FINAL Spania – Italia 1-0, după un meci în care Spania a…

UEFA Euro 2024

FINAL Spania – Italia 1-0, după un meci în care Spania a fost superioară

Spania a învins Italia cu 1-0 în urma unei partide decise de autogolul lui Calafiori în minutul 55. Asediul spaniol a fost total, Italia fiind inexistentă în prima repriză. Singurul jucător remarcat din echipa lui Spalletti a fost Donnarumma, care a intervenit decisiv în mai multe rânduri. Spania și-a continuat dominarea imediat după fluierul de start al reprizei secunde și a luat cu asalt poarta italienilor, până în minutul 55, când a venit golul pentru Furia Roja, marcat ironic de un italian. Spaniolii au continuat să rateze și după gol: Pedri și Yamal au fost foarte aproape de a marca, iar Williams a zguduit bara după un șut din afara careului. Finalul meciului a încurajat-o și pe Italia să atace, dar fără vreun efect, tot Spania încheiând partida cu ocaziile mari.

Spania urmează să joace în ultima etapă împotriva Albaniei pe 24 iunie, în timp ce Italia o întâlnește pe Croația în aceeași zi. Squadra Azzurra ocupă locul 2 cu 3 puncte, în timp ce Albania și Croația ocupă locurile 3 și 4, fiecare cu câte un punct. Astfel, Italia își joacă ultima șansă în duelul cu Croația, meci crucial pentru economia grupei.

Nico Williams a primit premiul de Jucătorul Meciului. Acesta a pus cele mai multe probleme apărării italiene cu ruperile sale de ritm, ajungând la o viteză maximă de 33.8 km/h. Williams a avut două șuturi spre poartă, dintre care unul a lovit bara din afara careului, lăsându-l neputincios pe Donnarumma.

Transmisia LIVETEXT

FINAL: Spania – Italia 1-0

Min 96: Cornerul nu este fructificat și arbitrul fluieră sfârșitul meciului! Spania se califică mai departe după victoria de astăzi

Min 95: Italienii au șansă mare de gol după o centrare la una din ultimele faze de joc! Mingea este respinsă în corner

Min 94: Intră și Merino în locul lui Fabian Ruiz

Min 92: Donnarumma cu încă o paradă senzațională! Perez ajunsăse în poziție de 1 vs 1, dar portarul italian a câștigat duelul

Min 91: Ayoze Perez îl depășește și el pe Di Lorenzo, care nu este în apele sale, și trage la colțul scurt, dar mingea este scoasă de Donnarumma.

Min 90: Sunt arătate 4 minute de la margine, 4 minute de încercări pentru Italia

Min 88: Italia are momente bune de joc, ține posesia și încearcă să atace pe cât de mult posibil. Este ceva inedit în partida de astăzi

Min 86: Raspadori bate o lovitură de colț bine, dar totul se sfârșește în brațele portarului Unai Simon

Min 82: Schimbă și Luciano Spalletti: Pellegrini îi lasă locul lui Raspadori

Min 78: Dublă schimbare realizată de Luis de la Fuente: iese Nico Williams în ovațiile fanilor spanioli, iar în locul său intră Perez, iese și Morata, în locul său intră Oyarzabal

Min 74: Pellegrini trage bine din lovitură liberă, dar mingea trece peste poartă. A fost, poate, cea mai periculoasă fază a italienilor

Min 71: Modificări și la Spania: Pedri este înlocuit de Alex Baena, în timp ce Yamal îi cedează locul lui Ferran Torres

Min 70: Di Lorenzo iar e depășit de Nico Williams, care lovește bara printr-o execuție aproape perfectă! Donnarumma părea pentru prima dată bătut de un adversar în această seară

Min 66: Italia ajunsăse în poziția de a centra prin Cristante, centrarea a fost puțin tare și a trecut doar în vizită prin fața porții lui Unai Simon

Min 64: Mai vin două schimbări pentru Italia: iese Chiesa, intră Zaccagni; iese și Scamacca, intră Retegui

Min 60: Lamine Yamal trage excelent de pe loc, mingea trece alături

Min 60: Fiecare pasă a spaniolilor este acompaniată de câte un „Ole!”. Spania se simte ca acasă

Min 59: Nico Williams bate cornerul bine și crează agitație în careul Italiei

Min 58: Alvaro Morata trimite un șut violent de la marginea careului  și Donnarumma reușește încă o paradă, pare singurul italian notabil de astăzi

