FINAL Spania – Germania 2-1, puștiul minune Lamine Yamal îl elimină pe…

UEFA Euro 2024

FINAL Spania – Germania 2-1, puștiul minune Lamine Yamal îl elimină pe tânărul magician Jamal Musiala într-o partidă cu 120 de minute de poveste

Duelul titanilor din sferturile de finală este câștigat de Spania, care o elimină pe țara gazdă, Germania, după 120 de minute de foc. Așadar, Lamine Yamal îl elimină pe Jamal Musiala în competiția tinerilor talente de la Euro 2024.

Prima repriză nu a adus prea multe ocazii, deoarece ambele echipe nu au venit cu gândul să riște de la început. Jocul a fost închis, dar evidențiat de calitate, cu multe șuturi din afara careului și neutralizare completă. A doua repriză a adus și golurile: Lamine Yamal l-a servit superb pe Dani Olmo, care a șutat la firul ierbii, perfect în colțul porții. Când părea că totul se va termina în favoarea Spaniei, Germania a dat dovadă de perseverență și a dus meciul în prelungiri, după o bară-gol a lui Wirtz.

Prelungirile au adus o altă față a jocului celor două echipe. Meciul a devenit unul al contraatacurilor, iar tensiunea a atins cote maxime, pe măsură ce oboseala și-a făcut simțită prezența. Am numărat câteva șanse din partea ambelor echipe în prelungiri, dar și un posibil penalty pentru Germania, neconfirmat de arbitru, până când echipa lui Luis de la Fuente a găsit calea spre gol. Dani Olmo a centrat perfect pentru lovitura de cap imparabilă a lui Mikel Merino, în minutul 119. Germania a mai încercat până în minutul 127, fiind foarte aproape de egalarea dramatică prin Fullkrug, care a ratat la centimetru poarta cu o lovitură de cap.

Spania se califică mai departe, în semifinale, și va juca cu câștigătoarea dintre Franța și Portugalia la Munchen pe 8 iulie.

LIVETEXT:

FINAL: S-a terminat! Spania trece mai departe după un meci extrem de strâns. Țara gazdă este eliminată din sferturi, iar poziția lui Nagelsmann poate fi pusă sub semnul întrebării. După 127 de minute, tabela a arătat 2-1 în favoarea Spaniei, într-un meci în care ambele naționale ar fi meritat să treacă mai departe

Min 120+6: Final dramatic de meci! Germania nu se dă bătută și Musiala îl forțează pe Carvajal să ia un al doilea galben, ceea ce îl face să rateze semi-finalele, dacă va ajunge acolo

Min 120+1: Fullkrug nu s-a lipit de gol deloc astăzi! Încă o ocazie uriașă a acestuia, tot cu o lovitură de cap, și meciul pare să se termine în favoarea spaniolilor

Min 120: Ferran Torres este aproape să facă 3-1, dar nu i-a ieșit finalizarea. Rămâne doar o șansă bună a Spaniei

Min 119: GOLL Spania!!!!!! Furia Roja e cu un picior în semi-finale! Momentul este similar cu cel al golului egalizator al Germaniei. Gol venit din aproape nimic, Dani Olmo centrează perfect pentru lovitura de cap a lui Mikel Merino, care îl bate pe Neuer, 2-1!

Min 117: O deviere a lui Fullkrug era să o treacă pe Germania în semi-finale! Centrare superbă a lui Kimmich și atacantul Borussiei Dortmund este aproape de o reușită de povestit, dar Simon este pe fază

Min 113: Toni Kroos nu pare să mai poată continua. Cumva va trebui să o facă, deoarece Nagelsmann nu mai are schimbări

Min 113: Tensiunea este amplificată de fani. Aceștia fluieră orice gest ce nu le convine din tabăra adversă

Min 112: Se joacă frumos, se joacă pe contre și cu garda lăsată destul de jos

Min 108: Contraatac rapid al nemților, Wirtz accelerează, dar este indecis și apărarea iberică se repliază ca la carte

Min 106: Repriza secundă de prelungiri începe tare. Avem un șut blocat a lui Jamal Musiala de mâna lui Cucurella. Totuși, Anthony Taylor decide că nu este penalty. O să fie scandal după meci dacă Spania va câștiga această confruntare

