
Rabinul șef al Marii Britanii se retrage de la conferința la Ierusalim privind antisemitismul din cauza participării unor personalități ale extremei drepte invitate de ministrul israelian al Diasporei
Rabinul șef al Marii Britanii, Ephraim Mirvis, și-a anulat participarea la o conferință privind antisemitismul organizată de guvernul israelian din cauza îngrijorărilor legate de participarea unor politicieni europeni populiști și de extrema dreaptă, relatează Jewish Chronicle.
Consilierul guvernului britanic privind antisemitismul, Lordul John Mann, profesorul de sociologie David Hirsh, filosoful francez Bernard-Henri Lévy și mai mulți oficiali germani și-au anulat, de asemenea, participarea la conferința organizată de guvernul israelian privind combaterea antisemitismului, ca urmare a îmgrijorărilor legate de includerea pe lista invitaților a unor personalități politice europene de extremă dreaptă.
Evenimentul, programat pentru 26 și 27 martie, este organizat de ministrul israelian pentru diaspora, Amichai Chikli.

Au provocat îngrijorare invitațiile la conferință trimise unor figuri politice proeminente de extremă dreaptă, printre care Jordan Bardella, președintele partidului francez de extremă dreaptă Reunirea Națională (RN); Marion Marechal, deputată francez de extremă dreaptă în Parlamentul European din partea partidului Recucerire; și Hermann Tertsch, deputat spaniol de extremă dreaptă din partidul Vox în Parlamentul European.
Bardella, în vârstă de 29 de ani, ar fi primul reprezentant al RN care vizitează Israelul în cadrul unei deplasări oficiale. Partidul a fost recunoscut oficial de Ministerul de Externe al Israelului anul trecut.
Într-o declarație pentru JC, un purtător de cuvânt al biroului rabinului șef a declarat: „După ce a fost informat cu privire la participarea unui număr de politicieni populiști de extremă dreaptă la Conferința internațională privind combaterea antisemitismului, Marele Rabin nu va mai participa”.

Chikli s-a confruntat anterior cu critici pentru eforturile sale de a consolida legăturile Israelului cu partidele de extremă dreaptă din Europa, care au fost boicotate din cauza asocierilor lor cu antisemitismul și nazismul. Printre altele, el a avut o convorbire telefonică cu Călin Georgescu, la câteva zile după ce acesta se clasase pe primul loc în turul 1 al alegerilor prezidențiale din România în noiembrie 2024.
Luna trecută, ministrul diasporei a declarat că nu există „un preș mai jalnic” decât Keir Starmer, după ce prim-ministrul britanic nu a menționat Hamas într-o declarație privind eliberarea fostului ostatic israeliano-britanic Eli Sharabi din captivitate.

Lévy, un renumit intelectual francez și un susținător convins al Israelului, trebuia să țină un discurs la evenimentul găzduit de președintele Israelului, Isaac Herzog. Acesta a declarat pentru Le Monde că l-a informat pe Herzog că nu mai poate participa din cauza participării unor invitați de extremă dreapta.
Felix Klein, comisarul guvernului federal pentru viața evreilor din Germania și lupta împotriva antisemitismului, „a decis să nu participe”, au declarat reprezentanții săi pentru Haaretz. „El nu știa cine sunt ceilalți participanți atunci când a acceptat invitația, iar după ce a aflat cine sunt ceilalți vorbitori, a decis să se retragă”.

Oficialii de la reședința președintelui din Ierusalim, unde urmează să fie găzduit evenimentul, și-au exprimat surprinderea la aflarea invitaților. Aceștia au declarat pentru Haaretz că au fost „surprinși să audă cine sunt invitații, deoarece s-a clarificat că scopul conferinței este combaterea antisemitismului”.
Aceștia au adăugat că nu au primit încă lista finală a invitaților, dar că o vor analiza de îndată ce va fi disponibilă. Conferința marchează prima dată când membri ai extremei drepte europene au fost invitați la un eveniment oficial al guvernului israelian, care este o coaliție între partidul naționalist al premierului Benjamin Netanyahu, două partide de extrema dreaptă și două partide ultra-religioase. Președintele Herzog este mult mai moderat decât guvernul de la Ierusalim.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.