![Cătălin Predoiu, ministrul Afacerilor Interne](https://cdn.g4media.ro/wp-content/uploads/2023/08/FB1A0417-768x512.webp)
UPDATE Cătălin Predoiu a fost ales cu unanimitate președintele interimar al PNL / Primele declarații ale noului șef al liberalilor / Ce a transmis Ilie Bolojan
Cătălin Predoiu a fost ales cu unanimitate președintele interimar al PNL, luni seară, conform surselor G4Media.
UPDATE 21:30 Ilie Bolojan a anunţat, marţi, după şedinţa conducerii PNL că prim-vicepreşedintele formaţiunii Cătălin Predoiu a fost votat în unanimitate preşedinte interimar al PNL. El a mai spus că este pregătit ca de mâine să exercite această poziţie onorantă la Cotroceni, încercând să-i respecte pe cetăţenii României, cu decenţă, să susţină stabilitatea ţării şi să garanteze partenerilor noştri internaţionali că România este o ţară de încredere şi să reprezentăm cu demnitate România în exterior, transmite News.ro.
Ilie Bolojan a declarat la finalul Şedinţei Birolului Politic Naţional al PNL că, prin vacantarea postului de preşedinte al României, conform legii, preşedintele Senatului exercită această poziţie în calitate de preşedinte interimară.
- ”Această exercitare aduce două constrângeri. Nu mai poţi exercita atribuţiile de preşedinte al senatului şi nu mai poţi ocupa funcţii de conducere în partidele politice. Prin urmare, în această seară am fost suspendat din funcţia de preşedinte al Partidului Naţional Liberal pe perioada exercitării acestui mandat de trei luni de zile, iar domnul prim-vicepreşedinte Cătălin Predoiu a fost votat în unanimitate de Biroul Politic Naţional în calitate de preşedinte interimar. Dânsul, alături de ceilalţi colegi, va asigura conducerea Partidului Naţional Liberal în următoarele trei luni”, a spus Bolojan după şedinţa conducerii partidului.
Ilie Bolojan a anunţat direcţiile pe care şi le vor asuma în perioada următoare în numele PNL, parlamentarii şi echipa de miniştri. ”O direcţie importantă este să fim ceea ce am încercat în toată această perioadă, un partid responsabil, un pilon de stabilitate pentru coaliţie şi pentru ţara noastră. Şi aceasta este o direcţie importantă pe care o vom susţine în perioada următoare, în plan guvernamental şi parlamentar”, a spus Bolojan.
- ”Vom susţine măsurile pentru consolidarea fiscală, prin reducerea deficitului, prin scăderea cheltuielor de funcţionare a statului. De asemenea, vom susţine absorbţia de fonduri europene, prin urgentarea îndeplinirii tuturor condiţionărilor legate de jaloane, în aşa fel încât România să-şi poată accesa banii europeni, pentru ca volumul de investiţii care a fost estimat anul acesta să fie atins, în aşa fel încât să creăm condiţii de dezvoltare în anii următori pentru români” a mai spus preşedintele interimar Ilie Bolojan.
El a precizat că o altă direcţie importantă a PNL este să susţină transferul de responsabilităţi către autorităţile locale, de reglementare, simplificare şi de asemenea să susţină reforma administrative. În acest sens, liberalii de la Comisia de Administraţie au fost mandataţi să lucreze împreună cu partenerii, la aceste proiecte, a mai anunţat Bolojan.
- ”Cu aceste măsuri pe care le-am aprobat în această seară, am lăsat, cred eu, împreună cu colegii, funcţională atât conducerea Senatului, conducerea Partidului Naţional Liberal şi direcţiile principale pe care PNL le va susţine în următoarea perioadă, inclusiv campania pentru alegerile prezidenţiale. Sunt deci pregătit ca începând de mâine să exercit această poziţie onorantă la Cotroceni, încercând ca prin atitudinea pe care o voi avea să-i respect pe cetăţenii României, să fac acest lucru cu decenţă, să susţin stabilitatea ţării noastre, să garantăm partenerilor noştri internaţionali că România este o ţară de încredere şi să reprezentăm cu demnitate România în exterior
UPDATE 20:20 Cătălin Predoiu a declarat marți, după preluarea șefiei interimare a PNL, că obiectivele sale sunt îndeplinirea programului de guvernare şi câştigarea alegerilor prezidenţiale cu candidatul PNL şi al coaliţiei, Crin Antonescu:
- ”Vom fi un partener corect, loial, drept, în coaliţie”, a dat asigurări Predoiu, transmite News.ro.
