G4Media.ro

Trenurile de metrou circulă mai rar faţă de graficul aprobat pe Magistrala…

Sursa foto: cititor G4Media

Trenurile de metrou circulă mai rar faţă de graficul aprobat pe Magistrala Berceni-Pipera, din cauza „absenţei din motive medicale a mai multor mecanici de tren”

Circulaţia trenurilor de metrou se desfăşoară, miercuri, la intervale mai mari decât cele din programul aprobat, pe Magistrala 2 Berceni-Pipera, reprezentanţii Metrorex afirmând că situaţia este cauzată de „absenţa din motive medicale a mai multor mecanici de tren”, transmite News.ro.

„Metrorex informează publicul călător că astăzi, 5 februarie 2025, circulaţia trenurilor pe Magistrala 2 se desfăşoară la un interval de 6 minute în orele cu vârf de trafic, faţă de intervalul de 4 minute prevăzut în programul de circulaţie aprobat. Această situaţie este cauzată de absenţa din motive medicale a mai multor mecanici de tren”, a transmis compania, într-un comunicat de presă.

În acest context, au fost anulate 3 trenuri din cele 18 care operează în mod uzual pe această magistrală.

Conducerea Metrorex a adăugat că se încearcă suplinirea personalului necesar, pentru a readuce la normal programul de circulaţie.

Context. Uniunea Sindicatul Liber din Metrou (USLM) a decis declanşarea, în data de 3 februarie, a unei greve japoneze de atenţionare a călătorilor şi a personalului de decizie cu privire la situaţia în care se află metroul urmând ca, dacă solicitările sindicaliştilor nu vor fi ascultate, în 10 februarie aceştia să declanşeze o grevă de exces de zel.

Nemulţumirile sindicaliştilor sunt determinate de ordonanţa-trenuleţ care interzice angajările la Metrorex.

„Deja avem un deficit de 20% din personal, se mai vorbeşte de vreo 300 de persoane, asta ar însemna blocarea totală pentru că nu avem cu cine să facem treaba. USLM a hotărât să înceapă, în data de 3 februarie, o grevă japoneză de atenţionare a publicului călător şi a tuturor factorilor de decizie că situaţia nu poate continua iar de pe 10 februarie, dacă nu suntem ascultaţi şi nu suntem respectaţi, vom face o grevă de exces de zel. Nu vom mai face rabat de la niciun fel de instrucţie de serviciu”, a declarat liderul USLM, Marian Artimon la Digi24.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

2 comentarii

  1. Au cerut majorarea cu 40% !! a tarifului și au primit.
    Au cerut în noiembrie mărirea salariului cu 20% și au primit.
    Luni, 10 februarie, fac grevă pentru o nouă creștere de salariu.
    Venitul net al unui electrician care plimbă un neon, depășește lejer 10.000 lei pe lună.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.