Min 105+1: Avem o scurtă pauză între reprizele de prelungiri. Jucătorii vor reveni în scurt timp pe teren

Min 105: La câțiva centimetri de dublă a fost Wirtz! Ce șansă bună au nemții, după ce au construit o fază similară cu cea a golului Spaniei

Min 104: Oyarzabal încearcă să surprindă, după ce spaniolii au legat câteva pase bune. Șut bun din afara careului, care trece alături de bara dreaptă a lui Manuel Neuer

Min 103: Intră Joselu pentru Spania. Acesta l-a înlocuit pe Fabian Ruiz

Min 100: Caravjal primește galben, după ce atinge mingea cu mâna. Se consideră o oprire intenționată și este sancționat

Min 98: Oboseala își face simțită prezența, întrucât jucătorii încep să aibă crampe

Min 96: Spania tinde să domine începutul prelungirilor, dar nu și-au creat mari ocazii, deoarece Germania se apără ca o adevărată candidată la trofeu

Min 94: Cartonaș galben pentru autorul golului, Florian Wirtz, care oprește un contraatac al Spaniei

Min 93: Șanse la ambele porți, dar nimic nu e fructificat încă. Jocul se deschide din ce în ce mai mult și pare să se transforme într-unul al contraatacurilor

Min 91: Încep prelungirile cu posesia Spaniei. Avem și modificări la Germania: intră Waldemar Anton și iese Kai Havertz

Min 90+4: Mai avem de văzut fotbal între cele două echipe! Urmează prelungiri, iar apoi penalty-uri dacă scorul rămâne nemodificat

Min 90: Vom avea 4 minute de prelungire

Min 89: GOL Germania, 1-1! Kimmich recentrează pentru un șut imparabil a lui Wirtz. Este bară-gol, iar Germania este acum echipa care vine din spate

Min 86: Centrare aproape perfectă a lui Toni Kroos din lovitură liberă, mingea ajunge la Kai Havertz care dă cu capul pe poartă, dar și faultează în același timp. Totuși, Simon apărase poarta

Min 84: Fabian Ruiz este egoist și ratează o șansă mare de 2-0. După o mică doză de tiki-taka, mingea a ajuns la Ruiz, care îl avea liber în careu pe Oyarzabal, dar a preferat șutul. Mingea s-a dus mult peste poartă, alegere neinspirată a mijlocașului iberic

Min 83: Gafă uriașă a portarului spaniol! Kai Havertz trece foarte aproape de gol. Atacantul german a avut o idee bună, portarul era ieșit și a încercat lobul, dar mingea a trecut puțin peste bara transversală, Simon era bătut

Min 82: Unai Simon primește galben pentru tragere de timp

Min 80: Nagelsamnn riscă la maxim pe finalul meciului! Iese Tah, un fundaș central, și intră Muller, mijlocaș destul de ofensiv

Min 78: Schimbare în atacul ibericilor: ies Morata și Williams, intră jucătorii celor de la Real Sociedad, Oyarzabal și Merino

Min 77: Incredibil ce fază face Germania! Wirtz trece superb de Cucurella, îi pasează lui Fullkrug în centrul careului, care trage frumos din cădere de lângă Nacho

Min 74: Placaj făcut de Ferran Torres pentru Jamal Musiala, care se grăbește să oprească un contraatac periculos al Germaniei. Parcă a cerut galbenul atacantul Barcelonei

Min 73: Maximilian Mittelstadt primește cartonaș galben, după ce l-a oprit pe Ferran Torres neregulamentar

Min 72: Germania încearcă din nou! Fullkrug preia bine o minge în careu, o trimite lângă pentru Havertz care era aproape de gol dacă Carvajal nu interevenea decisiv. Ce meci mare face fundașul dreapta al Realului!