- ”Voi exercita acest mandat de preşedinte interimar cu decenţă şi bună credinţă, cu respect faţă de valorile Partidului Naţional Liberal, faţă de valorile liberale, cu respect faţă de electoratul nostru, electoratul tradiţional, compus din antreprenori, din intelectuali, din toţi cei care, prin munca lor cinstită, îşi întreţin familiile şi contribuie la mersul înainte al ţării. Faţă de toţi cei cinstiţi, muncitori harmici şi care au încredere în viitorul ţării. Îl voi exercita împreună cu colegii mei aici de faţă, prim-vicepreşedinţi, secretari generali, colegii parlamentari, miniştri, preşedinţi de consilii, primari, consilieri, activişti. Îl voi exercita într-un spirit de echipă, dedicându-mi întreaga energie pentru realizarea obiectivelor Partidului Naţional Liberal în această perioadă de trei luni de interimat”, a mai spus Predoiu citat de News.ro.
- ”Vom depune absolut toate eforturile pentru lansarea unei campanii care să răspundă aşteptărilor cetăţenilor români. Ne vom sprijini candidatul pentru că credem în el şi pentru că este o soluţie pentru păstrarea drumului şi destinului european, democratic, euroatlantic al României”, a arătat Predoiu.
- ”Vom fi un partener corect, loial, drept, în coaliţie alături de celelalte partide care compun coaliţia şi de minorităţile naţionale, deci alături de PSD şi de UDMR. Ceea ce ne animă pe toţi, şi pe mine şi pe colegii mei, este să răspundem aşteptărilor cetăţenilor, mesajelor pe care aceştia le-au dat, atât cei care ne sprijină, cât şi cei care ne critică. Şi să contribuim la traversarea cu bine acestei perioade de relativă instabilitate politică, astfel încât la capătul celor trei luni să putem să ne predăm şi să încheiem mandatul cu fruntea sus, odată cu încheierea perioadei de interimat după alegerile prezidenţiale”, a completat Predoiu citat de News.ro.
știrea inițială
Ilie Bolojan, actualul președinte interimar al PNL care va deveni miercuri președintele interimar al României, a declarat la finalul unei ședințe a conducerii PNL de luni că l-a propus pe Cătălin Predoiu drept președinte interimar al PNL, iar el se va suspenda din funcția de la partid.
Liderii de organizații PNL și conducerea centrală l-au validat informal luni pe Cătălin Predoiu ca viitor președinte interimar al partidului, au declarat surse liberale pentru G4Media.
Cătălin Predoiu este ministru de Interne și vicepremier și a fost ministru al Justiției. El și-a legat numele de dosarul Schengen, dar și de ridicarea mecanismului MCV de către Comisia Europeană. De asemenea, el a făcut propunerile de șefi ai parchetelor, ca fost ministru al Justiției.
Predoiu este acum unul dintre cei patru prim-vicepreședinți ai PNL, alături de Emil Boc, Dan Motreanu și Ciprian Ciucu.
Toate schimbările din PNL și de la conducerea României vin după ce președintele Klaus Iohannis a anunțat luni că demisionează în 12 februarie din funcția de președinte al României.
Constituția prevede că interimatul la Cotroceni va fi preluat de președintele Senatului, post ocupat acum de Ilie Bolojan.
Tot Constituția prevede la articolul 84 că ”în timpul mandatului, Preşedintele României nu poate fi membru al unui partid şi nu poate îndeplini nici o altă funcţie publică sau privată”.
În 2012, când președintele Traian Băsescu a fost suspendat de Parlament, președintele interimar Crin Antonescu s-a autosuspendat de la șefia PNL (sursa).
Ca atare, dacă Ilie Bolojan se va autosuspenda de la șefia PNL, el trebuie înlocuit temporar în funcție.
De remarcat că Bolojan este, la rândul lui, președinte interimar al PNL, el preluând funcția după demisia lui Nicolae Ciucă. Bolojan nu a fost ales printr-un vot al congresului PNL.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen Bank
6 comentarii