Rapid Bucureşti – Dinamo Bucureşti 1-1 / Două goluri din penalty /…

Sursa foto: Facebook / Dinamo București

Rapid Bucureşti – Dinamo Bucureşti 1-1 / Două goluri din penalty / Giuleștenii rămân fără victorie în acest sezon

Echipa Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate duminică seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia bucureşteană Dinamo, în etapa a şasea din Superligă. Giuleştenii rămân fără victorie în campionat, transmite News.ro.

Pe Giuleşti, în derby-ul cu Dinamo, antrenorul gazdelor, Neil Lennon, a început meciul ca de obicei, fără Săpunaru, iar rapidiştii au avut cea mai mare ocazie a primei reprize – bara lui Gojkovic, din minutul 44. După pauză, Homawoo l-a faultat în careu pe Gojkovic şi, după verificarea VAR, arbitrul Iulian Călin a dictat penalti. Petrila a transformat în minutul 53, deschizând scorul. După numai patru minute portarul gazdelor, Siegrist, a intervenit foarte bine la Selmani. Petrila a trecut pe lângă majorarea scorului, în minutul 74, dar Golubovic a fost la post. După numai un minut Cristian Ignat l-a tras de tricou, în careu, pe Selmani, şi, după verificarea VAR, s-a dictat penalti pentru Dinamo. Selmani a transformat şi alb-roşii au egalat. În cele din urmă acesta a fost scorul final în derby, 1-1, şi Dinamo e pe locul al treilea în clasament, cu 9 puncte. Rapid este pe locul 11, cu 5 puncte, giuleştenii rămânând singura echipă fără victorie din Superligă.

RAPID: Siegrist – Braun, Paşcanu, C. Ignat, Borza – Kait, Gojkovic (El Sawy 85), Diogo Mendes (Oaidă 76) – Papeau (R. Pop 46), Jambor (Burmaz 76), Petrila. ANTRENOR: Neil Lennon

DINAMO: Golubovic – Sivis (C. Costin 67), K. Boateng, Homawoo, Opruţ – Milanov (Caragea 67), Gnahore, C. Cîrjan (Licsandru 89) – A. Bani (Patriche 90+7), Selmani, Hakim Abdallah. ANTRENOR: Zeljko Kopic

Cartonaşe galbene: Diogo Mendes 2, Săpunaru 59, Blazek 59, C. Ignat 77, Borza 86, Neil Lennon 88 / A. Bani 59, Sivis 60, C. Cîrjan 82, Selmani 89

Arbitri: Iulian Călin – Mihai Marius Marica, George Florin Neacşu

Arbitri VAR: Cătălin Popa – Adrian Popescu