FINAL Elveția – Italia 2-0 / Elveția elimină campioana en-titre, Italia, de…

UEFA Euro 2024

FINAL Elveția – Italia 2-0 / Elveția elimină campioana en-titre, Italia, de la Euro 2024 în optimi

Elveția a câștigat detașat partida cu campioana en-titre, Italia, jucată pe Olympiastadion din Berlin. Elveția a început puternic, având primele atacuri, în timp ce Italia a ezitat să răspundă, apărându-se continuu. Echipa lui Luciano Spalletti a arătat o defensivă solidă până la golul lui Freuler din minutul 37, care a făcut ca prima repriză să se încheie 1-0, fără vreo ocazie semnificativă pentru Italia. Elvețienii au început furibund repriza secundă și au marcat imediat după fluierul de start. Ruben Vargas a dat un eurogol în minutul 46, candidat pentru golul optimilor.

Meciul nu s-a schimbat mult după mărirea avantajului pentru echipa lui Murat Yakin, care a continuat să atace campioana care părea, însă, o echipă mică. Italienii au răspuns doar printr-o bară a lui Scamacca, suspectă de offside. Meciul s-a terminat 2-0 pentru Elveția, o partidă care a semănat până spre final cu cea a României împotriva Elveției din turul grupei de calificări europene

Elveția s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2024, unde va întâlni câștigătoarea dintre Anglia și Slovacia. De cealaltă parte, Italia merge acasă după un turneu dezamăgitor, în care nu a arătat nimic din ce a făcut-o campioană la ediția trecută.

LIVETEXT:

FINAL DE MECI: Elveția încheie în stil de mare echipă și o elimină pe Italia de la Euro 2024. Echipa lui Luciano Spalletti este cea mai mare dezamăgire a turneului, nu a existat în fața elvețienilor

Min 90+2: Iese Michel Aebischer și intră Renato Steffen

Min 90: Doar două minute de prelungiri. Arbitrii nu mai prelungesc mult suferința italienilor

Min 88: O statistică interesantă: Italia a tras doar 4 șuturi pe poartă pe tot parcursul Campionatului European 2024

Min 87: Mingea pare să fi căzut pe mâna lui Stergiou după o centrare a italienilor, dar faza nu este revăzută de camera VAR

Min 86: O nouă mișcare ofensivă a lui Luciano Spalletti: iese Nicolo Fagioli și intră Davide Frattesi

Min 85: E culoar sau nu, lui Pellegrini nu i-a păsat și a tras încă un șut din afara careului în tribuna ocupată de fanii elvețieni

Min 83: Zuber trage paralel cu poarta din unghi închis. Într-un final se pare că este offside

Min 82: Italia încearcă de-a dreptul imposibilul. Acest fapt este evident prin modul în care atacă, lent și fără vigoare, parcă acceptând că vor merge acasă

Min 78: Kwadwo Duah este trimis pe teren în locul lui Breel Embolo. În același timp, Dan Ndoye iese și intră Vincent Sierro

Min 77: Același Scamacca șutează în fanii elvețieni! Probabil din frustrare, după ce nu a atins mingea de prea multe ori în acest meci și, când a făcut-o, a dat-o în bară, la propriu

Min 75: Luciano Spalletti schimbă: Matteo Darmian îi lasă locul lui Andrea Cambiaso, iar Bryan Cristante îi lasă locul lui Lorenzo Pellegrini

Min 74: Scamacca lovește bara din doi metri, dar părea că este în poziție neregulamentară. Totuși, rămâne o ocazie notabilă

Min 73: Primul șut al Italiei vine cu 20 de minute înainte de finalul meciului. Retegui trage pe centrul porții din afara careului

Min 71: Iese Ruben Vargas, autorul golului „a la Del Piero”, și intră Steven Zuber. De asemenea, iese Fabian Rieder și intră Leonidas Stergiou

