Spania este campioană olimpică la fotbal masculin / Ibericii au învins Franța…

X/Selección Española Masculina de Fútbol

Spania este campioană olimpică la fotbal masculin / Ibericii au învins Franța cu scorul de 5-3

Spania a devenit campioană olimpică la fotbal după ce a învins Franța cu scorul de 5-3, după prelungiri. Echipa lui Thierry Henry rămâne cu argintul după un turneu strălucit. Bronzul a revenit Marocului, care a învins Egiptul în finala mică cu scorul de 6-0.

Franța a deschis scorul în minutul 11 prin Enzo Millot, dar avantajul lor nu a durat mult. Spania a revenit rapid și a marcat trei goluri într-un interval de 10 minute: Fermin Lopez (minutele 18 și 25) și Alex Baena (minutul 28).

Francezii au reușit să egaleze la 3-3 datorită golurilor marcate de Maghnes Akliouche (minutul 79) și Jean Mateta din penalty (minutul 90+3). În prelungiri, Franța nu a mai putut păstra ritmul, iar Spania a profitat prin Sergio Camello, care a înscris de două ori (minutele 100 și 120+1).

Printre jucătorii remarcați în acest turneu se numără mijlocașul spaniol al Barcelonei, Fermin Lopez, care a înscris 6 goluri și a înregistrat un assist. În finală, Sergio Camello a strălucit, marcând de două ori în prelungiri pentru a aduce medalia de aur Spaniei.

Echipa olimpică a ibericilor a câștigat argintul la ultima ediție de Jocuri de vară, de la Tokyo 2020, iar naționala de fotbal a triumfat la Campionatul European din Germania 2024.