Novak Djokovic a câştigat singurul titlu care îi lipsea din palmares: aurul…

sursa foto: Twitter/ Wimbledon

Novak Djokovic a câştigat singurul titlu care îi lipsea din palmares: aurul olimpic / Sârbul l-a învins în finala de tenis a JO 2024 pe spaniolul Carlos Alcaraz

Novak Djokovic a câștigat pentru prima dată în carieră medalia de aur la Jocurile Olimpice, la capătul unui meci întins pe durata a aproape trei ore. În finala probei masculine de simplu de la Roland Garros, sârbul l-a învins pe spaniolul Carlos Alcaraz cu scorul 7-6 (7/3), 7-6 (7/2).

Aceasta a fost a opta confruntare directă dintre cei doi, aducându-i lui Nole o distincție care îi lipsea: aurul la Jocurile Olimpice. Acum, scorul general dintre cei doi este de 4-4.

Sârbul este cel mai în vârstă tenismen care a jucat într-un meci pentru medalia de aur, iar Carlos Alcaraz a fost cel mai tânăr finalist de turneu olimpic, potrivit ATP, citat de News.ro.

Era singurul titlu care îi lipsea lui Djokovic, care are în palmares un număr record de 24 de titluri de Grand Slam la simplu şi 40 de titluri ATP Masters 1000. În plus, el s-a aflat 428 de săptămâni în fruntea clasamentului mondial.