G4Media.ro

Putin permite unui fond speculativ din SUA să cumpere titluri de valoare

Sursa foto: MLADEN ANTONOV / AFP

Putin permite unui fond speculativ din SUA să cumpere titluri de valoare

Preşedintele Vladimir Putin a dat permisiunea unui fond speculativ din SUA să cumpere titluri de valoare în companii ruseşti de la anumiţi acţionari străini, şi a autorizat viitoarea lor vânzare către două fonduri din Rusia, conform unui decret prezidenţial publicat luni, transmite agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.

Moscova a înăsprit restricţiile privind vânzările de active străine de la începutul conflictului din Ucraina, orice tranzacţie din sectorul energetic şi financiar necesitând aprobarea lui Putin.

Decretul autorizează fondul 683 Capital Partners LP să cumpere titluri de valoare în companii ruseşti deţinute de o serie de fonduri occidentale. Apoi două fonduri din Rusia au permisiunea de a achiziţiona titlurile de valoare deţinute de 683 Capital Partners, fără a mai fi necesară autorizarea din partea preşedintelui rus.

Sancţiunile internaţionale impuse Rusiei în urma invadării Ucrainei au blocat accesul multor investitori ruşi la titlurile de valoare deţinute în jurisdicţii din afara ţării, în timp ce măsurile de represalii ale Moscovei au îngheţat activele occidentale din ţară.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

1 comentariu

  1. deci suveranul suprem isi vinde tara … sa vad cum o mai invarte si pe asta propaganda

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.