Min 55: 1-0 Spania!!! Di Lorenzo este depășit iarăși și Calafiori își bagă mingea în propria poartă! Un autogol de genul sugerează perfect jocul italienilor din această seară

Min 53: Pedri chiar își dorește golul astăzi-seară. Șutul său de la 20 de metri este pe centrul porții, și vedem încă o intervenție a portarului italian

Min 52: Un tiki-taka spaniol aduce încă o mare ocazie la poarta lui Donnarumma! Pedri nu găsește cadrul porții după ce primise o pasă care l-a lăsat singur în careu

Min 51: Cursă bună a lui Scamacca care a driblat doi fundași spanioli dintr-o manevră. Totul se termină cu o pasă imprecisă a acestuia

Min 46: Cristante vede cartonașul galben imediat după o intrare agresivă la Rodri, care se resimte.

Min 46: Începe repriza secundă cu câteva modificări în tabăra italienilor: Jorginho a fost înlocuit de Cristante, iar Frattesi de Cambiaso

• PAUZĂ

Min 45+3: Arbitrul Slavko Vancic fluieră sfârșitul primei reprize! Sumarul primelor 45 de minute: Spania peste tot, dar ineficientă, Italia nicăieri

Min 45: A venit și primul șut spre poarta lui Unai Simon! Chiesa trage, dar trage mult peste

Min 41: Încă un șut oprit de Donnarumma. Fabian Ruiz șutează din nou din afara careului, de data asta destul de slab. Italia încă nu-și găsește reperele

Min 36: Spaniolii plimbă mingea fără probleme, în timp ce Italia nu are nimic de spus

Min 30: Italia nu stă bine nici la capitolul șuturi spre poartă: 7-0 pentru Spania

Min 25: Fabian Ruiz trimite o torpilă către poarta Italiei! Donnarumma scoate încă o dată mingea în corner

Min 24: Încă o mare ocazie pentru Spania! Yamal trece superb printre apărătorii italienii, mingea ajunge la Morata care șutează din careu în blocajul lui Donnarumma. Fundașii Italiei o să aibă coșmaruri cu puștiul de 16 ani

Min 19: Williams se distrează cu Di Lorenzo! Fundașul italian nu a văzut când extrema spaniolă i-a trecut mingea printre picioare

Min 14: Deocamdată atacanții italieni sunt prezenți doar în offside. Nu au avut un atac construit de la cap la coadă până în acest minut

Min 12: Spania pare echipa mai odihnită în teren. Elevii lui Luis de la Fuente sunt mai activi față de cei ai lui Spalleti

Min 10: Încă o centrare, încă o ocazie la poarta lui Donnaruma! Nico Williams primește o centrare perfectă de la Morata, dar nu nimerește poarta. Fanii și-ar fi dorit inversarea rolurilor

Min 9: Se joacă foarte tare, pare că atmosfera din tribune este trimisă și în teren. Au fost 4 faulturi în mai puțin de 2 minute

Min 7: Probleme pentru Jorginho. Cristante este trimis la încălzire pentru siguranță

Min 4: Nico Williams a trecut de apărarea adversă ca de niște popice până în momentul șutului. Încă un atac periculos al spaniolilor

Min 2: Ocazie mare pentru Spania la primul atac! Pedri lovește cu capul după o fază construită în fluierăturile și huiduielile fanilor italieni

Min 1: A început partida cu posesia italienilor! Spania joacă în roșu, Italia în alb

Ora 21.57: Cele două echipe au cântat imnurile alături de fanii prezenți la meci. Este o atmosferă de meci mare

Ora 21.53: Jucătorii au intrat pe stadionul de la Gelsenkirchen

Ora 21.38: Ambele echipe sunt la încălzire

Echipele de start, publicate pe site-ul celor de la UEFA:

Spania: Unai Simon – Carvajal, LeNormand, Laporte, Cucurella – Pedri, Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Morata (Căpitan), Nico Williams
Selecționer: Luis de la Fuente
Rezerve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Dani Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez

Italia: Donnarumma (Căpitan) –  Dimarco, Calafiori, Bastoni, Di Lorenzo – Jorginho, Barella, Pellegrini – Chiesa, Scamacca, Frattesi
Selecționer: Luciano Spalletti
Rezerve: Vicario, Meret, Buongiorno, Gatti, Raspadori, Darmian, Bellanova, Cristante, Mancini, Retegui, Zaccagni, Fagiolo, El Shaarawy, Cambiaso, Folorunsho