FINAL Spania – Franța 2-1 / Furia Roja este prima echipă calificată…

Sursă foto: UEFA Euro 2024

FINAL Spania – Franța 2-1 / Furia Roja este prima echipă calificată în finala Campionatului European din Germania / Sclipirile lui Lamine Yamal și Dani Olmo au eliminat Franța unui Mbappe modest

Spania este prima finalistă a Euro 2024, după ce a învins Franța cu scorul de 2-1 în semifinala jucată pe Allianz Arena. Echipa lui Luis de la Fuente va juca în finală cu învingătoarea dintre Anglia și Olanda pe 14 iulie în Berlin.

Prima repriză a început cu posesia Spaniei, care a atacat fără efect, fiind blocată de defensiva franceză. Franța s-a apărat bine în primele minute ale meciului și a atacat pe contră foarte eficient, reușind să marcheze pe această tactică prin Kolo Muani, după o centrare perfectă a lui Mbappe (9′). Furia Roja s-a dezlănțuit după încasarea golului și nu le-a lăsat timp de respiro francezilor. Lamine Yamal a șutat imparabil din afara careului pentru a restabili egalitatea (21′), iar Dani Olmo a croșetat în careul Franței, obligându-l pe Kounde să respingă șutul în propria poartă (25′).

A doua repriză nu a mai avut intensitatea primei, Spania fiind mulțumită de situația creată încă din prima repriză. Franța a părut că vrea să marcheze fără să riște prea mult și acest lucru a făcut ca poarta lui Unai Simon să nu fie pusă în pericol cu adevărat. Mbappe nu s-a ridicat nici el la nivelul așteptărilor, iar scorul a rămas același din minutul 25, ceea ce a făcut ca Spania să câștige duelul.

Puștiul minune Lamine Yamal a fost desemnat Jucătorul Meciului. Acesta a intrat în istorie prin eurogolul marcat în minutul 21. La 16 ani și 362 de zile, el a devenit cel mai tânăr jucător care marchează la un turneu final de Campionat European.

LIVETEXT

• FINAL: Spania câștigă meciul și se califică în finala Campionatului European din Germania! Franța nu a arătat ca o echipă capabilă să revină, iar acest lucru s-a adeverit. Mbappe a fost neutralizat de apărarea spaniolă, după ce a avut un Euro modest. Franța este eliminată, iar Furia Roja este pe drumul către un nou trofeu european.

Min 90+5: Spania termină meciul în mare stil! Artificiile tehnice ale acestora sunt acompaniate de ole-uri

Min 90+3: Duo-ul Nico Williams și Lamine Yamal este schimbat, probabil pentru a primi aplauzele fanilor. În locul lor intră Zubimendi și Ferran Torres

Min 90+3: Ce intervenție are Rodri după ce tot el greșise faza. Este exemplul perfect de lider al unei naționale

Min 90+1: Yamal comite un fault tactic, oprește un contraatac condus de Griezmann la mijlocul terenului și primește galbenul

Min 90: Meciul va fi prelungit cu 5 minute

Min 89: Intrarea dură a lui Camavinga la Cucurella face ca banca Spaniei să izbucnească. Se pare că niciun francez nu-l suportă pe Cucurella

Min 86: Mbappe îi face pe fanii francezi să-și pună mâinile în cap! Într-o fază favorabilă lui Kylian, acesta rămâne în fața unui apărător advers, se detașează frumos, are colțul lung liber, dar șutează dezamăgitor peste poartă de la marginea careului

Min 84: Laporte se resimte după un duel cu Giroud, nu ar fi o veste prea bună pentru Luis de la Fuente

Min 83: Franța nu riscă destul și se vede condusă cu aproape 10 minute înainte de încheierea meciului. Echipa lui Deschamps trebuie să își asume riscuri pe acest final de meci pentru a mai spera la ceva

Min 81: Lamine Yamal pătrunde furibund în centru și trage de la marginea careului puțin peste poartă. De data aceasta, nu i-a mai ieșit faza până la final

Min 79: Schimbare și la Franța: intră veteranul Giroud în locul lui Dembele

Min 76: Dublă schimbare realizată de Luis de la Fuente: intră Merino și Oyarzabal, ies Olmo și Morata

Min 76: Ce șansă mare a avut Franța! După o minge bâlbâită în careu, aceasta a ajuns la margine, de unde Hernandez a șutat direct în peluză dintr-o poziție din care nu prea ai voie să ratezi în astfel de meciuri

Min 74: Cucurella continuă să fie fluierat și în aceste minute. Fanii francezi stau bine cu memoria și nu-l iartă niciun moment pe fundașul lateral spaniol

Min 72: Spania suferă în aceste momente, iar Franța pare să accelereze, dar se pierde în apropierea porții lui Simon

Min 71: Raid bun a lui Barcola, care a evadat pe partea stângă și a trimis periculos în centru careului, dar mingea a fost respinsă de defensiva spaniolă. Poate fi o avertizare, Barcola fiind capabil să creeze faze promițătoare

