UEFA Euro 2024: Elveția – Germania se încheie 1-1, în timp ce…

Facebook/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Elveția – Germania se încheie 1-1, în timp ce Ungaria prinde locul 3 după 1-0 cu Scoția / Programul meciurilor de luni

Füllkrug salvează Germania de la o înfrângere în fața Elveției în minutul 90+2. Elvețienii deschiseseră scorul încă din prima repriză, în minutul 28, după o finalizare frumoasă a atacantului Dan Ndoye (23). Germania câștigă grupa A, în timp ce Elveția se califică de pe locul 2.

Granit Xhaka a primit premiul de Jucătorul Meciului. Mijlocașul a primit în această seară distincția cu numărul cinci la Euro; doar Andrés Iniesta și Cristiano Ronaldo au mai multe (șase fiecare), potrivit UEFA.

Celălalt meci din grupă a decis a doua echipă eliminată de la Euro 2024: Scoția. Ungaria a câștigat partida în minutul 90+10, după un contraatac ca la carte încheiat cu șutul lui Kevin Csoboth din mijlocul careului. Meciul a avut și un incident nefericit: Barnabas Varga a fost scos pe targă după ciocnirea cu portarul scoțian, Angus Gunn. Fabrizio Romano a anunțat că Varga este conștient și sub controlul medicilor.

Roland Sallai a fost desemnat Jucătorul Meciului. „Într-un meci dificil, Sallai a fost motorul Ungariei, și-a creat ocazii prin șuturi la poartă și a avut curse în apărare. În momentul decisiv al meciului, a reușit să-și păstreze calmul și să găsească assistul pentru golul victoriei,” a declarat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.

Meciurile așteptate astăzi

Săptămâna de fotbal la Euro începe cu două meciuri din grupa B. Albania – Spania și Croația – Italia sunt partidele care se vor juca de la ora 22:00 în „grupa de foc” și se vor putea vedea pe Pro TV și Pro Arena.

Albania – Spania se joacă de la ora 22:00 pe Düsseldorf Arena din Düsseldorf. Este o confruntare care nu contează în economia calificării pentru Furia Roja, care a câștigat deja grupa după victoria împotriva Italiei, scor 1-0. De cealaltă parte, Albania are nevoie de cele 3 puncte din meciul cu Spania pentru a spera la o calificare de pe locul 2, deoarece un alt rezultat nu îi asigură optimile de pe locul 3, mai ales că depinde și de deznodământul din celălalt duel al grupei și de clasamentul celor mai bune echipe de pe locul 3.

Croația – Italia se joacă de la aceeași oră pe Leipzig Stadium din Leipzig. Meciul devine mult mai intens din cauza numeroaselor calcule posibile: Italia va ajunge în optimi ca vicecampioană a grupei dacă va evita înfrângerea cu Croația. Campioana en-titre nu va putea ajunge în optimi dacă pierde și Albania învinge Spania. Croația se califică în optimi de pe locul 2 dacă bate Italia și dacă albanezii nu se impun în fața spaniolilor (dacă și Albania câștigă, cele două vor fi departajate pe locurile 2 și 3 după criteriile UEFA). Croația nu va putea ajunge în optimi dacă pierde sau dacă obține un egal și Albania nu cedează în celălalt meci, conform UEFA.