G4Media.ro

Profesoară de religie din Constanța, cercetată pentru înşelăciune / A încasat bani…

Sursa foto: G4Media.ro

Profesoară de religie din Constanța, cercetată pentru înşelăciune / A încasat bani pentru o tabără şcolară pe care nu a organizat-o

O profesoară de religie de la o şcoală din municipiul Constanţa a fost reţinută pentru 24 de ore şi, ulterior, judecătorii au dispus faţă de aceasta măsura preventivă a controlului judiciar, după ce a încasat bani de la părinţii elevilor pentru o tabără care nu a mai avut loc, transmite Agerpres.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa a informat, vineri, că lucrătorii Poliţiei Municipiului Constanţa – Secţia 3 Poliţie, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, au reţinut, pentru 24 de ore, o femeie de 57 de ani. Aceasta este bănuită de săvârşirea infracţiunii de înşelăciune.

„Astfel, din cercetările efectuate în dosar a reieşit că, în perioada anului şcolar 2023-2024, în calitate de cadru didactic la o unitate şcolară din municipiul Constanţa, ar fi indus în eroare mai multe persoane vătămate cu privire la organizarea unei tabere şcolare în luna august 2024. Cadrul didactic ar fi încasat de la persoanele vătămate suma de 24.560 de lei. Ulterior, nu ar mai fi organizat tabăra şi nu ar fi restituit sumele de bani”, reiese din comunicatul transmis de IPJ Constanţa.

După ce a fost reţinută, instanţa de judecată a dispus faţă de aceasta măsura preventivă a controlului judiciar, pentru 60 de zile.

Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanţa, M.I., în calitate de profesor de religie în cadrul Şcolii Gimnaziale nr. 8 din municipiul Constanţa, le-a prezentat elevilor claselor unde predă şi părinţilor acestora propunerea de a organiza, din proprie iniţiativă, o tabără şcolară privată ce urma să aibă loc în vacanţa de vară din anul 2024, în zona Orşova-Eşelniţa, judeţul Mehedinţi.

„Costul per elev al taberei a fost prezentat ca fiind în cuantum de 1.760 lei şi includea transportul, cazarea într-o unitate hotelieră, mesele şi diferite excursii. M.I. a solicitat şi a încasat suma de 24.560 lei de la un număr de 19 elevi, iar cu puţin timp înainte de momentul plecării în tabără a comunicat că aceasta s-a anulat, fără a mai restitui părinţilor sumele de bani primite. În realitate, tabăra nu a fost niciodată organizată”, se arată în comunicatul transmis de procurori. 

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

3 comentarii

  1. Dar religia e înșelăciune.

  2. Fiecare fată de pe TOCZAPARU e gata să fie luată tare.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.