
Nicu Ştefănuţă susține că vor fi prezentate rezultatele investigaţiei CE asupra TikTok înainte de alegerile din România
Vicepreşedinta Comisiei Europene pentru suveranitate tehnologică, securitate şi democraţie Henna Virkkunen a declarat că va prezenta rezultatele investigaţiei asupra TikTok legate de alegerile din România înainte de scrutinul prezidenţial din luna mai, a afirmat marţi, la Strasbourg, vicepreşedintele Parlamentului European, Nicu Ştefănuţă, relatează Agerpres.
„Am întrebat-o pe comisara Virkunnen unde se găseşte cu investigaţia TikTok şi a spus că va prezenta rezultatele în aprilie, deci înainte de a avea loc alegerile din România. Dar şi rezultatele preliminare pe care Comisia le-a prezentat deja cuprindeau mii de conturi false din Turcia şi aşa mai departe. Indicii care arată faptul că vor exista consecinţe pentru compania TikTok. Este clar că investigaţia asupra TikTok merge mai departe şi se poate lăsa cu consecinţe, cum ar fi penalităţi din cifra de afaceri”, a declarat Ştefănuţă într-un briefing pentru jurnalişti români.
El a precizat că a interpelat-o pe vicepreşedinta CE despre acest lucru în cadrul unei audieri a Comisiei pentru industrie, cercetare şi energie (ITRE) a PE de săptămâna trecută.
Nicu Ştefănuţă a explicat că în cazul care decide să aplice o amendă reprezentând un procent din cifra de afaceri din UE a TikTok, Comisia Europeană este cea care are putere de decizie.
„Comisia are un organism executiv de aplicare a Actului serviciilor digitale, este ca un fel de corp de control al unui ministru, să zicem aşa, care decide o amendă. Amenda poate să meargă până la 6% din cifra de afaceri a companiei”, a declarat el.
„Sunt zece investigaţii mari în desfăşurare, deci nu-i vorba numai de Tiktok şi nu e vorba numai de România. Investigaţia TikTok pentru România este una din multe. Sunt vreo 40 în desfăşurare, dintre care zece mari, care cuprind şi Meta în privinţa fact-checker-ilor (…) şi X în privinţa a ceea ce se numeşte ‘juicing up’, când dai mai tare sau mai încet ‘reach’-ul (numărul total de persoane unice care au vazut un conţinut într-o anumită perioadă de timp – n.r.) unuia sau altuia, acel ‘shadow banning’ „, a mai afirmat vicepreşedintele PE.
„Shadow banning” este practica de a bloca integral sau parţial un utilizator sau un conţinut din anumite zone ale comunităţii online într-un mod în care interdicţia nu este clară imediat pentru utilizator.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
2 comentarii