UEFA admite în cele din urmă o greșeală de arbitraj la Euro…

Sursa foto: X/UEFA Euro 2024

UEFA admite în cele din urmă o greșeală de arbitraj la Euro 2024: Germaniei ar fi trebuit să i se acorde un penalty împotriva Spaniei după hențul lui Marc Cucurella din sferturile de finală

UEFA a admis în cele din urmă că hențul controversat al lui Marc Cucurella împotriva Germaniei, în sferturile de finală ale Euro 2024, ar fi trebuit sancționat cu un penalty, conform unui raport al Comitetului de Arbitri al UEFA, relatează Daily Mail.

A fost, poate, unul dintre cele mai controversate momente ale Euro 2024, când șutul lui Jamal Musiala din prelungiri a părut să lovească brațul lui Cucurella, fundașul de la Chelsea aflându-se în careu. Incidentul a avut loc la scorul de 1-1, într-unul dintre cele mai echilibrate meciuri din întreaga competiție.

Imediat după fază, arbitrul Anthony Taylor a fost înconjurat de jucătorii germani, inclusiv Musiala, Florian Wirtz și Niclas Fullkrug, care au cerut insistent acordarea unui penalty. Arbitrul englez a respins apelurile lor, iar VAR-ul, condus de Stuart Attwell, a susținut decizia oficialului.

Spania a câștigat meciul în ultimele momente, asigurându-și calificarea în semifinale după ce golul lui Dani Olmo din a doua repriză a fost egalat de Wirtz în minutul 89. În minutul 119 al prelungirilor, Mikel Merino a asigurat victoria, înscriind cu capul dintr-o centrare a lui Olmo.

Selecționerul Germaniei, Julian Nagelsmann, a criticat ulterior decizia de a nu acorda penalty, în timp ce Cucurella a fost huiduit de fanii germani. Acum, UEFA recunoaște că penalty-ul trebuia acordat.

La aproape două luni după acel meci, Comitetul de Arbitri al UEFA le-a transmis arbitrilor internaționali că s-a comis o eroare și că Anthony Taylor ar fi trebuit să acorde un penalty pentru Germania, conform Relevo. De asemenea, se menționează că Attwell, arbitrul VAR, ar fi trebuit să intervină.

„Conform noilor linii directoare UEFA, contactul minge-mână care oprește un șut pe poartă ar trebui sancționat mai strict, iar în majoritatea cazurilor trebuie acordat un penalty, cu excepția cazului în care brațul apărătorului este foarte aproape sau lipit de corp”, a declarat Comitetul de Arbitri în raportul incidentului, potrivit Relevo.

„În acest caz, apărătorul [Cucurella] oprește șutul pe poartă cu brațul, care nu este foarte aproape de corp, mărindu-și suprafața, așa că ar fi trebuit să fie acordat un penalty.” Totuși, comitetul a adăugat că fundașul spaniol nu ar fi trebuit să primească un cartonaș galben pentru această infracțiune.

Fanii germani au fost revoltați de decizia de a nu acorda un penalty, iar Nagelsmann a criticat hotărârea după meci. Acesta a mărturisit că nu înțelege modul în care sunt aplicate noile reguli privind hențul, considerând faza drept un exemplu clar de henț, deoarece mingea se îndrepta spre poartă, iar Cucurella avea mâna îndepărtată de corp.

Între timp, Cucurella a insistat că nu a făcut nimic greșit, în ciuda huiduielilor fanilor germani în timpul victoriei Spaniei în semifinala împotriva Franței, disputată pe Allianz Arena. „Astea sunt lucruri care se întâmplă, nu sunt vinovat de nimic”, a declarat Cucurella pentru postul de radio spaniol Cadena Cope. „Nu știu ce încercau să obțină cu asta, dar asta este situația.”

La finalul Campionatului European 2024 din Germania, Spania a fost încoronată campioană, după ce a învins Anglia cu 2-1 în finală.