Min 70: Fullkrug pasează din interiorul careului pentru Andrich, care trimite un șut frumos de la marginea careului, parat de Unai Simon. Șansă bună pentru nemți

Min 68: Toni Kroos vede, într-un final, galbenul

Min 66: Fusese o șansă bună de contraatac a Germaniei, dar a fost o intervenție decisivă a lui Laporte

Min 63: Lamine Yamal iese dezamăgit de pe teren, chiar dacă a pasat decisiv la golul lui Olmo. Ferran Torres îi ia locul

Min 61: Are și Germania un Andrei Rațiu al lor, stilistic vorbind: Robert Andrich, dar acesta are părul mov, nu albastru. Tot este un jucător ce se evidențiază ușor pe teren

Min 60: Nemții încep să se grăbească, după ce în prima repriză au dat dovadă de răbdare

Min 58: Kroos faultează din nou și cred că a ajuns undeva la 6 faulturi comise în acest meci. Surprinzător, nu are niciun cartonaș galben

Min 57: Iese Raum și Gundogan, intră Mittelstadt și Fullkrug. Mutări ofensive pentru selecționata lui Julian Nagelsmann

Min 57: Proaspătul intrat, Robert Andrich, primește un galben

Min 56: Un fapt interesant: Spania nu a învins niciodată o țară gazdă de la un turneu final în istoria sa

Min 55: Exact cum spuneam, meciul s-a intensificat odată cu deschiderea scorului. Un prilej pentru noi toți

Min 54: Germania răspunde bine și a avut o șansă bună cu o mingea venită din lateral, dar ibericii s-au descurcat bine și au respins mingea

Min 52: GOL Spania, și Furia Roja trece în avantaj! Lamine Yamal îl servește pe Dani Olmo la marginea careului, care șutează frumos pe jos la colț, unde Neuer nu a mai putut ajunge. Ce simplu pare fotbalul când este jucat de spanioli, 1-0

Min 51: Era imposibil ca perechea de fundași Puyol – Pique să lipsească de la acest meci

Min 47: Cea mai mare șansă din acest meci îi aparține Spaniei. Lamine Yamal îl găsește perfect pe Morata în centrul careului, acesta se descurcă bine până în momentul șutului, când trimite din 6-7 metri peste poartă

Min 46: Începe a doua repriză pe MHPArena cu posesia Spaniei, dar și cu niște modificări în echipe. La Spania intră Nacho în locul lui LeNormand, în timp ce la Germania intră Wirtz și Andrich în locul lui Sane și Can

PAUZĂ: O primă repriză în care am văzut multă calitate de ambele părți, taberele neutralizându-se reciproc. Fără ocazii mari de gol și cu multe șuturi din afara careului, echipele au arătat că nu au venit cu gândul să riște din primul minut. În startul meciului, am avut parte de o accidentare a lui Pedri, după două faulturi în serie ale lui Toni Kroos, ambele având potențial de galben, dar arbitrul nu a sancționat astfel. În concluzie, avem o primă repriză care ne face să așteptăm cu nerăbdare cea de-a doua.

Min 45: Preluare de manual a lui Lamine Yamal care îi deschide un unghi bun de șut. Puștiul trage pe centrul porții de la o distanță destul de mare, iar Neuer nu face vreo surpriză

Min 42: O confruntare echilibrată, în care niciuna dintre echipe nu riscă. Pare că jocul va izbucni odată cu deschiderea scorului, dar să vedem când se va întâmpla asta, dacă se va întâmpla în timp regulamentar

Min 40: Șutul incomod trimis de Dani Olmo este respins de Neuer. Bună încercare

Min 39: Williams îl întoarce pe Sane pe toate părțile și ar fi avut nevoie de un ajutor

Min 36: Bătrânul Neuer dovedește că acel adjectiv este doar un apelativ și nu o trăsătură. Nico Williams scapă bine de un apărător și trage din careu la colțul scurt, dar Neuer are un reflex excelent. Totuși, faza este suspectă de offside

Min 35: Kai Havertz irosește o șansă bună de deschidere a scorului. LeNormand nu avea voie să greșească ca ultim apărător, dar execuția atacantului german este sub așteptări

Min 34: Jumătate de ocazie pentru Germania. Joshua Kimmich trimite o centrare pe jos în careu, dar Unai Simon ajunge la ea

Min 30: Anthony Taylor a ratat startul meciului și vrea să recupereze până la pauză: încă un galben, de data asta pentru LeNormand

Min 28: Defensiva germanilor se îngălbenește. Și Raum primește un cartonaș galben, Spania profită iar de o lovitură liberă

Min 25: Centrare pe careu a lui Toni Kroos dintr-o lovitură liberă, dar nu duce nicăieri. Meciul nu a beneficiat deocamdată de o ocazie mare de gol