Min 68: Avem o repriză mai calmă în comparație cu prima. Spania este mulțumită de situație, în timp ce Franța caută fără să se grăbească golul

Min 66: Mbappe preia frumos, îl evită pe Vivian și pasează pentru Hernandez care nu ajunge să mai continue faza

Min 65: Spania dă dovadă de calitate și când jocul său este foarte static. Fotbaliști precum Dani Olmo, Nico Williams, Fabian Ruiz sau Lamine Yamal nu ezită se impresioneze

Min 64: Pressingul bun făcut de spanioli îl forțează pe Maignan să degajeze mingea în afara terenului

Min 62: Triplă schimbare realizată de Deschamps: iese Rabiot, intră Camavinga; iese Kante, intră Griezmann; iese Kolo Muani, intră Barcola

Min 62: Les Bleus forțează cu 30 de minute înainte de fluierul de final. Atacuri în serie a francezilor

Min 60: Faza periculoasă a Franței ce îl pune pe Unai Simon în mișcare. Dembele nu a nimerit nici de data asta centrarea, dar aceasta aproape l-a păcălit pe portarul basc și era să intre în poartă

Min 58: Meciul a fost întrerupt pentru că un spectator a intrat pe teren ca să facă o poză cu Mbappe. Aproximativ 10 stewarzi au pătruns pe gazon să-l oprească, deși nu cred că era nevoie de atâția.

Min 58: Jesus Navas părăsește terenul în aplauzele fanilor. În locul său intră Vivian

Min 57: Kylian Mbappe cadrează un șut din unghi, prins cu ușurință de Unai Simon. Până acum duelul este câștigat de Lamine Yamal

Min 55: Multe centrări spre careul lui Simon, dar nu prea ajung la destinație. Franța poate să mizeze și pe pase pe viteză, deoarece are jucători pentru așa ceva

Min 53: Tchouameni lovește cu capul dintr-o centrare de la colț. Minge este pe poartă, dar prinsă cu ușurință de Unai Simon. Franța dă semne de viață

Min 52: Încă o centrare modestă a lui Dembele, după ce a oprit balonul cu o preluare de manual

Min 50: O fază ce a curs bine pentru spanioli se concluzionează cu centrarea blocată a lui Cucurella în careu

Min 47: O pasă pe viteza lui Williams este interceptată cu puțin noroc de Maignan, după ce banda spaniolă atinsăse mingea. Portarul francez a ieșit foarte inspirat din poartă, astfel Nico ajungea într-o poziție periculoasă pentru francezi

Min 46: Începe repriza secundă cu posesia Spaniei. Să sperăm la o repriză la fel de captivantă precum prima

• PAUZĂ: O repriză de vis în prima semifinală a Euro 2024. Franța s-a apărat bine în primele minute ale meciului și a atacat pe contră foarte eficient, reușind să marcheze pe această tactică. Furia Roja s-a dezlănțuit după încasarea golului și nu le-a lăsat timp de respiro francezilor. Lamine Yamal a șutat imparabil din afara careului pentru a restabili egalitatea, iar Dani Olmo a croșetat în careul Franței, obligându-l pe Kounde să respingă șutul în propria poartă. Așadar, prima repriză s-a terminat în favoarea Spaniei, care a fost echipa mai bună în cele 45 de minute, lucru ce ar trebui să-l determine pe Didier Deschamps să modifice tactica sau chiar unii jucători

Min 45+2: Repriza se termină în același mod în care a început: cu posesia Spaniei

Min 45: Sunt două minute de prelungire pentru această repriză

Min 43: Singura confruntare pe care a câștigat-o Franța în această repriză a fost cea din tribune. Fanii francezi domină fondul sonor al meciului

Min 41: Contraatac realizat între prieteni: Nico Williams i-a pasat lui Lamine Yamal, care a șutat în blocaj din proximitatea careului. Iuțimea acestor doi poate destabiliza apărarea Franței

Min 40: Franța încearcă să dea replica revenirii furibunde a Spaniei. Tot ce le-a ieșit francezilor au fost centrări blocate de defensiva Spaniei

Min 38: Dembele scoate un corner, după ce nu a prestat la nivelul așteptărilor până în acest moment. Lovitura de la colț este respinsă de apărarea spaniolă

Min 36: Lamine Yamal a pasat la marginea careului pentru Fabian Ruiz, care a încearcat poarta, dar a fost un șut blocat. Mijlocașul lui PSG caută golul în această seară

Min 35: Furia Roja a fost dezlănțuită timp de câteva minute, iar Franța nu a putut să facă față jocului efervescent al spaniolilor, sugerând astfel revenirea rapidă în joc. Kounde, care a fost unul dintre cei mai buni fundași ai turneului, nu a scăpat nici el de un autogol, lucru ce a devenit o marcă înregistrată a acestui turneu final

Min 34: Spania continuă să fie echipa mai periculoasă, ține mai mult mingea și este mai agresivă în joc.

