
Senatorii democrați cer Departamentului de Justiţie să ancheteze cum au ajuns planuri militare ale Pentagonului pe un grup de pe Signal
Liderul minorităţii democrate din Senatul SUA, Chuck Schumer, şi alţi colegi democraţi din acest for i-au scris miercuri o scrisoare preşedintelui republican Donald Trump şi unor oficiali de rang înalt din administraţia sa pentru a cere o anchetă a Departamentului Justiţiei asupra modului în care un jurnalist a fost inclus într-un grup secret de discuţie a unor planuri de război sensibile, relatează agenția de știri Reuters, citată de Agerpres.
Oficiali ai administraţiei Trump au pretins că niciun material clasificat nu a fost distribuit pe grupul de discuţie de pe Signal, o platformă comercială de mesagerie criptată.
Senatori democraţi şi-au exprimat scepticismul, observând că jurnalistul, redactorul şef al The Atlantic, Jeffrey Goldberg, a relatat că secretarul apărării Pete Hegseth a postat detalii operaţionale despre loviturile asupra rebelilor Houthi din Yemen aliaţi cu Iranul, „inclusiv informaţii despre ţinte, armele pe care SUA le-ar desfăşura şi secvenţele de atac”.
„Vă scriem pentru că suntem extrem de alarmaţi de incredibil de slaba judecată arătată de cabinetul dvs şi de consilierii de securitate naţională”, se menţionează în scrisoarea semnată miercuri de senatorii democraţi.
„Mai mult, dată fiind că divulgarea cu bună ştiinţă sau din neglijenţă de informaţii de securitate naţională clasificate sau sensibile ar putea constitui o încălcare penală a legii spionajului sau a altor legi, ne aşteptăm ca procurorul general (Pam) Bondi să efectueze o anchetă minuţioasă şi imparţială asupra comportamentului unor oficiali guvernamentali implicaţi în distribuirea inadecvată sau în discutarea unor astfel de informaţii”, se mai menţionează în scrisoare.
Trump a declarat că administraţia sa va analiza modul în care a fost utilizată aplicaţia Signal, dar şi-a exprimat sprijinul pentru echipa sa de securitate naţională când a fost întrebat despre incident la un eveniment de marţi de la Casa Albă, la care a participat şi consilierul său pentru securitate naţională, Michael Waltz.
Trump a apreciat că nu este de părere că Waltz trebuie să-şi ceară scuze, dar a precizat că nu crede că Waltz şi echipa sa vor utiliza aplicaţia Signal din nou prea curând.
Într-un interviu la emisiunea „The Ingraham Angle” de pe Fox News de marţi, Waltz a declarat că îşi asumă „întreaga responsabilitate” pentru breşa de securitate, întrucât el a creat grupul de pe Signal, dar a subliniat că nu au fost distribuite informaţii clasificate.
Waltz a mai spus că situaţia este „jenantă” şi că administraţia va afla ce nu a funcţionat cum trebuie. El a precizat că numărul lui Jeffrey Goldberg nu era salvat în telefonul său şi că nu ştie cum jurnalistul a fost adăugat în mod eronat la grupul de discuţii.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.