UEFA Euro 2024: Austria câștigă grupa D după victoria cu 3-2 împotriva…

X/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Austria câștigă grupa D după victoria cu 3-2 împotriva Olandei / Polonia remizează cu Franța, 1-1

Austria a câștigat grupa D după victoria de pe Olympiastadion împotriva Olandei, scor 3-2. Austriecii au condus în trei rânduri pe parcursul meciului, cu 1-0, 2-1 și în final cu 3-2. Echipa lui Ralf Rangnick a triumfat într-o grupă cu Franța și Olanda, după ce, la începutul grupelor, a fost numită naționala cu cele mai puține șanse de calificare dintre cele patru.

Tabela s-a deschis rapid, după autogolul dat de Donyell Malen în minutul 6, fiind al șaptelea autogol din cadrul Campionatului European 2024. Cody Gakpo a reușit să egaleze în minutul 47, după un contraatac fulgerător al olandezilor, dar echilibrul de pe tabelă n-a durat foarte mult, deoarece mijlocașul Romano Schmid a adus din nou Austria în avantaj în urma unei lovituri de cap. Depay a readus Olanda în joc pentru a doua oară printr-o reușită frumoasă din interiorul careului, în minutul 75. Elevii lui Rangnick au arătat dorință și perseverență, trecând din nou în avantaj printr-o fază frumoasă încheiată cu șutul din unghi închis al lui Sabitzer, în minutul 80.

Marcel Sabitzer a fost desemnat Jucătorul Meciului, în urma prestației sale excelente, care a adus și golul victoriei, potrivit UEFA.

Celălalt duel al grupei D, de pe Signal Iduna Park din Dortmund, s-a terminat la egalitate, 1-1. Franța a deschis scorul în minutul 56 printr-un penalty transformat de starul Kylian Mbappé. Polonia a răspuns cu aceeași monedă prin intermediul lui Robert Lewandowski, care a înscris și el din penalty, în minutul 79. Les Bleus reușesc să se califice de pe locul 2, în timp ce Polonia a fost eliminată încă din etapa trecută.

Portarul polonez, Łukasz Skorupski, a fost numit Jucătorul Meciului. „El a împiedicat Franța cu mai multe intervenții și a fost crucial pentru ca Polonia să obțină acest rezultat. A fost foarte calm sub presiune, dând dovadă de un leadership deosebit”, a declarat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.