România va avea adversar Olanda în optimile UEFA Euro 2024: după jocul…

X/UEFA Euro 2024

România va avea adversar Olanda în optimile UEFA Euro 2024: după jocul rezultatelor. Georgia face surpriza grupelor, învinge Portugalia cu 2-0. Turcia câștigă în fața Cehiei într-un meci arbitrat de Istvan Kovacs, scor 2-1. Programul complet al optimilor de finală Euro 2024

Georgia reușește să surprindă încă o dată după calificarea în premieră la un Campionat European. Aceștia au învins Portugalia, care avea asigurat locul 1, cu 2-0 și s-au calificat în optimi.

Golurile au fost marcate de Kvaratskhelia, în minutul 2, după un șut din interiorul careului la colțul lung, și de Mikautadze, golgheterul Euro 2024, din penalty.

În faza următoare a turneului, Georgia o va întâlni pe neînvinsa Spania pe 30 iunie, de la ora 22:00, în timp ce Portugalia va juca împotriva Sloveniei, adversara din grupele de calificări la Euro, pe 1 iulie, de la ora 22:00.

Kvaratskhelia a fost numit Jucătorul Meciului. „A marcat un gol frumos, a creat mult spațiu, a ținut bine mingea și a făcut faza defensivă atunci când a fost nevoie”, a declarat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.

Turcia a câștigat împotriva Cehiei cu 2-1 într-un meci în care arbitrul Istvan Kovacs a arătat 20 cartonașe, printre care două roșii acordate naționalei Cehiei. Astfel, Turcia se califică de pe locul 2 al grupei, în spatele Portugaliei, în timp ce Cehia este eliminată, terminând pe locul 4 cu doar un punct acumulat.

Pentru Cehia a marcat mijlocașul Tomas Soucek în minutul 66, dintr-o respingere, iar pentru Turcia au marcat Hakan Calhanoglu în minutul 55, cu un șut puternic la colțul lung, și Cenk Tosun în minutul 90+4, cu o execuție imparabilă în plasa laterală.

În optimi, Turcia va juca împotriva Austriei pe 2 iulie, de la ora 22:00, iar câștigătoarea duelului dintre cele două echipe va fi adversara României sau Olandei.

Atacantul turc, Barış Alper Yılmaz, a fost desemnat Jucătorul Meciului, în ciuda faptului că nu s-a aflat pe tabela de marcatori. „A fost o amenințare constantă în joc, aducând mingea în spațiile din spatele defensivei Cehiei și generând centrări periculoase”, a remarcat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.

Programul complet al optimilor de finală la Euro 2024

Grupele Campionatului European de Fotbal 2024 din Germania s-au încheiat pe 26 iunie, stabilind duelurile din următoarea fază. Meciurile din optimi vor începe pe 29 iunie și se vor termina pe 2 iulie.

Tabloul complet al optimilor arată astfel:

• 29 iunie: de la ora 19:00 va avea loc duelul Elveția – Italia de pe Olympiastadion din Berlin. De la ora 22:00 se va juca Germania – Danemarca pe Signal Iduna Park din Dortmund
  • 30 iunie: de la ora 19:00 se va juca duelul dintre Anglia și Slovacia pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen. De la ora 22:00 va avea loc confruntarea dintre Spania și Georgia pe RheinEnergieStadion din Köln.
  • 1 iulie: de la ora 19:00 va avea loc partida dintre Franța și Belgia pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf. De la ora 22:00 se va juca meciul Portugalia – Slovenia pe Deutsche Bank Park din Frankfurt.
  • 2 iulie: de la ora 19:00 va juca selecționata României împotriva Olandei pe Allianz Arena. De la ora 22:00 va avea loc ultimul meci din optimi, Austria – Turcia, pe Red Bull Arena din Leipzig.

Optimile de finală la Euro 2024 se vor termina pe 2 iulie, iar sferturile de finală vor începe pe 5 iulie, cu două meciuri programate în această zi și alte două pe 6 iulie, potrivit UEFA.