Min 31: Meciul s-a mai temperat după autogolul lui Kounde

Min 25 : GOL Spania, 2-1! Furia Roja reușește să revină imediat după ce s-a văzut condusă în startul partidei! Dani Olmo croșetează superb în careul francez și șutează spre poartă. Mingea este respinsă de Kounde în propria poartă

Min 21: Eurogol Spania, 1-1!!!!!! Lamine Yamal lasă un stadion cu gura căscată după această reușită! Puștiul Barcelonei controlează excelent balonul și trage din afara careului direct în vinclu, o lovitură cu bara, imposibil de apărat pentru Maignan. De ce performanță uluitoare avem parte de la un adolescent de 16 ani

Min 19: O cursă frumoasă a lui Kylian Mbappe, care intră din lateralul careului spre centru și trage în blocaj

Min 19: Cucurella este fluierat la fiecare atingere, ce reacție a fanilor francezi

Min 16: Mbappe bate modest lovitura liberă, dar Franța rămâne sus

Min 14: Rabiot este faultat de Jesus Navas nu departe de careu, iar acesta primește cartonașul galben. Veteranul pare că nu este în apele sale; nu are cel mai bun debut de meci

Min 12: Furia Roja s-a năpustit asupra porții lui Maignan, dar fără vreo ocazie clară până acum

Min 9: GOL Franța!!!! Les Bleus lovește la prima ocazie! La o fază asemănătoare cu cea în care Fabian Ruiz a ratat, Kolo Muani lovește perfect cu capul din centrarea lui Mbappe și deschide scorul pentru Franța! Ce lovitură pentru Luis de la Fuente, părea șocat de-a dreptul

Min 5: Uriașă ocazie a spaniolilor! Lamine Yamal a mai centrat încă o dată perfect pentru lovitura de cap a lui Fabian Ruiz, care a dat peste poartă din apropiere. A fost o fază similară cu alt gol venit pe filiera Yamal – Ruiz

Min 3: Am avut și prima fază de poartă, dar care nu s-a soldat cu vreun șut. O centrare trimisă de Fabian Ruiz a traversat careul francezilor

Min 3: Ce moment am avut: pasă de la Jesus Navas, în vârstă de 38 de ani, pentru Lamine Yamal, în vârstă de 16 ani

Min 2: Cucurella primește cele mai multe fluierături din partea fanilor Francezi. Acest lucru vine după faza cu cântecul din sferturile de finală cu Germania

Min 1: A început duelul titanilor Europei. Francezii au posesia

Ora 21.58: Au fost recitate și imnurile celor două naționale, fiecare primind fluierături din tribune la rândul său, un gest care nu este de apreciat. Așteptăm lovitura de start.

Ora 21.56: Centralul acestei partide este Slavko Vinčić. Asistenții săi sunt: Tomaž Klančnik și Andraž Kovači, iar al patrulea oficial este Ivan Kružliak. Asistentul principal din camera VAR este Nejc Kajtazovic, așadar avem parte de o brigada slovenă

Ora 21.55: Tocmai au intrat echipele pe teren, sau mai bine zis pe scenă, pentru că ne așteaptă un mare spectacol fotbalistic

Ora 21.54: Kylian Mbappe a cerut să joace fără mască și tocmai ce și-a făcut prezența fără acest accesoriu

Ora 21.52: Cele două națiuni s-au întâlnit de 5 ori în turnee majore (Cupa Mondială sau Euro). Franța conduce cu 3 victorii, o remiză și o înfrângere. Totuși, această înfrângere a venit în cel mai recent meci, în sferturile de finală ale Euro 2012 (2-0 cu Spania).

Ora 21.50: Mai sunt 10 minute până la startul clasicului European: La Rojas contra Les Bleus

Ora 21.35: Fotografie savuroasă cu fanii spanioli care întrețin atmosfera incendiară de pe stadion:

semifinala Euro 2024 Spania - Franța
Sursă foto: Chema Rey/MARCA

Ora 21.30: Echipele sunt la încălzire

Ora 21.25: Spania prezintă modificări în lot din cauza suspendărilor lui Carvajal și LeNormand, dar și a accidentări lui Pedri din meciul împotriva Germaniei. Cei doi fundași vor reveni în finală, iar Pedri o va rata, dacă echipa lui Luis de la Fuente se va califica

Ora 21.20: Iată echipele de start, potrivit UEFA:

Spania: Unai Simon – Jesus Navas, Nacho, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz, Olmo – Yamal, Morata (căpitan), Nico Williams
Rezerve: Raya, Remiro, Vivian, Merino, Joselu, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Fermin Lopez, Perez
Selecționer: Luis de la Fuente

Franța: Maignan – Theo Hernandez, Saliba, Upamecano, Kounde – Rabiot, Tchouameni, Kante – Mbappe (căpitan), Kolo Muani, Dembele
Rezerve: Samba, Areola, Pavard, Mendy, Camavinga, Griezmann, Giroud, Marcus Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Selecționer: Didier Deschamps