G4Media.ro

Preşedintele Egiptului a discutat cu prinţul moştenitor al Iordaniei despre o alternativă…

sursa foto: ID 19041055 © Kitano | Dreamstime.com

Preşedintele Egiptului a discutat cu prinţul moştenitor al Iordaniei despre o alternativă la planul Trump pentru Gaza

Preşedintele egiptean Abdel Fattah al-Sisi a discutat duminică cu prinţul moştenitor al Iordaniei, Al Hussein bin Abdullah al II-lea, planul pe care Cairo îl pregăteşte pentru a reconstrui Fâşia Gaza fără a expulza populaţia de peste două milioane de locuitori a enclavei palestiniene, aşa cum a propus preşedintele american Donald Trump, informează EFE, transmite Agerpres.

În cadrul unei întâlniri la Cairo „s-a subliniat necesitatea de a începe imediat reconstrucţia Fâşiei Gaza fără a-i strămuta pe palestinieni de pe pământurile lor”, se arată într-un comunicat al preşedinţiei egiptene.

Comunicatul a subliniat, de asemenea, că „prinţul moştenitor iordanian a reiterat sprijinul ţării sale pentru eforturile Egiptului de a elabora un plan pentru reconstrucţia Fâşiei cu locuitorii săi pe pământul lor”.

Vizita la Cairo a prinţul moştenitor al Iordaniei vine la o săptămână după întâlnirea pe care a avut-o, alături de monarhul iordanian, cu preşedintele american la Casa Albă, în care Donald Trump a insistat din nou asupra necesităţii ca locuitorii din Fâşia Gaza să fie strămutaţi şi relocaţi în Egipt şi Iordania.

Planul preşedintelui Trump prevede evacuarea locuitorilor din Fâşia Gaza fără posibilitatea de a reveni şi ca SUA să controleze enclava pentru a o transforma în „Riviera Orientului Mijlociu”.

Purificarea etnică, înţeleasă ca expulzarea forţată a unui grup etnic dintr-un teritoriu, constituie o crimă împotriva umanităţii şi ar putea fi considerată o crimă de genocid, potrivit ONU.

Propunerea, condamnată de comunitatea internaţională, a fost respinsă cu fermitate de statele arabe, iar preşedintele Al Sisi, a cărui ţară se învecinează cu Fâşia Gaza, a descris-o ca fiind o „lichidare a cauzei palestiniene”, ceva la care, a asigurat el, „nu va participa”.

În acest context, Al Hussein a reiterat, de asemenea, sprijinul ţării sale pentru convocarea pe 27 februarie de către Cairo a unui summit extraordinar al şefilor de stat ai Ligii Arabe, formată din 22 de membri, pentru a-şi exprima respingerea unanimă a planului preşedintelui Trump.

„Prinţul moştenitor iordanian a reafirmat, de asemenea, sprijinul (Iordaniei) pentru summitul arab … asupra cauzei palestiniene şi necesitatea ca rezultatul său să fie un consens arab în această problemă”, se arată în comunicatul preşedinţiei egiptene.

Surse egiptene din domeniul securităţii au declarat sâmbătă pentru EFE că Cairo a elaborat deja un plan de reconstrucţie a Fâşiei Gaza în două faze, fiecare cu o durată de 24 de luni, cu un cost total estimat la 300 de miliarde de dolari, deşi speră să obţină „consens politic şi finanţare” pentru implementarea sa.

Fâşia Gaza a fost practic devastată de războiul dus de Israel timp de 15 luni în care au fost ucişi peste 48.000 de palestinieni, majoritatea femei şi copii.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.