FINAL Franța – Belgia 1-0 / Franța elimină Belgia, fără ca un…

UEFA Euro 2024

FINAL Franța – Belgia 1-0 / Franța elimină Belgia, fără ca un francez să înscrie. Kylian Mbappe a câștigat duelul cu Kevin De Bruyne

Franța elimină Belgia, fără ca un francez să înscrie și cu doar două șuturi cadrate din cele 20 trimise spre poarta lui Casteels. A fost un joc extrem de tactic, pe care Deschamps l-a câștigat în cele din urmă, în timp ce Tedesco a plecat acasă. Les Bleus au ajuns în sferturile de finală, după ce au marcat doar 3 goluri la acest turneu final, dintre care două sunt autogoluri și unul este din penalty.

Meciul a început cu cele două echipe tatonându-se și a rămas fără mari ocazii în prima repriză, singurul aproape de gol fiind Thuram, după o lovitură de cap pe lângă bara porții belgiene.

În a doua repriză francezii au ieșit mai montați de la cabine, iar belgienii s-au lăsat dominați, încercând să plece pe contraatac. Au reușit pe faza defensivă, până în minutul 85, când Jan Vertonghen a deviat cu ghinion mingea în propria poartă. Kevin De Bruyne a avut cea mai mare ocazie a echipei sale, după un șut puternic de la marginea careului scos de Maignan. Meciul s-a terminat 1-0, iar Franța trece mai departe, în timp ce Belgia este eliminată, după ce n-a avut o campanie deloc strălucită de Euro.

Mbappe & Co. sunt în sferturile de finală și vor juca pe 5 iulie la Hamburg cu învingătoarea dintre Portugalia și Slovenia.

Joules Kounde a fost desemnat Jucătorul Meciului. „A fost foarte puternic în defensivă, foarte util în zonele de atac, a trimis centrări periculoase și a fost foarte bun în apărare unu contra unu împotriva lui Doku”, a declarat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.

Transmisia LIVETEXT:

FINAL: Franța trece de Belgia cu ajutorul autogolului lui Vertonghen, după ce a cadrat doar două șuturi din cele 20 trimise spre poarta lui Casteels. Belgienii sunt eliminați, au jucat pentru egal și asta le-a adus doar o înfrângere dureroasă. Mbappe & Co. sunt în sferturile de finală și vor juca pe 5 iulie la Hamburg cu învingătoarea dintre Portugalia și Slovenia.

Min 90+3: Din corner nu s-a întâmplat nimic și Franța a plecat pe contraatac. Nu se va mai întâmpla nimic în acest meci, Belgia este eliminată

Min 90+2: Situație bună a lui Doku, trece în primă fază, dar este blocat într-un final. Va fi corner

Min 90:  Vor fi 3 minute de prelungiri

Min 90: O statistică interesantă: Franța a marcat 3 goluri la acest European, dintre care 2 sunt autogoluri, iar unul este din penalty

Min 85: GOOOOOOOLLLL! O fază care nu anunța prea multe o pune pe Franța în avantaj! Kolo Muani șutează slab, dar mingea este deviată de Vertonghen cu ghinion în poartă. 1-0 pentru francezi

Min 83: Ce ocazie pentru Belgia! De Bruyne ajunge la o pasă superbă de la Doku și trage puternic de la marginea careului, iar Casteels reușește o paradă de zile mari. Belgia este mai periculoasă în ofensivă decât Franța

Min 80: Nu se mai fac schimbări, iar antrenorii se gândesc deja la cum să aranjeze echipele pentru prelungiri

Min 78: Încă un șut peste poartă pentru francezi! Kounde îi pune pe tavă o minge lui Mbappe la marginea careului, care trage peste. Jucătorii lui Deschamps nu reușesc să găsească deloc spațiul porții

Min 76: Galben Vertonghen pentru un fault  și lui Tedesco pentru proteste. Spiritele se încing spre finalul meciului,deși jocul nu este mai dinamizat

