G4Media.ro

RetuRO: Peste 670 de milioane de ambalaje au fost returnate de către…

Sursa foto: G4Media

RetuRO: Peste 670 de milioane de ambalaje au fost returnate de către consumatori, de la începutul anului / 50.000 de tone, predate către reciclatori

Consumatorii au returnat, de la începutul anului, peste 670 milioane tone de ambalaje, iar RetuRO a predat către reciclatori o cantitate de 50.000 de tone de ambalaje, conform unui comunicat al administratorul Sistemului de Garanţie-Returnare, transmite Agerpres.

Potrivit sursei citate, numai în luna februarie au fost colectate aproape 300 de milioane de ambalaje SGR, reprezentând 85% din cantitatea pusă pe piaţă.

RetuRO Sistem Garanţie Returnare SA este o companie ce funcţionează pe principiul not for profit – ceea ce înseamnă că eventualul profit realizat de companie în urma colectării de ambalaje de băuturi va fi reinvestit, exclusiv, în dezvoltarea SGR. Compania a fost creată de un consorţiu de trei acţionari privaţi: Asociaţia Berarii României pentru Mediu (30%), Asociaţia Producătorilor de Băuturi Răcoritoare pentru Sustenabilitate (30%) şi Asociaţia Retailerilor pentru Mediu (20%) şi un acţionar public, statul român, prin autoritatea centrală de mediu, Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (20%).

RetuRO, administratorul SGR, funcţionează cu finanţare exclusiv privată şi are rolul de a asigura transparenţa asupra cantităţilor de ambalaje pentru băuturi puse pe piaţă şi returnate de consumatori, contribuind la dezvoltarea durabilă a României, prin gestionarea responsabilă a deşeurilor de ambalaje, în vederea atingerii ţintelor de reciclare impuse României de către Uniunea Europeană.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

1 comentariu

  1. Noi clienții avem o nelamurire: înaintea demararii acestui program costul ambalajelor nu era inclus in prețul plătit de noi?

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.