Min 70: Chiesa este singurul jucător italian care a încercat ceva și, oarecum, i-a reușit. Corner pentru Italia din care nu a rezultat nimic

Min 65: Nu putea lipsi o încercare de foarfecă pentru elvețieni! Ndoye ratează execuția, dar a fost o încercare frumoasă și inspirată. Italia de la ediția trecută de Euro nu ar fi permis o astfel de aroganță

Min 64: Schimbare pentru Italia: iese Barella, care părea că nu se simte bine, și intră Retegui

Min 62: Momente bune pentru Italia. Echipa a legat aproximativ 20 de pase și a încercat o centrare, dar fără rezultat. Jocul de pase continuă

Min 59: Statistica șuturilor este următoarea: Elveția a tras de 13 ori, dintre care 4 pe poartă, în timp ce Italia a tras de 3 ori, fără să găsească vreodată ținta

Min 55: Elveția se simte superioară și încearcă să mărească avantajul de pe tabelă. Italia nu arată deloc ca o campioană en-titre

Min 52: Fabian Schar a fost foarte aproape să o bage pe Italia în joc! Fundașul elvețian a deviat o centrare slabă a lui Chiesa direct în bara propriei porți. Nimeni nu se aștepta la asta

Min 50: Vargas este, până acum, omul meciului, cu o pasă de gol și o reușită superbă

Min 46: GOOOOOOLLLLL!2-0 Elveția după un eurogol al lui Vargas, direct în vinclu de la marginea careului! Italienii nu se așteptau la un asemenea start de repriză

Min 46: Începe repriza secundă. O singură schimbare are loc, și anume în tabăra italienilor: intră Zaccagni și iese El Shaarawy.

PAUZĂ: O repriză dominată de la un capăt la altul de elvețieni. Aceștia au atacat în serie o apărare italiană care a cedat în cele din urmă. Italia încă nu convinge, fiind absentă în atac, iar singurul compartiment unde părea că se descurcă a cedat. Rămâne, totuși, un meci de urmărit, mai ales că în joc sunt sferturile de finală Euro 2024.

Min 45+3: Repriza se încheie comic. Donnarumma este semi-faultat de Ndoye și dramatizează excesiv, iar apoi îl împiedică pe extrema elvețiană la rândul său.

Min 45: Rieder lovește din lovitură liberă bara și Donnarumma are noroc! Ce șansă de 2-0

Min 44: Italia este condusă cu 1-0 și încheie repriza cu toată echipa în propria jumătate. Meciul se derulează la fel ca înaintea golului

Min 37: GOOOOOLLLLL!!!Remo Freuler primește o pasă de la Vargas în interiorul careului, preia mingea cu dreptul și o lovește cu stângul! Italia a luat gol de la un jucător care activează în Seria A

Min 36: Vine și primul cartonaș galben al meciului: Nicolo Barella este norocosul

Min 34: Fabian Rieder a vrut să centre cu exteriorul pentru Embolo, dar a ieșit doar o pasă pentru Donnarumma

Min 32: Ricardo Rodriguez a tras de parcă ar fi fost legat la ochi. Mingea trece mult peste și ajunge în tribune

Min 26: Chiesa are prima faza periculoasă a Italiei. Pătrunde în careu și trage în blocajul unui fundaș elvețian

Min 25: Embolo pare că este luat din vacanță. Ajunge mingea la el după ce se plimba pe teren și trage imediat într-un adversar

Min 24: Tocmai ce vorbeam de ocazii și Embolo ratează singur cu portarul. Nu știu dacă era offside, dar dacă se marca sigur era o fază de revăzut în camera VAR

Min 22: Nu contorizăm nicio ocazie clară de gol până acum

Min 20: Xhaka se duce la margine și primește o pilulă pe care o bea. Să fie ceva magic? Realistic vorbind, este doar un calmant

