G4Media.ro

Marian Preda, rectorul Universității din București: Îmi exprim solidaritatea cu Emilia Șercan…

Marian Preda - Foto: Inquam Photos / George Calin

Marian Preda, rectorul Universității din București: Îmi exprim solidaritatea cu Emilia Șercan în aceste momente grele și solicit investigarea cu celeritate a cazului de către autorități

„Din perspectivă umană, ca cetățean și coleg de instituție, îmi exprim solidaritatea cu Emilia Șercan în aceste momente grele și solicit investigarea cu celeritate a cazului de către autorități”, a scris într-o postare pe Facebook rectorul Universității din București, Marian Preda, cu privire la situația Emiliei Șercan, jurnalistă și cadru didactic.

  • Amintim că jurnalista Emilia Șercan a publicat ieri un articol prin care acuză că „autoritățile statului au orchestrat o operațiune de kompromat împotriva mea. Acum încearcă să o mușamalizeze”.

Marian Preda a menționat că autoritățile publice care, „deși ar fi trebuit să o apere, par să tolereze sau chiar să orchestreze prin unii reprezentanți un scenariu de compromitere publică a ei”.

Și decanul Facultății de Științe Politice (Universitatea din București), Cristian Preda, a lansat, alături de patru cadre didactice, un apel la solidaritate cu profesoara și jurnalista Emilia Șercan.

„Felul în care au reacționat autoritățile la plângerile repetate ale doamnei Șercan ridică mari semne de întrebare pentru întreaga noastră comunitate academică și pentru siguranța oricărei voci universitare care iese în evidență, în lupta împotriva corupției din lumea românească”, a punctat Cristian Preda.

Foto: Inquam Photos / George Calin

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

16 comentarii

  1. Cine stie ce militian s-a trezit el sa faca pe placu’ sefului! Eventual cu ordin de la Moscova!

  2. Felicitari, Marian Preda! Emilia Sercan are nevoie de sustinerea UB!

  3. Pai, se pare ca sunt diferente minore intre militia rusa putinista si militia lu’ bode ot johannis! Sper ca „paltonu'”, sa lase-n balarie de militarizare fortata a societatii romanesti, ca, totusi, natia asta cu toate bubele ei, nu-i aidoma natiei ruse, romanu’ a rezistat si a supravietuit „bolsevismului dambovitean” (platind un pret cumplit ce-i drept, la nivel de pervertire a constiintei si a scarii de valori morale), nu s-au predat precum rusii…Sa nu-ntinda coarda prea mult, ca s-ar putea sa nu se stie….aviz „tinerilor pensionari gradati” ce au migrat in corpore din gaura „grupului/grupurilor” lor „specifice”, pe diverse site-uri, inclusiv pe acesta, in ultima saptamana, si tot macane admirativ-putinist.

  4. David, avandu-l ca mana dreapta pe putinistul Marko, nu mai zice nici pâs, a fost doar teatru ieftin.

  5. Alta care se victimizează pentru publicitate

  6. Bravo! Altfel, esti o calamitate de rector!

  7. Felicitari pt pozitia rectorului! Toți romanii cinstiți trebuie sa o sustină pe jurnalista Sercan. Plagiatul este hoție, iar Ciucă arată ca o nulitate de om, pe deasupra și nesimțit.

  8. Kompromat!?, nekompromat, dar cu onoarea nereperată a stimabilei cum rămâne? Și uite așa, cum lumea nu mai auzea de ea, s-a trezit să intre iar în actualitate. Se pare că n-o prea iubesc „organele”.

  9. O panarama frustrata…Pentru idioții care o idolatrizează e de văzut emisiunea cu ea și Eugenia Vodă la „Profesioniștii”….Ea care l-a făcut praf in Evenimentul Zilei pe domnul S.O.V. și după aceea s-a angajat la Realitatea TV (patronată de S.O.V. la acel moment) pe un salariu de 8000 euro. Și vorbim de anul 2008. E bine sa scuipi cu flegma consistenta și după aceea sa lingi flegma pe bani multi…

  10. Una zice Preda, alta fumeaza! Tot azi, Marian Preda a participat foarte zambaret la o reuniune a rectorilor cu Nicolae Ciuca, organizata la guvern de Sorin Costreie, prorector al UB, omul din echipa lui Marian Preda deci si al fostului rector, Mircea Dumitru, si totodata consilier al lui Ciuca. HUO, ipocritilor!

    • Dania, asta-i tara in care trăim, plina de sovietici! Era o vorbă: Americanii nu au venit niciodată în România, iar rușii nu au plecat niciodată!

  11. O, Doamne, d-l administrator patrimoniu cu rang de rector, își exprima solidaritatea!