G4Media.ro

Sondaj CURS promovat de PNL: George Simion – 26%, Crin Antonescu –…

sursa foto: Colaj G4Media / Elena Lasconi (Inquam Photos / Octav Ganea), George Simion (Ilona Andrei / G4Media), Victor Ponta (Lucian Alecu / Alamy / Profimedia), Crin Antonescu (Inquam Photos / George Călin), Nicușor Dan (Facebook / Nicusor Dan)

Sondaj CURS promovat de PNL: George Simion – 26%, Crin Antonescu – 23%, Nicușor Dan – 19%

Un sondaj CURS promovat de PNL arată că în primul tur al alegerilor prezidenţiale, din 4 mai, liderul AUR George Simion ar primi 26% din voturi, urmat de Crin Antonescu, din partea Alianţei România Înainte, cu 23%. Independentul Nicuşor Dan se află pe locul trei, cu 19%, Victor Ponta, pe locul 4, cu 16% şi Elena Lasconi, cu 8%. Cristian Terheş, din partea Partidului Naţional Conservator Român, ar fi votat de 3% din repondenţi.

Trebuie amintit că institutul de sondare CURS a ratat complet sondajele la alegerile prezidențiale de anul trecut, inclusiv exit poll-ul.

Sondajul arată că Antonescu ar fi câştigător în turul doi şi în scenariul unei finale cu Nicuşor Dan şi în cazul unei finale cu George Simion. 

În scenariul unei finale Nicuşor Dan – George Simion, liderul AUR ar câştiga cu 54% la 46% iar într-o finală Nicuşor Dan – Victor Ponta, s-ar înregistra egalitate, potrivit News.ro, potrivit Rador Radio România.

La întrebarea: Cine credeţi că va intra în turul doi al alegerilor prezidenţiale? sondajul îl dă pe George Simion, cu 36%, Crin Antonescu ( Alianţa România Înainte) cu 21%, Victor Ponta (independent) cu 11%, Nicuşor Dan (independent) cu 10%. Elena Lasconi este cotată cu 8%.

Sondajul a fost realizat în perioada 3-10 aprilie, pe 1214 respondenţi, în vârstă de 18 ani şi peste, eşantionul fiind probabilist, multistadial, stratificat, prin metoda CATI (Computer-assisted telephone interviewing).

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

10 comentarii

  1. Se poateee ! După 1989 mai avem de dus o luptă, să sperăm ultima, împotriva neobolșevicilor ! Afiliații moscovei trebuie să dispaară din parlamentul României !

  2. 1. CURS-Iosif Buble-Antena3-PSD da sondaje scoase din burta si din banii primit de la PSD si PNL, deci credibilitatea e zero.
    2. Mergeti la vot si nu va uitati la sondaje. Acum cateva luni, de exemplu, niciun sondaj nu-l dadea cu mai mult de 1% pe Kremlin Georgescu, care a castigat apoi primul tur.
    3. USR zicea ca Lasconi are in sondaje 3-4%, acum cica ar avea 8%, iar in alt sondaj chiar 10% (fara a fi ajutata deloc de partid). Deci nimeni nu stie care e realitatea.
    4. Cu ochii pe nu-stiu-ce-sondaje, USR a luat decizii care vor duce la disparitia de pe scena politica peste 3 ani.

  3. Inca un sondaj „aranjat” dupa bunul obicei psd-ist.
    Se va vedea la alegeri ca rezultatul real va fi departe de aceasta facatura.

  4. Kakarau nu ia nici 10% !!! Asta.i făcătură, românii îl știu foarte bine cat de muncitor și cinstit este!!!

  5. Din aceasta cauza iarna se lasa dusa cam greu; se minte de ingheata apele !!!

  6. Campania de apăsat butoane a inceput.
    Un simplu mesaj de genul celui de la parlamentare (votați pesede ca altfel va taie „ăștia”ajutoarele sociale…) il va scoate pe kărăkău din anonimat.

  7. CURS este al lui Buble, măritat cu Tușa, de la pesedeu.

    Antonescu n-are nici o șansă, decât în mintea sondorilor pesedeu peneleu. Turul 2 este între Simion și Ponta, iar Simion câștigă.

    Aici ne-au adus manevrele pesedeu peneleu, în care l-au atras și pe usereu. Simion președinte. Au reușit, mă! Bravo!

  8. Fiind „promovat” (a se intelege platit..) de PNL, bine-nteles ca CA e pe locul 2, ba chiar castiga in turul 2! Buble ramane acelasi impostor in sociologia sondarii publice. Va fi cum va fi, votati cu cine vreti, numai nu stati in casa in turul 1, mai ales!

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.