G4Media.ro

O maimuță a provocat o pană generalizată de curent în Sri Lanka

sursa foto: Pixabay / Martina_Bulkova

O maimuță a provocat o pană generalizată de curent în Sri Lanka

O maimuţă a provocat duminică o pană de curent în toată Sri Lanka, ţară insulară din Asia de Sud, după ce a pătruns într-o centrală electrică, au anunţat autorităţile guvernamentale, transmite Agerpres.

„O maimuţă a intrat în contact cu transformatorul nostru de reţea, provocând un dezechilibru în sistem”, a declarat reporterilor ministrul Energiei, Kumara Jayakody.

Intruziunea a avut loc într-o suburbie sudică a capitalei Colombo, a precizat oficialul.

Pana de curent, care a început la sfârşitul dimineţii, nu fusese complet reparată trei ore mai târziu.

Cu toate că alimentarea cu energie electrică fusese restabilită în anumite zone, nu era imediat clar cât de mult va dura întreruperea.

„Inginerii sunt pe teren şi încearcă să restabilească serviciul cât mai curând posibil”, a adăugat ministrul.

În vara anului 2022, când ţara a intrat într-o criză economică, locuitorii din Sri Lanka au fost nevoiţi să suporte întreruperi de curent timp de mai multe luni.

Benzinăriile au rămas fără benzină şi motorină, centralele termice fiind nevoite să raţionalizeze furnizarea de energie electrică timp de 13 ore pe zi.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.