BREAKING David Popovici este campion olimpic la 200 metri liber / Cursă…

Sursa foto: Inquam Photos / Colette Rochefort

BREAKING David Popovici este campion olimpic la 200 metri liber / Cursă dramatică în finala de la Paris

David Popovici este campion olimpic la 200 de metri liber, după ce a câștigat o finală dramatică în ultimele clipe, cu o revenire de senzație. Românul a terminat cu 1:44.72, iar în spatele său au fost englezul Matthew Richards cu 1:44.74 și americanul Luke Hobson cu 1:44.79.

România a câștigat prima medalie de la Jocurile Olimpice de vară Paris 2024. Acesta este primul aur la înot câștigat de români după două decenii, chiar de ziua imnului național.

„Dacă eu am putut, băiat obișnuit, absolut oricine poate. Vă rog, faceți-o și voi! Cine știe, orice e posibil la JO. Atâta timp cât ai un culoar, ai o șansă. Mă bucur că am luptat până la ultimul metru”, a declarat David. „Treaba încă nu s-a încheiat, însă bineînțeles că o să mă bucur. E o realizare imensă în primul rând pentru mine, mă bucur că țara m-a urmărit, tribuna e plină aici. Mă bucur că am asistat împreună la ceea ce am reușit. Mulțumesc!”, a mai adăugat campionul olimpic.

Președintele României a reacționat imediat după ce David a câștigat medalia de aur. „David Popovici aduce prima medalie olimpică pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris! Felicitări, David, pentru această performanță extraordinară! Hai, #TeamRomania!”, a spus Klaus Iohannis într-un mesaj postat pe Facebook.

LIVETEXT:

Ora 21.49: David Popovici este campion olimpic la 200 metri liber!!!!

Ora 21.45: Maertens merge foarte bine în prima sută

Ora 21.45: A început finala!

Ora 21.43: Este pe cale să înceapă finala! Reamintin recordurile, cel mondial este de 1:42.00, deținut de neamțul Paul Biedermann, iar cel olimpic de americanul Michael Phelps, 1:42.96

Ora 21.40: Canadianca Summer McIntosh a câștigat detașat medalia de aur la 400 de metri mixt feminin, cu aproape 6 secunde diferență. Americancele Katie Grimes și Emma Weyant au completat podiumul

Ora 21.35: În aceste momente este finala de la feminin de 400 metri mixt, 100 metri bras și 200 metri liber

Ora 21.15: Tot astăzi am mai avut un român care a înotat. Este vorba de Vlad Stancu, care a ocupat locul 30 în serii la 800 de metri liber. Acesta a declarat pentru Agerpres că unul dintre motivele pentru care a ratat finala este acela că a fost depistat cu virusul Covid-19 în urmă cu 2-3 zile și nu a putut să se hrănească corespunzător

Ora 21.10: Luna trecută, Popovici a luat medalia de aur la 200 metri liber la Campionatele Europene de natație de la Belgrad și astfel și-a păstrat titulatura de campion european. Totodată, Popovici (19 ani) a fost al patrulea în finala la 200 m liber în urmă cu trei ani, la JO de la Tokyo

Ora 21.05: Bună seara! A început transmisiunea livetext a ceremoniei de deschidere pentru Jocurile Olimpice Paris 2024! Este o seară așteptată de toți românii cu sufletul la gură, fiind prima șansă a Team Romania să cucerească o medalie la această ediție de Jocuri de vară