
Neamţ: Chiliile şi dependinţele Mănăstirii Tărcuţa din Tarcău, distruse de un incendiu / O femeie a suferit arsuri uşoare
Un incendiu care a izbucnit, marţi, la Mănăstirea Tărcuţa din Tarcău, a distrus chiliile şi dependinţele lăcaşului de cult, relatează Agerpres.
Purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, locotenentul Irina Popa, a declarat că o femeie a suferit arsuri uşoare la faţă şi membrele superioare şi a primit îngrijiri medicale de la echipajul SMURD, dar a refuzat transportul la spital.
„La sosirea primelor echipaje de intervenţie, incendiul se manifesta cu flacără deschisă, generalizat, la anexele din ansamblul mănăstiresc (chilii, casa praznicală, magazii, gater, etc) cu posibilitatea propagării la biserică şi la fondul forestier. Misiunea a fost dificilă din cauza cantităţii mari de materiale combustibile (lemn, mase plastice şi bunurile din încăperi) şi inflamabile (uleiuri şi carburanţi). Forţele de intervenţie au localizat incendiul şi se lucrează pentru lichidarea lui. De asemenea, au fost evacuate o parte din bunurile din interiorul casei praznicale. Cel mai important este faptul că biserica a fost salvată de la incendiu, fiind afectată doar faţada acoperită cu lambriu din PVC”, a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ.
Alimentarea autospecialelor a fost făcută dintr-un pârâu, la o distanţă de aproximativ 2 kilometri, unde au fost amenajate puncte de umplere a acestora.
Cauza probabilă de producere a incendiului o reprezintă bateriile de la un motociclu electric ce se afla într-o magazie.
Pentru stingerea incendiului au intervenit pompierii militari de la Detaşamentul Piatra-Neamţ şi pompierii voluntari din Tarcău, Bicaz şi Ghimeş – judeţul Bacău, precum şi angajaţii Ocolului Silvic Brateş.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
11 comentarii