarul se aruncă pe cealaltă parte

Min 120+2: Calificarea se decide la lovituri de departajare! Vom avea dramatism total, oricare echipă poate ieși învingătoare

Min 119: Elveția ratează în serie și nu o lasă pe Anglia să respire! Amdouni trimite șut la colțul scurt de la marginea careului și Pickford este de-a binelea încercat

Min 118: Intră Amdouni și Sierro, ies Freuler și Aebischer

Min 117: Ce șansă de 2-1 a avut veteranul Shaqiri! Lovitură de generic din corner a elvețianului care lovește bara! Incredibilă execuție, putea fi golul turneului. Pickford ar fi fost bătut dacă bara nu ar fi intervenit

Min 115: Modificare la Anglia: iese Phil Foden și intră Trent Alexander-Arnold

Min 113: Luke Shaw intervine decisiv și blochează un șut din careu al lui Widmer, care se afla în poziție bună

Min 109: Harry Kane nu mai putea continua după ce a fost lovit pe tot terenul și în afara acestuia. Este înlocuit de Ivan Toney

Min 108: Kane crează o fază comică, în afara careului. Acesta cade la mijlocul terenului, după tușă, și aproape că este prins de Southgate. Avem parte și de cascadorii în această seară

Min 106: Arbitrul fluieră startul reprizei secunde a prelungirilor

Min 105: S-a terminat prima repriză a prelungirilor și totul pare să se îndrepte spre penalty-uri

Min 102: Ocazie bună pentru Anglia! Bellingham reușește un șut cu stângul din careu, după ce prima încercare cu dreptul a fost blocată. Mingea este prinsă ușor de Sommer, dar atacul englezilor a avut intensitate

Min 101: În continuare 1-1, fără ocazii însemnate în această primă repriză de prelungiri

Min 98: Schimbare la Elveția: iese Dan Ndoye, intră Denis Zakaria

Min 95: Incredibil șutul lui Rice! A trimis o torpilă de la 25-28 de metri, dar Sommer s-a întins bine și a reușit să bareze frumos balonul

Min 94: Elveția a început prelungirile controlând balonul

Min 91: Am intrat în prima repriză de prelungiri

Min 90+3: Vom avea prelunigiri! Numărăm al treilea meci din sferturi care nu se decide în 90 de minute

Min 90+2: Elveția ar fi avut o șansă bună de 2-1 dacă Embolo nu îi fura mingea lui Ndoye, care era liber în apropierea careului mic

Min 90: Vor fi adăugate 3 minute celor 90

Min 90: Minute bune pentru Anglia. Fapt ce vine ca o desfășurare logică a meciului, fiind echipa care vine din spate, după golul egalizator

Min 88: Fază bună creată de Eze și Luke Shaw, mijlocașul  găsește un culoar de șut și trage slab, mingea trecând alături

Min 84: Finalul de meci se anunță a fi foarte interesant: echipele vor forța golul sau se pregătesc pentru prelungiri?

Min 80: GOL Anglia! Bukayo Saka înscrie de la mare distanță! Șutul său lovește bara și intră în poartă. O lovitură neașteptată pentru elvețieni, și, ca în meciul cu Slovacia, Cei Trei Lei au avut nevoie de o sclipire a unuia dintre talentele disponibile pe teren pentru a egala, după ce nu au avut vreun șut pe poartă

Min 78: A ieșit și Konsa, în locul său a intrat Cole Palmer

Min 78: Southgate răspunde repede: două schimbări, deși inițial erau trei jucători la margine. Probabil a fost vorba de o eroare de comunicare cu asistenții, deoarece tabela arăta că Bellingham urma să iasă, iar acesta nu își putea crede ochilor. În final, ies Trippier și Mainoo; intră Eze și Shaw.

Min 75: GOL Elveția!!!! Embolo deschide scorul la Dusseldorf! Dan Ndoye trimite mingea pe jos în careu, care este deviată de două ori, insuficient, înainte să fie băgată în poartă de Embolo. Atacantul elvețian a avut doar de împins mingea în poartă, după ce a urmărit excelent faza. Nu a avut nevoie să se remarce foarte mult în joc ca să marcheze

Min 73: Gest de sportivitate al lui Jude Bellingham: mijlocașul se duce la căpitanul Elveției să-și ceară scuze și să-l ridice, chiar dacă acesta simula o lovitură. Jude ridicase piciorul, dar nu suficient pentru a fi considerat joc periculos, lovind balonul și nu pe elveția

Min 69: Este nevoie de retragerea lui Kane în apărare pentru a bloca o incursiune a lui Ndoye. Acest elvețian devine foarte periculos când i se lasă puțin spațiu

Min 67: Aebischer trage din prima de la marginea careului, după o respingere a defensivei Angliei. Nu a prins bine voleul și mingea trece pe deasupra porții

Min 66: Schimbările din tabăra Elveției sugerează că sunt mulțumiți cu scorul de 0-0 și sunt dispuși să ajungă la penalty-uri. Anglia nu pare prea optimistă în privința loviturilor de departajare, dar asta este ceea ce arată pe teren

Min 63: Dublă schimbare pentru Elveția: iese Ruben Vargas și Fabian Rieder; intră Steven Zuber și Silvan Widmer. Yakin schimbă benzile

Min 62: Elveția are momente bune și dă impresia că cele două echipe și-au schimbat tricourile

