Tenis: Alexander Zverev s-a calificat în finala turneului ATP 1000 Masters de…

Sursa foto: Facebook/ Alexander Zverev

Tenis: Alexander Zverev s-a calificat în finala turneului ATP 1000 Masters de la Roma

Jucătorul german de tenis Alexander Zverev s-a calificat vineri în finala turneului ATP 1000 Masters de la Roma, după ce a trecut în semifinale de Alejandro Tabilo, transmite News.ro.

Alexander Zverev (27 de ani, locul 5 ATP), favoritul numărul 3 al turneului, l-a învins pe chilianul Alejandro Tabilo (26 de ani, locul 32 ATP), favoritul numărul 29, în două ore şi 17 minute. Zverev s-a impus în trei seturi, 1-6, 7-6(4), 6-2 şi îl va înfrunta în finală pe învingătorul din a doua semifinală, care se va disputa între chilianul Nicolas Jarry şi americanul Tommy Paul.

Este prima finală ATP pentru care se califică în 2024 germanul Alexander Zverev, deţinător a 21 de titluri în circuitul profesionist.

Fostul campion Alexander Zverev a revenit după un început dezastruos, notează Reuters. Zverev a câștigat titlul în 2017 și a ajuns în finală în anul următor.

Jucătorul chilian de 26 de ani, care l-a învins pe Novak Djokovic, numărul unu mondial, în turul al treilea, a jucat în prima sa semifinală ATP Masters 1000.

Tabilo a câștigat cinci game-uri la rând pentru a lua primul set, dar al doilea a fost mult mai strâns. Chilianul a forțat singura minge de break a setului, dar Zverev a rezistat și a câștigat tiebreak-ul.

Zverev și-a ridicat nivelul de joc în setul decisiv, reușind să facă două break-uri și nu a părut niciodată în pericol, iar provocarea lui Tabilo a dispărut, iar germanul a ajuns în prima sa finală a anului.