Min 74: Rolurile s-au inversat! Saliba trece ușor de Doku și trage periculos, puțin pe lângă bara porții belgienilor

Min 72: O statistică interesantă a șuturilor: Franța 17 șuturi, doar unul încadrat; Belgia 3 șuturi, tot unul pe poartă. Acest lucru poate să sugereze că belgienii nu au avut nevoie de multe șuturi ca să îi pună probleme lui Maignan

Min 71: Cea mai mare ocazie a Belgiei! Romelu Lukaku preia mingea în careu și trage bine din unghi, însă Casteels este pe fază și respinge

Min 70: Tchouameni trage din nou peste poartă. Este jucătorul cu cele mai multe șuturi de la Franța în acest meci

Min 67: Posesie sterilă a belgienilor, pare să le convină rezultatul de pe tabelă

Min 65: Griezmann a încearcat șutul cu piciorul său mai slab, stângul, dar a trecut ușor pe lângă poartă

Min 64: Belgia mută defensiv: Openda îi lasă locul lui Orel Mangala (mijlocaș defensiv). Probabil că Tedesco a simțit că echipa sa are nevoie de forțe proaspete în apărare pentru a rezista atacurilor franceze

Min 62: Prima schimbare a meciului o vizeză pe Franța: Iese Thuram și intră Kolo Muani

Min 61: De Bruyne, încă o dată inspirat, îi pasează excelent lui Carrasco, dar belgianul a ezitat să facă următoarea mișcare și este blocat de Hernandez

Min 60: Într-o oră de joc, Belgia a arătat de ce s-a calificat cu greu din grupă. Echipa nu mai joacă la fel cum a făcut-o împotriva României și suferă în fața Franței în repriza secundă

Min 58: Combinații frumoase ale francezilor în apropierea careului Belgiei. Încep să joace din ce în ce mai bine elevii lui Deschamps, în timp ce echipa lui Tedesco nu este inspirată la ieșirea pe atac

Min 56: Mbappe se face din nou prezent cu o deviere în careu. Franța este din ce în ce mai periculoasă

Min 54: Kylian Mbappe arată de ce este unul dintre cei mai buni jucători din lume! Trece foarte simplu de trei adversari, pătrunde rapid în careu și trage puternic, puțin peste poarta belgienilor

Min 51: Atacuri în rafală ale francezilor! Thuram lovește iarăși peste poartă cu capul

Min 50: Ce intervenție bună a lui Casteels! Tchouameni a tras spre poarta, dar mingea a fost deviată fix lângă bara stângă a portarul belgian

Min 46: Primul duel Mbappe – De Bruyne a fost câștigat de atacantul francez. A trecut frumos de mijlocașul belgian, dar a tras mult peste poarta lui Casteels

Min 46: Arbitrul fluieră startul reprizei secunde! Să vedem ce ne așteaptă în a doua repriză

PAUZĂ: La intrarea în cabine avem un 0-0 între două echipe de la care ne așteptam goluri. Meciul se deschide din ce în ce mai mult, iar jucătorii vor trebui să intre mai montați în a doua repriză. Deocamdată, nu am avut o mare ocazie de gol în cele 45 de minute. De Bruyne a alergat în toate compartimentele, Mbappe a creat șanse bune spre final, dar nu știm dacă îi vom vedea pe tabela de marcatori. Un lucru este cert: lui Kylian nu îi place deloc masca, a dat-o jos imediat după fluierul de pauză

Min 45: Fază superbă făcută de Kylian! Incursiunea sa în careu trece în ultima fază de Doku și îi pasează lui Tchouameni pentru un șut peste poartă

Min 44: Mbappe îi dă indicații lui Rabiot. Se vede dorința starului prin gesturile pe care le făcea

Min 41: O centrare periculoasă este respinsă de belgieni. Nu era vreun fundaș la respingere, ci chiar Kevin De Bruyne. Cât efort poate să depună căpitanul Belgiei!

