Novak Djokovic, calificare cu emoții în semifinalele Mastersului de la Shanghai –…

Sursa foto: Facebook / Novak Djokovic

Novak Djokovic, calificare cu emoții în semifinalele Mastersului de la Shanghai – Sârbul continuă drumul spre titlul ATP cu numărul 100

Novak Djokovic nu a avut parte de un meci ușor contra lui Jakub Mensik, jucător în vârstă de 19 ani. Sârbul a cedat primul set, dar experiența net superioară l-a ajutat să se impună în cele din urmă. Fostul lider ATP s-a calificat în semifinalele Mastersului de la Shanghai, scor 6-7(4), 6-1, 6-4. Djokerul continuă drumul spre ceea ce poate fi cel de-al 100-lea turneu câștigat într-o carieră formidabilă.

Ocupant al locului 65 în ierarhia mondială, Mensik a câștigat un prim set extrem de echilibrat, cei doi având nevoie de tiebreak pentru a putea fi departajați (7-4 pentru ceh, după ce Nole a avut 3-0).

Nole a schimbat din mers în plan tactic, nu i-a mai dat spațiu adversarului, a venit peste el cu returul său incredibil, iar al doilea set a fost trecut în dreptul sârbului, scor 6-1.

În decisiv, Djokerul a avut nevoie de un singur game de la retur pentru a face diferența: 6-4. Meciul a durat două ore și 21 de minute.

„Am mers cap la cap până în ultimul moment. Am fost norocos să găsesc servicii bune în ultimul game, câțiva ași, iar asta ajută.

Nu am servit atât de bine la finalul primului set, iar el a reușit să întoarcă situația în tiebreak.

Am rămas concentrat, am început foarte bine setul al doilea, iar apoi ne-am împins reciproc în raliuri lungi în decisiv. A fost o luptă grea de aproape două ore și jumătate”, a precizat Novak Djokovic la finalul partidei de vineri.

Aflat în prezent pe locul 4 ATP, Djokovic va da în semifinale peste Taylor Fritz, al șaptelea favorit de la Shanghai.

În cealaltă semifinală se vor întâlni Jannik Sinner (liderul mondial) și Tomas Machac (cehul aflat pe locul 33 mondial l-a eliminat surprinzător în sferturi pe Carlos Alcaraz).

Partidele din semifinalele Mastersului de la Shanghai vor avea loc sâmbătă și vor putea fi urmărite în direct pe Digisport.

De știut:

• Novak Djokovic a câștigat 99 de turnee ATP în carieră, el fiind devansat în acest moment doar de Roger Federer (103 titluri) și de liderul Jimmy Connors (109 titluri).
  • De asemenea, Djokerul a bifat la Shanghai semifinala de Masters cu numărul 78 din carieră, un record. Este urmat de Nadal cu 76.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.