G4Media.ro

Rușii au atacat cu rachete capitala Kiev şi alte oraşe din Ucraina…

Foto: Unsplash / Gleb Albovsky

Rușii au atacat cu rachete capitala Kiev şi alte oraşe din Ucraina / Aviaţiile poloneză şi aliate, în alertă

Trei persoane au fost rănite la Kiev într-un „atac cu rachete”, a anunţat duminică primarul capitalei ucrainene Vitali Kliciko, la două zile după moartea a 18 oameni, dintre care jumătate copii, într-un atac rus asupra oraşului natal al preşedintelui Volodimir Zelenski, informează duminică agenţiile de presă internaţionale, transmite Agerpres.

Primarul capitalei a anunţat iniţial pe Telegram „explozii în capitală” şi „un atac în curs cu rachete asupra Kievului”, pentru a preciza apoi că cel puţin trei persoane au fost rănite în trei cartiere ale capitalei. Incendii au izbucnit acolo şi cel puţin trei persoane au fost rănite, potrivit lui Kliciko.

De asemenea, apărarea antiaeriană ucraineană a anunţat emiterea de alerte pentru regiunile Harkov, Nikolaev şi Odesa, din cauza unor „rachete care au pătruns prin nordul regiunii Cernigov şi care se îndreptau spre sud”.

Ca reacţie, comandamentul forţelor armate ale Poloniei a anunţat că din cauza „intensităţii activităţii aviaţiei Federaţiei Ruse, care loveşte ţinte în vestul Ucrainei, aviaţiile poloneză şi aliate au început operaţiuni în spaţiul aerian” polonez.

Sâmbătă, preşedintele ucrainean Zelenski a denunţat reacţia „slabă” a SUA la atacul de vineri cu rachete asupra oraşului său natal Krivîi Rih (Krivoi Rog), în centrul Ucrainei, atac care a făcut 18 morţi şi 72 de răniţi, dintre care numeroşi copii.

Ambasadoarea americană în Ucraina, Bridget Brink, s-a declarat „îngrozită” de acest atac „cu rachetă balistică”, însă fără a menţiona într-o primă fază originea rusă.

Zelenski a acuzat Washingtonul că îi este „teamă să pronunţe cuvântul ‘rus’ atunci când vorbeşte despre rachete”.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

2 comentarii

  1. Ăsta e armistițiul aranjat de Trump.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.