Slovenul Tadej Pogačar a devenit campion mondial la ciclism după victoria din…

Sursa foto: Facebook/UCI

Slovenul Tadej Pogačar a devenit campion mondial la ciclism după victoria din cursa masculină de pe șosea de la Zurich

Ciclistul sloven Tadej Pogačar a câștigat, duminică, titlul de campion mondial la proba de fond din elita masculină, cursă pe o distanță de 273.9 km, care a început la Winterthur și s-a încheiat la Zurich. Pogačar a adaugăt astfel tricoul curcubeu celor roz și galben (Giro și Tour) colecționate în acest sezon.

Slovenul reușește cu această victorie să egaleze o performanță istorică în ciclism: câștigarea în același sezon a Turului Italiei, Turului Franței și a Campionatului Mondial. Doar Eddy Merckx în 1974 și Stephen Roche în 1987 au mai realizat această triplă istorică.

Pogačar a atacat cu 100 de kilometri înainte de sosire, iar în ultimii metri s-a văzut singur pe traseu, emoționat de victoria care tocmai se contura. Australianul Ben O’Connor a ocupat locul al doilea, sosind la 34 de secunde diferență, în timp ce campionul din 2023, Mathieu van der Poel, a terminat pe locul al treilea, la o diferență de 58 de secunde.

Pe parcursul ultimilor 100 de kilometri, rutieri precum italianul Andrea Bagioli și francezul Pavel Sivakov au încercat să țină pasul cu Pogačar, dar fără succes. Un rezultat asemănător l-au avut și tentativele trio-ului Oscar Onley, Toms Skujins și Ben Healy. Astfel, senzația Tadej Pogačar a continuat sezonul său de vis, devenind campion mondial la proba de fond de la Zurich 2024.

În același sens, Remco Evenepoel, unul dintre adversarii de temut ai lui Tadej Pogačar, a terminat pe locul 5, la 58 de secunde de sloven. Totuși, belgianul a fost încoronat, duminică (22 septembrie), campion mondial la cursa contra-cronometru din cadrul Campionatelor Mondiale.

Evenepoel a adăugat tricoul curcubeu la dublul său de aur de la Paris 2024, devenind primul bărbat și doar al doilea ciclist din istorie, după Grace Brown, care câștigă titlul olimpic și mondial în același an. Brown a reușit această performanță în contratimpul feminin, care a avut loc în aceași zi cu cel masculin

La feminin, proba de fond a fost câștigată, sâmbătă (28 septembrie), în sprint, de starul belgian Lotte Kopecky. Aceasta și-a păstrat titlul de anul trecut după o cursă dificilă, afectată de vremea ploioasă, în timp ce Chloe Dygert și Elisa Longo Borghini au completat podiumul, clasându-se pe locurile doi și trei.

Totuși, ediția de anul acesta a Campionatelor Mondiale a fost marcată de un eveniment tragic. Ciclista elvețiană de la categoria juniori, Muriel Furrer, s-a stins din viață în urma unei căzături suferite în cursa de fond de joi. În semn de omagiu, înainte de startul cursei de șosea la elita feminină, ciclistele au ținut un minut de reculegere.

„Vreau să transmit condoleanțele mele familiei lui Muriel Furrer. Minutul de reculegere de la start și să-i vezi pe cicliștii elvețieni plângând este ceva ce nu vrei să vezi. Este un moment foarte greu și pentru ei,” a declarat Kopecky după cursă.

Astfel, ediția de anul acesta de la Zurich s-a terminat cu victoria lui Tadej Pogacar. În același sens, Campionatele Mondiale de ciclism din 2025 se vor desfășura într-o locație inedită, și anume în Kigali, Rwanda.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.