Min 18: Se joacă pe contre! Embolo lasă excelent mingea pentru un coleg, pleacă pe lateral, primește mingea înapoi, dar centrează slab. Italia nu stă pe gânduri, pleacă pe contră și obține o lovitură liberă dintr-o poziție favorabilă șutului

Min 17: Italia iese la joc și reușește să obțină un corner. Fagioli centrează, dar nu creează pericol la poarta lui Sommer

Min 15: Până acum pare un meci în care elvețienii au de suferit și nu tactic vorbind, ci din punct de vedere al loviturilor încasate. Granit Xhaka se resimte, dar acesta va continua

Min 13: Vargas iar este întins pe jos și are nevoie de îngrijiri, dar pare că va continua. Și Barella a revenit pe teren

Min 11: Italia știe ce are de făcut la acest Euro: să se apere și să apere titlul, iar asta face și cu Elveția în primele 10 minute

Min 9: Barella este lovit și se oprește puțin jocul. Unii jucători italieni sunt trimiși la încălzire, să vedem dacă poate continua

Min 6: Apare și Italia în ofensivă prin El Shaarawy, dar bâlbâie mingea în careul lui Sommer și faultează într-un final

Min 5: Elveția prezentă în atac, Italia încă nu s-a așezat cum trebuie

Min 4: Suprafața de joc este impecabilă aici, la Berlin, în comparație cu cea pe care a jucat România miercuri, la Frankfurt

Min 2: Elveția are un start pozitiv, după o acțiune promițătoare reușește să obțină un corner. Cornerul este bătut slab și respins imediat

Min 1: Începe meciul! Elveția are lovitura de start

Ora 18.58: De cealaltă parte, Elveția a avut un ritm mai liniștit, poate chiar liniștea dinaintea furtunii

Ora 18.56: Ce atmosferă energizantă pe Olympiastadion la intonarea imnului Italiei!

Ora 18.54: Intră pe teren cele două formații și ne pregătim de ascultarea imnurilor

Ora 18.51: Stadionul este plin, așteptând ca jucătorii să iasă pe teren. Tribunele par pictate de tricourile suporterilor

Ora 18.42: Se pare că Granit Xhaka, căpitanul elvețienilor, este admirat la maxim de fani. Aceștia au adus o păpușă ce încearca să îl imite pe acesta, puțin înfricoșător. Printre altele era și un afiș pe care scria „În Granit avem încredere”

Elveția - Italia Euro 2024
Sursă foto: La Gazzetta dello Sport

Ora 18.38: O pancartă din tribună, pe care scria „Mozzarella este mai bună decât Emmentaler”, sugerează că există și un duel gastronomic între cele două națiuni

Ora 18.35: Reamintim lista jucătorilor avertizați. În cazul unui nou cartonaș galben, aceștia vor rata sferturile de finală. Din acel moment, cartonașele vor fi resetate. Elveția: Freuler, Sierro, Rodriguez, Ndoye, Xhaka. Italia: Pellegrini, Fagioli, Cristante, Donnarumma

Ora 18.31: Echipele sunt în plină încălzire

Ora 18.25: Iată cele două echipe de start, potrivit UEFA:

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Aebischer, Freuler, Xhaka (căpitan), Rieder – Vargas, Embolo, Ndoye
Rezerve: Mvogo, Kobel, Sterglou, Elvedi, Zakaria, Okafor, Steffen, Zuber, Zesiger, Sierro, Duah, Shaqiri, Jashari, Amdouni
Selecționer: Murat Yakin

Italia: Donnarumma (căpitan) – Darmian, Bastoni, Mancini, Di Lorenzo – Barella, Fagioli, Cristante – El Shaarawy, Scamacca, Chiesa
Rezerve: Vicario, Meret, Dimarco, Buongiorno, Gatti, Frattesi, Jorginho, Pellegrini, Raspadori, Bellanova, Retegui, Zaccagni, Cambiaso, Folorunsho
Selecționer: Luciano Spalletti