UEFA Euro 2024: Olanda câștigă meciul împotriva Turciei cu 2-1 și se…

Facebook/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Olanda câștigă meciul împotriva Turciei cu 2-1 și se califică în semifinale după ce a întors rezultatul în doar 6 minute

Olanda a eliminat Turcia din sferturile de finală ale Euro 2024, după ce a fost condusă aproape trei sferturi de partidă. Batavii au reușit să întoarcă meciul în doar 6 minute, calificându-se astfel în semifinalele turneului.

A fost un meci destul de echilibrat, decis de inspirație și puțină șansă, cu ocazii la ambele porți, și care s-a încheiat în favoarea echipei lui Ronald Koeman. Este prima partidă din cadrul sferturilor de finală care se decide în 90 de minute, după ce celelalte trei au avut nevoie de cel puțin 120 de minute pentru a afla echipa calificată.

Primul gol al meciului a fost marcat de Turcia în minutul 35. Totul a plecat de la un corner respins de apărarea olandeză către Arda Güler, care a recentrat din marginea careului pentru lovitura de cap a lui Samet Akaydin, acesta trimițând mingea în plasă.

Turcia a menținut avantajul până în minutul 70, când De Vrij a egalat, într-un mod puțin asemănător cu golul lui Akaydin: fază inițiată din corner, de data aceasta bătut scurt, centrare și lovitură de cap năucitoare a lui De Vrij. După doar 6 minute, Olanda a creat o fază periculoasă, care s-a încheiat cu o centrare tăioasă a lui Dumfries, forțându-l pe fundașul Mert Muldur să devieze mingea în propria poartă. În cazul în care Muldur nu ajungea la minge, Cody Gakpo era pregătit să fructifice ocazia.

Meciul s-a încheiat nefavorabil pentru turci, care au primit un cartonaș roșu, arătat lui Bertug Yildirim, și au ratat șansa de a îl trimite în prelungiri pe atacurile finale. În schimb, pentru Țările de Jos, finalul a fost fericit. Ei au completat tabloul semifinalelor și vor juca împotriva Angliei pe 10 iulie, la Dortmund.

Fundașul celor de la Inter și marcatorul golului egalizator, Stefan De Vrij, a fost desemnat Jucătorul Meciului pentru contribuția sa defensivă și, mai ales, ofensivă, potrivit UEFA.