Min 59: Rămâne un meci neașteptat de închis și în a doua repriză. Jucătorii tot nu riscă, iar Anglia nu pare echipa pe care o țineam minte înaintea acestui turneu final. Elveția este mulțumită cu această poziție de apărare și atac pe contre

Min 57: Șansă bună pentru Elveția și probabil cea mai mare ocazie a meciului! Embolo ajunge la o centrare trimisă de Vargas și trimite neașteptat cu capul spre poarta lui Pickford

Min 51: Avem primul șut pe spațiul porții! Acesta îi aparține lui Embolo. Este un șut slab din careu și din întoarcere, dar pentru statistică este binevenit

Min 49: Un fapt interesant: turneul final ne-a fascinat cu multe goluri în grupe. Sferturile sunt în contrast total cu ce s-a întâmplat în grupe

Min 47: O primă șansă bună a reprizei! Bellingham intră bine în careu și a fost aproape să paseze decisiv pentru Harry Kane. Intervenție crucială a lui Akanji!

Min 46: Începe repriza secundă cu posesia Elveției

PAUZĂ: Meci închis, similar cu celelalte partide, dar se distinge prin puținele șuturi trimise spre poartă. Anglia a dominat bine jocul, bazându-se pe atacuri poziționale construite pas cu pas, în timp ce Elveția a dat dovadă de o apărare perfect sudată. Majoritatea șuturilor englezilor au fost blocate, sugerând defensiva rigidă a elvețienilor. Elveția pare periculoasă pe contraatac, dar i-a lipsit ultima pasă. Așteptăm a doua parte, care va împinge ambele echipe să atace mai mult.

Min 45: Saka nu se lasă doborât ușor, intră în careu și îi împinge mingea cu ultimele puteri lui Mainoo. Acesta trage într-un blocaj salvator, în ceea ce a însemnat cea mai mare oportunitate din acest meci

Min 43: Anglia a preluat controlul jocului, dar fără să creeze mari oportunități. De la faza lui Bellingham, mingea nu s-a mai apropiat semnificativ de poartă

Min 36: Bellingham este într-o formă bună astăzi! Trece în stil Zidane de un adversar, își face loc spre poarta lui Sommer, pasează pentru Saka în bandă și primește în careu o centrare la semi-înălțime, peste care sare, dar Schär se apără extraordinar. Ce fază frumoasă construită de Jude!

Min 33: Schär primește cartonașul galben, după ce n-a reușit să-l blocheze pe Bellingham regulamentar la mijlocul terenului

Min 30: Anglia transformă un corner într-un atac pozițional, care este repoziționat, mingea ajungând în cele din urmă la portar. Posesia le convine Celor Trei Lei

Min 29: Jude Bellingham rămâne de urmărit! Ce bine controlează mingea și de fiecare dată este periculos când primește în preajma careului

Min 25: Se figurează o partidă foarte echilibrată. Atacurile sunt destul de împărțite, întrucât au existat momente bune și pentru Elveția și pentru Anglia. Totuși, nu am văzut în 25 de minute un șut pe poartă, încă așteptăm. Poate calitatea jucătorilor din teren ne-a făcut să avem astfel de așteptări, dar calitatea nu înseamnă mereu goluri

Min 22: O centrare a lui Trippier din corner pentru lovitura de cap a lui Harry Kane trece puțin pe lângă. Ar fi fost o șansă bună dacă arbitrul nu ar fi semnalizat fault în atac

Min 18: Este de admirat dorința acestor tineri de a se evidenția la un turneu final. Mainoo aproape că s-a urcat pe Rieder doar ca să ajungă la o minge în careu

Min 16: O fază construită interesant de Anglia! O recuperare bună aduce mingea în apropierea careului lui Sommer, Rice pasează în centru, iar Kobie Mainoo tras în blocaj din afara careului. Mingea părea să se ducă bine

Min 13: Englezii încearcă să desfacă defensivă elvețiană prin pase scurte și rapide. În zadar, Cei Trei Lei întâlnesc o apărare foarte bine sudată

Min 12: Meciul este similar cu celelalte jucate în această fază a Euro 2024. Nuanțe închise la început, nu riscă nimeni

Min 8: Dan Ndoye este un adevărat pericol pentru apărarea engleză. O incursiune bună în careu se încheie cu o centrare pe jos ce părea promițătoare, însă fundașii au fost atenți

Min 7: Încă o centrare a Angliei din aceeași poziție ca prima, având aceeași soartă

Min 4: Prima fază de poartă îi aparține Angliei. Centrare a lui Saka care traversează poarta lui Sommer și se duce în afara terenului

Min 3: Multe pase la mijlocul terenului. Deocamdată echipele nu riscă să atace

Min 1: Începe meciul cu posesia englezilor

Ora 18.57: Tocmai ce am ascultat imnurile naționalelor și suntem pregătiți de startul partidei

Ora 18.45: Este meciul cu numărul 100 pentru Gareth Southgate la selecționata Angliei. O să urmeze o aniversare de vis sau de coșmar?

Ora 18.40: Fanii sunt nerăbdători să înceapă meciul! Deja își încălzeau vocile recitând melodiile care rulau pe fundalul încălzirii celor două echipe

Ora 18.38: Jucătorii englezi sunt la încălzire și gata să arate de ce au fost numiți favoriți înainte de începerea turneului