Simona Halep, eliminată în turul întâi al WTA Hong Kong / Setul…

Simona Halep / Sursa foto: Flaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Simona Halep, eliminată în turul întâi al WTA Hong Kong / Setul doi, pierdut după ce a condus cu 3-0

Simona Halep a fost eliminată în runda inaugurală a WTA Hong Kong, turneu de categorie 250. Fostă lideră mondială, Simona a avut șansele ei, mai ales în setul al doilea, unul în care a condus cu 3-0. Înfrângerea cu Yue Yuan, a șasea favorită (scor 3-6, 3-6), a venit după o oră și 22 de minute.

Serviciul a fost principala problemă a Simonei, procentajul punctelor câștigate pe primul fiind de 61%. Yuan a simțit foarte bine vulnerabilitățile din jocul sportivei noastre, a fost agresivă de la retur și a câștigat fără emoții primul set.

Halep a arătat o altă față în prima parte a setului al doilea: a condus cu 3-0 și a dat senzația că poate duce duelul într-o manșă decisivă.

A urmat însă o cădere semnificativă care i-a permis din păcate adversarei să câștige șase gameuri la rând și să se impună cu 6-3, de la 0-3.

Simona a avut unele momente în care a fost capabilă să facă diferența din ofensivă, dar și perioade în care s-a văzut din plin lipsa ritmului dat de meciurile oficiale.

Halep a încheiat partida cu 17 lovituri câștigătoare, 19 erori neforțate și cu 51 de puncte câștigate în total (față de 65 ale adversarei).

De știut

• Pentru prezența pe tabloul principal de la Hong Kong, Simona Halep va primi un cec în valoare de $ 2,890 și un punct în ierarhia WTA de simplu.

Desfășurarea partidei dintre Simona Halep și Yue Yuan, scor 3-6, 3-6, din primul tur de la WTA Hong Kong

3:6 Simona nu a mai găsit vreo soluție pentru agresivitatea adversarei, iar Yuan a bifat o serie fantastică de șase gameuri la rând.

3:5 Din dorința de a forța de la retur, Simona greșește cu forehandul pe partea mai înaltă a fileului. Yuan nu slăbește ritmul, simte că domină un meci pe care-l poate încheia în următoarele minute. Game la zero pentru asiatică.

3:4 Yuan face și pasul la fileu, vrea cu orice preț să închidă cât mai repede schimburile. Din păcate, căderea Simonei este una aproape totală în aceste momente, lucru de care profită din plin Yue (0-40). Halep își dă un restart, lovește la totul sau nimic, trimite și o scurtă și reușește să egaleze de la 0-40. Din păcate, Simona cedează sub presiunea momentului, iar Yuan are acum câștigate patru gameuri la rând.

3:3 Yuan și-a revenit după startul greoi de set, în timp ce Simona a fost din nou împinsă într-o defensivă de unde nu are foarte multe variante de răspuns. Chinezoaica restabilește egalitatea, după ce acum doar câteva minute era condusă cu 3-0…

3:2 Pe loviturile mai moi trimise de Simona, Yue face pasul în teren și lovește decisiv. Este o jucătoare cu mare poftă de atac. De la 30-0 în favoarea jucătoarei noastre, asiatica a câștigat toate punctele și a recuperat breakul din setul al doilea.

3:1 Yue are în forehand o armă importantă, chinezoaica este ajutată și de serviciu. Scorul s-a modificat, este 3-1 pentru Simona.

3:0 Se simte altă încredere în execuțiile Simonei, lovește mingea din urcare, iar Yuan este luată prin surprindere. Halep confirmă breakul, ea s-a desprins acum la 3-0.

2:0 Halep continuă pasa bună și face primul break din acest meci. Ea conduce acum cu 2-0.

1:0 Simona a început cu dreptul setul al doilea, a câștigat gameul de serviciu.

3:6 Yue a câștigat primul set, un singur break a făcut diferența în prima manșă, una care a durat 45 de minute.

3:5 Sunt momente în care se vede destul de clar lipsa partidelor oficiale din dreptul Simonei. Este ușor rigidă și nu are răspuns la unele lovituri ale adversarei la care înainte de scandalul de dopaj ar fi găsit o soluție. Halep trece cu bine peste un game de serviciu foarte important.

2:5 Simona simte bine mingea pe un forehand în lungul liniei: lovitură care poate să-i ridice nivelul încrederii. Halep a arătat mai multă agresivitate, dar din păcate au apărut și erori în momentele importante. Cu emoții, Yue își câștigă serviciul și conduce acum cu 5-2.

2:4 Yue nu-i dă timp Simonei să ducă ralurile într-un joc de uzură. Asiatica lovește devreme și încearcă pe cât posibil să scurteze duelurile de pe baseline. Halep face un game bun de serviciu, a fost inspirată în alegerea loviturilor: a încheiat cu o scurtă de efect.

1:4 Yue este la controlul partidei, în timp ce Simona încearcă să fie agresivă de la retur, dar apar și unele erori. Yuan este pe tot terenul: lovește năprasnic cu backhandul, iar acum tabela arată 4-1 în favoarea asiaticei. Halep a punctat la capitolul impresie artistică cu un voleu drive de rever care i-a adus punctul.

1:3 Yue face constant pasul în teren și lovește din urcare mingea, luându-i Simonei din timpul de reacție. Are un stil de joc foarte ofensiv asiatica, iar Halep nu poate beneficia momentan de avantajul primului serviciu. A treia oară a fost cu noroc pentru chinezoaică: a profitat de șansa de break, iar acum s-a distanțat la 3-1.

1:2 Simona a început să pună probleme cu returul, să aibă lungime în execuții, iar prima șansă de break apare după un forehand în afara terenului trimis de asiatică. Yue revine însă în game cu ajutorul unui serviciu foarte puternic, iar chinezoaica trece din nou în avantaj pe tabelă.

1:1 Yue profită din plin de serviciul al doilea al Simonei (moale și previzibil), face diferența de la retur și ajunge să aibă două mingi de break. Halep servește însă mult mai bine, iar game-ul (unul complicat) îi revine în cele din urmă.

0-1: A început partida din runda inaugurală de la Hong Kong cu Yue la serviciu. Un game controlat de sportiva asiatică: a servit precis și a pus presiune de pe baseline.

În vârstă de 26 de ani, Yue este a șasea favorită a turneului de la Hong Kong și ocupantă a locului 45 în clasamentul WTA.

Yue Yuan și Simona Halep nu s-au mai întâlnit până acum în circuitul mondial.

Revenită în acest sezon după scandalul de dopaj în care a fost implicată, Simona (33 de ani, locul 883 mondial) a disputat doar patru meciuri în 2024: o singură victorie (cu Arina Rodionova) și trei înfrângeri: cu Paula Badosa, McCartney Kessler (abandon) și Anna Blinkova.

De știut:

• Dacă o va învinge pe Yuan, pentru Simona va urma duelul cu învingătoarea partidei dintre și Aliaksandra Sasnovich (143 WTA) și Nao Hibino (156 WTA).
  • Pe tabloul principal de simplu de la Hong Kong mai este prezentă și Ana Bogdan (109 WTA): meci cu Kimberly Birrell (111 WTA).

Hong Kong Tennis Open are loc în perioada 28 octombrie – 3 noiembrie pe hard, face parte din categoria WTA 250, se dispută în „Victoria Park Tennis Stadium”, iar campioana en-titre este Leylah Fernandez.

Simona Halep, coborâre importantă în clasamentul WTA înainte de debutul de la Hong Kong

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.