
Soțul fostului premier scoțian Nicola Sturgeon, arestat într-un dosar privind finanțele Partidului Național Scoțian
Soțul fostului prim-ministru al Scoției, Nicola Sturgeon, a fost arestat în legătură cu o anchetă privind finanțele Partidului Național Scoțian, transmite BBC.
Peter Murrell, în vârstă de 58 de ani, a fost dus în custodia poliției miercuri dimineață.
Poliția scoțiană a precizat că ofițerii efectuează percheziții la „o serie de adrese ca parte a anchetei”.
Peter Murrell a demisionat luna trecută din funcția de director executiv al partidului, funcție pe care o deținea din 1999.
El este căsătorit cu Nicola Sturgeon din 2010.
În prezent, există activitate polițienească la locuința cuplului din Glasgow și la sediul SNP din Edinburgh.
În prezent, 10 ofițeri în uniformă sunt staționați în fața locuinței fostului prim-ministru, alături de un vehicul al poliției și un cort pentru incidente în grădina din față.
Perdelele și jaluzelele au rămas trase și nu există niciun semn că ar fi cineva în proprietate.
Între timp, doi ofițeri de poliție au fost postați în fața sediului central al SNP, iar în interior se aflau alți ofițeri.
Cel puțin șase vehicule de poliție marcate erau parcate în afara clădirii.
Prim-ministrul scoțian Nicola Sturgeon și-a confirmat în 15 februarie demisia surprinzătoare din funcție. Detalii aici.
Vom reveni
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank© 2025 G4Media.ro - Toate drepturile rezervate
Acest site foloseşte cookie-uri.
Website găzduit de Presslabs.
4 comentarii