Selecţionerul Portugaliei, după ce naționala lui a plecat de la EURO 2024…

Bannere înainte de meciul din faza grupelor UEFA EURO 2024 dintre România și Ucraina la Munich Football Arena pe 17 iunie 2024 în München, Germania. (Foto de Shaun Botterill/Getty Images)

Selecţionerul Portugaliei, după ce naționala lui a plecat de la EURO 2024 în sferturi, învinsă de Franța: ”Meritam să câștigăm”

Selecţionerul Portugaliei, spaniolul Roberto Martinez, consideră că echipa sa merita victoria în partida pierdută la loviturile de departajare în faţa Franţei (3-5), vineri seara la Hamburg, însă a subliniat că la un turneu precum Campionatul European de fotbal, la care participă cei mai buni jucători, orice se poate întâmpla, transmite Agerpres.ro.

„Sunt mândru de ceea ce au făcut jucătorii mei, au dat dovadă de personalitate. Meritam să câştigăm, dar acesta este cel mai bun turneu din Europa, cu cei mai buni jucători, iar asta se vede”, a declarat Martinez.

Acesta a adăugat că munca naţionalei Portugaliei nu poate fi caracterizată printr-un singur meci: „Trebuie să validezi întregul turneu, toate meciurile sunt importante. Angajamentul jucătorilor a fost important. Astăzi jucătorii au dat totul, am avut multe ocazii”.

Întrebat dacă superstarul Cristiano Ronaldo i-a spus după meci că se retrage din echipa naţională după eşecul cu Franţa, Roberto Martinez a negat această informaţie. „După încheierea meciului, nu s-a discutat despre nicio decizie individuală”, a subliniat selecţionerul Portugaliei.

Viceampioana mondială Franţa şi-a luat revanşa în faţa Portugaliei după finala pierdută pe teren propriu la EURO 2016 şi va evolua în penultimul act la EURO 2024 împotriva Spaniei, care a dispus cu 2-1 după prelungiri de Germania, gazda competiţiei.