Olandezul Memphis Depay, adversarul tricolorilor la Euro 2024, părăseşte Atletico Madrid

X/OnsOranje

Olandezul Memphis Depay, adversar direct al României în optimile Euro 2024, a rămas liber de contract şi pleacă de la Atletico Madrid, după un sezon şi jumătate la echipa spaniolă. Alţi doi jucători din lotul lui Diego Simeone pleacă şi ei: Mario Hermoso şi Gabriel Paulista, relatează RMC Sport, transmite News.ro.

Memphis Depay, sosit de la Barcelona în ianuarie 2023 (un transfer în valoare de trei milioane de euro), avea contract până în 2025 cu Colchoneros, dar cele două părţi au convenit ca jucătorul să fie eliberat din contractul său la 30 iunie 2024. Hermoso şi Paulista părăsesc şi ei Atletico, de asemenea liberi de contract.

Cu un total de 13 goluri în 40 de apariţii, Memphis Depay nu s-a bucurat de o perioadă strălucită cu Los Rojiblancos, dar a marcat un gol decisiv în acest sezon. Internaţionalul olandez, care a intrat pe teren în minutul 79 al meciului cu Inter Milano din manşa a doua a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, a marcat în minutul 87 pentru a face 2-1 pentru Atletico şi pentru a trimite meciul în prelungiri, după ce echipa lui Simeone pierduse prima manşă cu 1-0. Golul lui Depay a asigurat calificarea echipei sale la lovituri de departajare şi un loc în sferturile de finală.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.