G4Media.ro

SURSE Mircea Abrudean (PNL), în cărți pentru șefia Senatului

Sursa foto: Ilona Andrei / G4Media

SURSE Mircea Abrudean (PNL), în cărți pentru șefia Senatului

Mircea Abrudean (PNL), actual vicepreședinte al Senatului, va fi propunerea PNL pentru a îl înlocui pe Ilie Bolojan la șefia Senatului după ce acesta va prelua postul de președinte interimar al României, au declarat pentru G4Media surse politice. Președintele Senatului devine automat șef interimar al statului după demisia lui Klaus Iohannis de la Cotroceni.

Mircea Abrudean a fost secretar general al Guvernului în Cabinetul Ciolacu, după ce anterior fusese șeful cancelariei premierului Nicolae Ciucă.

În perioada 2019-2021, Abrudean a fost prefect al județului Cluj.

În 2019, Abrudean a fost șeful serviciului de relații publice al Primăriei Câmpia Turzii. Între 2017-2019 a deținut funcția de președinte al Consiliului de Administrație al Tetarom SA – Parcul industrial din Cluj. Anterior a mai lucrat la Transelectrica și SIAB Developement SRL, consilier de informare pe POSDRU la Ministerul Educației, referent, inspector de specialitate, expert la Consiliul Județean Cluj. În anul 2006, a fost delegat oficial al Consiliului Județean Cluj la Bruxelles.

Mircea Abrudean, în vârstă de 39 de ani, este licențiat în relații internaționale și studii europene la Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj și are un Masterat în Managementul proiectelor la Școala Națională de Științe Politice și Administrative.

Potrivit CV-ului public, în anul 2021, Mircea Abrudean a absolvit programul postuniversitar „Securitate și bună guvernare” la Colegiul Național de Apărare.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.