Min 23: Aymeric Laporte își încearcă și el norocul cu un șut de la mare distanță. Balonul este pe poartă, dar prins cu lejeritate de Neuer

Min 21: Primul șut pe poartă al Germaniei! Kai Havertz interceptează o centrare din lateral și lovește cu capul, dar mingea este pe portar

Min 17: Până acum spaniolii au dat spre poartă, dar nu au nimerit ținta. Fabian Ruiz trece și el pe lângă această realizare

Min 15: Lamine Yamal bate lovitura liberă pe jos, mingea trece de zid, dar și puțin pe lângă poartă

Min 14: Se pare că arbitrul a adus cartonașele cu el, după ce începusem să mă îndoiesc. După o serie de faulturi agresive, Taylor scoate un galben pentru Rudiger. Spania are o lovitură liberă periculoasă

Min 12: Nico Williams șutează la poartă dintr-o poziție centrală, din afara careului. Pare că nu a lovit mingea cum și-a dorit, iar balonul s-a dus mult pe lângă poartă

Min 11: Avem și primul atac la poarta lui Unai Simon, dar nu pune vreo problemă. O centrare a lui Raum ajunge direct în brațele portarului

Min 8: Pedri iese în lacrimi de pe teren, o pierdere mare pentru Luis de la Fuente. În locul său intră Dani Olmo

Min 6: Se pare că Pedri nu mai poate continua după o intrare agresivă a lui Toni Kroos. Veteranul a avut două intrări puternice în acest început de meci, dar arbitrul a ezitat să arate vreun cartonaș până acum

Min 4: Meciul începe tare! Deja avem două întreruperi: Cucurella și apoi Pedri au suferit câteva lovituri și a trebuit să se oprească jocul, dar totul este în regulă pentru jucătorii iberici

Min 2: Furia Roja are o primă ocazie bună. O minge venită din bandă l-a căutat în careu pe Morata, care a retrimis-o la marginea careului pentru un șut a lui Pedri prins de Neuer

Min 1: A început meciul! Țara gazdă are posesia

Ora 18.58: Ce atmosferă de vis pe MHPArena

Spania - Germania, Euro 2024

Ora 18.55: Dacă Lamine Yamal înscrie astăzi, va deveni cel mai tânăr marcator din istoria Euro, în timp ce Jamal Musiala caută golul pentru a se detașa de locul doi în clasamentul golgheterilor

Ora 18.52: Este un adevărat spectacol la festivitatea de deschidere a meciului

Ora 18.48: Duelul gastronomic de la Euro continuă și în sferturile de finală. Aici avem confruntarea mâncărurilor spaniole și germane

Sursă foto: MARCA

Ora 18.45: În tribunele stadionului din Stuttgart nu pare să fie tensiuni reale; mai degrabă, dragostea plutește în aer

MARCA/La Presse

Ora 18.41:  Potrivit Marca, Carvajal a ținut un discurs coechipierilor săi înainte de a ieși să se încălzească. Jucătorul de la Real Madrid este unul dintre liderii vestiarului

Ora 18.40: Va fi, oare, ultimul dans pentru veteranul Toni Kroos? Fostul său coechipier de la Real Madrid, Joselu, a declarat că intenționează să îl retragă pe Kroos încă din acest meci

Ora 18.30: Echipele sunt la încălzire. Nemții erau deja pe teren când spaniolii au ieșit

Ora 18.20: Bilanțul meciurilor Spania-Germania, inclusiv amicalele, este următorul: opt victorii spaniole, nouă remize și nouă victorii germane în 26 de meciuri.

În meciurile oficiale: patru victorii pentru Spania, patru remize și patru victorii pentru Germania. Spania nu a mai pierdut într-un meci oficial împotriva Germaniei din 1988.

Ora 18.18: Iată cele două echipe de start, potrivit UEFA:

Spania: Unai Simon – Carvajal, LeNormand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz, Pedri – Yamal, Morata (căpitan), Williams
Rezerve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez
Selecționer: Luis de la Fuente

Germania: Neuer – Raum, Tah, Rudiger, Kimmich – Kroos, Can, Gundoga (căpitan) – Sane, Haverz, Musiala
Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beler, Schlotterbeck, Anton, Wirtz, Mittelstadt, Henrichs, Andrich, Koch, Undav
Selecționer: Julian Nagelsmann