UEFA Euro 2024: Franța își ia revanșa în fața Portugaliei la penalty-uri…

Facebook/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Franța își ia revanșa în fața Portugaliei la penalty-uri pentru un loc în semifinale / Programul meciurilor de sâmbătă

Franța și-a luat revanșa în fața Portugaliei, după eșecul din finala Euro 2016. Les Bleus au câștigat la penalty-uri, după o remiză albă, adăugând încă un meci la lista celor câștigate în această ediție fără ca vreun jucător francez să marcheze.

Prima repriză nu a fost foarte spectaculoasă, cu doar un singur șut pe poartă în 45 de minute, aparținând Franței. În această repriză, echipele s-au tatonat, conștiente că orice greșeală ar putea costa calificarea în următoarea fază.

În repriza secundă, cele două naționale și-au împărțit marile ocazii de gol. Un șut excelent al lui Bruno Fernandes și o paradă spectaculoasă a lui Maignan în fața lui Kolo Muani se numără printre momentele cheie ale serii. Astfel, cele 90 de minute s-au încheiat fără gol marcat, fiind necesare prelungiri pentru a determina echipa calificată.

Prelungirile au adus și ele ocazii, dar fără rezultat, scorul rămânând neschimbat. Dembele, intrat în minutul 67, a adus un plus de vitalitate ofensivei franceze, în timp ce Joao Felix și Nuno Mendes nu au reușit să concretizeze nicio ocazie. La penalty-uri, norocul nu le-a mai surâs lusitanilor, fiind eliminați de Franța care a transformat toate loviturile. Joao Felix a ratat pentru Portugalia, iar Theo Hernandez a înscris ultimul penalty, decisiv pentru calificare.

Astfel, Franța s-a calificat în semifinale cu doar 3 goluri marcate, niciunul din joc deschis (două autogoluri și un penalty), ceea ce reprezintă deja un record în istoria Euro. Echipa lui Didier Deschamps va juca împotriva Spaniei pe 9 iulie, la München.

Meciurile așteptate astăzi

Ziua de sâmbătă aduce fotbal de cea mai înaltă clasă la Euro. Anglia – Elveția și Olanda – Turcia sunt ultimele două meciuri din sferturi și vor putea fi urmărite live la Pro TV.

Meciul dintre Anglia și Elveția se va juca pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf, de la ora 19:00. Este confruntarea dintre echipa considerată favorită la câștigarea trofeului înainte de startul turneului și cea care a eliminat campioana en-titre, Italia, surclasând-o în optimi.

„Am fost capabili să concurăm cu Germania și să învingem Italia, așa că de ce nu am avea acum ce ne trebuie pentru a învinge Anglia?” a întrebat antrenorul Elveției, Murat Yakin, la începutul acestei săptămâni. Numele jucătorilor englezi nu ar trebui să sperie tabăra elvețiană, mai ales după ce echipa lui Yakin aproape a învins gazdele turneului în faza grupelor și apoi a pus capăt apărării titlului Squadrei Azzurra într-un stil impresionant în optimi, conform UEFA.

Elveția încearcă să ajungă pentru prima dată în semifinalele unui turneu major. Pentru Anglia, care a atins o semifinală, o finală și un sfert de finală în ultimele trei turnee, acest lucru devine ceva obișnuit. Gareth Southgate a fost la cârmă în tot acest timp, iar sâmbătă marchează al 100-lea său meci ca selecționer. Cei Trei Lei nu au fost foarte convingători în optimi, dar au găsit o cale să se califice, datorită sclipirii lui Bellingham, care i-a salvat de o dezamăgire ce ar fi putut pune capăt rolului lui Southgate la națională.

Meciul dintre Olanda și Turcia se va juca pe Olympiastadion din Berlin, de la ora 22:00. Confruntarea aduce în prim-plan pe batavi, care sunt în plină ascensiune, și pe turci, care sunt gata să facă surpriza sferturilor.

Niciuna dintre cele două echipe nu a mai ajuns atât de departe de la Euro 2008, când Olanda a pierdut în fața Rusiei în prelungiri, iar Turcia a învins Croația la penalty-uri pentru a ajunge în singura sa semifinală din competiție de până acum, potrivit aceleiași surse.

Olandezii s-au calificat în optimile de finală ale Euro 2024 după ce au învins România cu 3-0 pe stadionul Allianz Arena, la 2 iulie. Dubla lui Donyell Malen din finalul partidei s-a adăugat golului lui Cody Gakpo din prima repriză. Mai târziu, în aceeași zi, Merih Demiral a marcat ambele goluri ale Turciei împotriva Austriei pe stadionul din Leipzig, dar a fost nevoie de o intervenție de excepție a lui Mert Günok pentru a păstra victoria cu 2-1.

Câștigătorii acestui meci vor înfrunta Anglia sau Elveția în semifinala de la Dortmund, pe 10 iulie.