Min 39: Romelu Lukaku nu se descurcă nici în apărare, ratând o minge care nu părea dificilă. În atac, a avut mingea de maxim 2-3 ori

Min 35: Ce fază reușește Doku! Fundașii francezi nu au mai văzut mingea când extrema belgiană a trecut-o printre ei

Min 34: Șansă bună pentru Franța! Marcus Thuram lovește cu capul aproape de bară, după o centrare superbă a lui Kounde

Min 32: Mbappe nu a arătat prea multe, deocamdată. Oare să fie incomodat de masca pe care o poartă? Chiar și așa, atacantul Realului rămâne un pericol pentru poarta belgienilor, care poate înscrie în orice moment

Min 30: Meciul s-a mai animat. Belgia a început să arate de ce este locul 3 în Clasamentul Mondial FIFA, în timp ce Franța a slăbit accelerația

Min 28: Cât de bine s-a descurcat De Bruyne, pasează mingea în lateral pentru Carrrasco, care nu a fost la fel de inspirat ca mijlocașul lui Manchester City

Min 27: Atac fulgerător al Belgiei! Openda pătrunde încă o dată în careu și trimite periculos în mijlocul careului, mingea este blocată, dar rămâne o ocazie notabilă. Lois Openda este, până acum, cel mai periculos jucător al belgienilor

Min 25: Francezii domină la capitolul faulturi. Adrien Rabiot primește un cartonaș galben și va rata sferturile de finală dacă echipa sa se va califica

Min 24: De Bruyne iese pentru prima dată la rampă cu o execuție inspirată din lovitură liberă. Acesta a fost aproape să-l surprindă pe Mike Maignan

Min 23: Belgia contruiește o fază bună, mingea ajunge la Doku care este faultat și urmează o lovitură liberă. Griezmann primește galben

Min 20: Jocul pare că s-a așezat: Franța ține mingea mai mult, dar nu se aruncă, Belgia așteaptă să plece pe contraatac

Min 18: Încă un corner pentru francezi. Griezmann centrează în careu pentru lovitura de cap pe lângă poartă a lui Thuram

Min 14: Corner bătut scurt și mingea ajunge la Mbappe care a tras puternic spre poarta belgienilor. Balonul a fost deviat, dar arbitrul s-a făcut că nu a văzut și i-a oferit lui Tchouameni un galben pentru proteste

Min 12: O colaborare de senzație între Griezmann și Kounde. Schimb bun de pase între cei doi, urmat de o pasă în careu a lui Kounde care nu a ajuns la nimeni

Min 10: Antoine Griezmann îl încearcă pe Casteels de la marginea careului. Șutul este însă anemic și prins ușor de portarul Belgian

Min 9: Openda pare hotărât să îl scoată la pensie pe Lukaku. Aleargă după toate mingile și nu l-a lăsat pe nouarul Belgiei să atingă mingea până acum

Min 8: Până în acest minut, echipele se tatonează, niciuna nu pare că vrea să riște de la început. Se anunță un meci foarte tacticizat, o confruntare și între Deschamps și Tedesco

Min 6: O lansare pentru Openda, care părea promițătoare, este oprită de Maignan. Portarul francez a fost inspirat în întâmpinarea balonului

Min 3: Fanii se fac remarcați prin cântecele și „ole-urile” care se aud din tribune. Este un adevărat spectacol pe Merkur Spiel-Arena

Min 1: Partida a început cu posesia francezilor. Sperăm la un meci cu goluri, mai ales având în vedere numele mari aflate pe teren

Ora 18.57: Am ascultat imnurile ambelor țări. Atmosfera este exact cum ne așteptam, fanii au cântat cot la cot cu fotbaliștii

Ora 18.52: Jucătorii se pregătesc să intre în teren. Ce duel ne așteaptă: Kylian Mbappe vs Kevin De Bruyne

Ora 18.50: În acest moment este în desfășurare ceremonia Euro de dinaintea meciurilor