Noah Lyles a fost testat pozitiv pentru COVID-19 înainte de a câștiga…

Facebook/Noah Lyles

Noah Lyles a fost testat pozitiv pentru COVID-19 înainte de a câștiga medalia de bronz în proba de 200 de metri masculin

Atletul american Noah Lyles a concurat joi seara în finala probei de 200 de metri la Jocurile Olimpice de la Paris, în timp ce era diagnosticat cu virusul Covid-19. În ciuda bolii, Lyles a reușit să câștige medalia de bronz în proba sa de semnătură.

Într-o scenă dramatică pe Stade de France, Lyles a terminat pe locul trei, în spatele lui Letsile Tebogo din Botswana și al coechipierului american Kenny Bednarek. Imediat după trecerea liniei de sosire, Lyles s-a prăbușit pe pistă, iar personalul medical a intervenit rapid pentru a-l îngriji. Superstarul de 27 de ani, care are un istoric de astm, a fost ulterior transportat într-un scaun cu rotile, relatează USA Today.

În ciuda dificultăților, Lyles a confirmat ulterior, într-un interviu televizat pentru NBC, că a fost testat pozitiv pentru COVID-19 în dimineața de marți, dar a decis să nu se retragă din competiție. „Aveam de gând să concurez oricum,” a spus Lyles. „Dacă nu aș fi ajuns în finală, acela ar fi fost semnul că nu trebuie să concurez.”

Lyles a menționat că, deși se simțea mai bine joi decât în zilele anterioare, boala i-a afectat performanța. „Sunt mai mândru de mine decât de orice altceva – să ies și să câștig o medalie de bronz cu virusul COVID,” a adăugat el.

Comitetul Olimpic și Paralimpic al SUA și USA Track and Field au emis o declarație comună în care au confirmat că toate protocoalele necesare au fost implementate pentru a proteja sănătatea lui Lyles, echipei și a celorlalți sportivi participanți, subliniind că decizia de a concura a fost luată de atlet după o evaluare medicală amănunțită.

Într-o postare pe Instagram, Lyles a sugerat că acesta ar putea fi sfârșitul participării sale la Jocurile Olimpice din 2024, deși era așteptat să alerge și în ștafeta de 4×100 de metri. El a început să simtă simptomele COVID-19 la scurt timp după ce a câștigat proba de 100 de metri la Paris, învingându-l pe Kishane Thompson din Jamaica cu cinci miimi de secundă într-o cursă istorică.

Lyles a declarat că, după ce a fost diagnosticat, s-a izolat într-un hotel din apropierea satului olimpic și a început săse trateze. Deși și-a ținut colegii de echipă și concurenții în ceață cu privire la starea sa de sănătate, Lyles a continuat să concureze, demonstrând o determinare extraordinară.

Doar după finala de joi, Lyles a dezvăluit situația sa, explicând scena dramatică din timpul transmisiunii NBC, unde a fost văzut întins pe pistă, asistat de personalul medical.