UEFA Euro 2024: Anglia trece mai departe după 120 de minute dramatice…

Facebook/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Anglia trece mai departe după 120 de minute dramatice împotriva Slovaciei, scor 2-1

Anglia a revenit cu greu în meciul cu Slovacia după ce a fost condusă cu 1-0 aproape toată partida. Cei Trei Lei au egalat pe finalul meciului și au trecut în avantaj imediat după startul prelungirilor, reușind să se califice după o partidă dificilă.

Slovacia a început meciul într-un mod asemănător cu victoria împotriva Belgiei, demonstrând mult curaj și dorința de a câștiga. În minutul 25, Ivan Schranz a deschis scorul printr-un șut pe jos din interiorul careului, după o pasă frumoasă de la David Strelec. Atacantul slovac este pe primul loc în clasamentul golgheterilor la Euro 2024. După reușită, meciul a devenit echilibrat, iar Slovacia a arătat ca o echipă la fel de mare ca Anglia, în timp ce trupa lui Southgate întârzia să confirme estimările care o dau ca favorită la câștigarea trofeului.

Impresia era că meciul se va termina 1-0 pentru Slovacia, până când Jude Bellingham a înscris senzațional din foarfecă în ultima fază a meciului, minutul 90+5. Balonul a venit de nicăieri, Walker a aruncat lung de la margine, iar Guehi a deviat mingea la Bellingham, care a trimis meciul în prelungiri.

Anglia a început prelungirile cu aceeași atitudine cu care a intrat la cabine și a marcat printr-o lovitură de cap a lui Harry Kane, în minutul 91. Scorul a rămas 2-1, iar selecționata lui Southgate s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2024, unde o va întâlni pe Elveția, care tocmai a eliminat campioana en-titre, Italia

Eroul englezilor, Jude Bellingham, a fost desemnat Jucătorul Meciului, „datorită contribuției sale generale și golului care a menținut Anglia în acest turneu. A dat dovadă de un leadership puternic, menținând echipa în lupta pentru victorie”, conform Comisiei de Observatori Tehnici a UEFA.

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.