G4Media.ro

Primele efecte ale zăpezii din ultimele zile / Autostrada București-Pitești a devenit…

Primele efecte ale zăpezii din ultimele zile / Autostrada București-Pitești a devenit un pericol pentru siguranța deplasării / Pagube însemnate pentru șoferi/CNAIR dă vina pe transportatori

Autostrada A1, una dintre cele mai circulate rute din România, a devenit un coșmar pentru șoferi în urma ninsorilor din ultimele zile. Pe tronsonul București-Pitești, carosabilul s-a deteriorat rapid, iar gropile apărute pun în pericol siguranța conducătorilor auto și provoacă pagube semnificative vehiculelor, conform relatărilor din ultimele 48 de ore.

După topirea zăpezii și utilizarea substanțelor pentru deszăpezire, mai multe porțiuni ale autostrăzii au cedat, iar craterele formate, mai ales pe prima bandă, au afectat sute de mașini. Mulți șoferi au raportat avarii la jante și anvelope. Situația este agravată de faptul că gropile nu sunt semnalizate corespunzător, iar conducătorii auto nu au timp să le evite.

„Este inadmisibil! Am lovit o groapă uriașă, mi s-a spart cauciucul și nu sunt singurul. Pe marginea drumului erau alți șoferi în aceeași situație”, a povestit revoltat un conducător auto.

CNAIR dă vina pe camioanele supraîncărcate:

„Supra-tonajul nu provoacă daune imediate, dar în timp accelerează degradarea drumurilor. În sezonul rece, când ciclurile de îngheț și dezgheț sunt frecvente și se utilizează materiale antiderapante, apa pătrunde prin fisurile provocate de camioanele supraîncărcate.

Când îngheață, aceasta dislocă bucăți din asfalt, iar utilajele de deszăpezire contribuie la desprinderea acestor fragmente. După topirea gheții și a zăpezii, apar inevitabil gropile”, a explicat reprezentantul CNAIR pentru click.ro

Reacția poliției:

Marius Rizea purtătorul de cuvânt al IPJ Argeș: „Mai multe mașini au suferit avarii, iar politia rutieră a intervenit, sesizând administratorul drumului șoferii afectați au primit autorizații de reparații”., precizează acesta pentru știtileprotv.ro

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

2 comentarii

  1. Deci vina nu e a statului că nu face nicio verificare a tirurilor. Noaptea minții. O fi același purtător de cuvânt la cnair care avea probleme cu anumite substanțe?

    • Dupa cate citesc eu in presa, treaba a 80% din angajatii institutiilor de stat e sa dea comunicate care explica cum nu e vina lor de cate ori se intampla o belea.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.