UEFA Euro 2024: Scoția și Elveția își împart punctele după un meci…

Facebook/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Scoția și Elveția își împart punctele după un meci strâns, terminat 1-1 / Programul meciurilor de joi: se joacă derbyul Spania-Italia

Scoția a remizat cu Elveția, scor 1-1, în meciul de pe RheinEnergieStadion din Köln, care a încheiat etapa a doua a grupei A. Ultima turnantă găsește echipa scoțiană antrenată de Clarke ocupând locul 3, în timp ce trupa lui Yakin se află pe locul 2.

Scoția a deschis scorul în minutul 13, după un contraatac rapid încheiat cu șutul lui McTominay, care a fost deviat în plasă, fără speranță pentru portar. Bucuria fanilor scoțieni nu a durat mult, deoarece în minutul 26 Xherdan Shaqiri a trimis mingea în plasă cu un șut frumos în vinclul porții din afara careului, venind în urma unei greșeli defensive. Scoția a mai lovit bara după startul reprizei secunde, în timp ce Elveția a avut un gol anulat al lui Embolo.

Manuel Akanji a fost desemnat jucătorul meciului. „A fost dominant în aer, a organizat bine apărarea elvețiană și a fost calm la minge, fiind excelent în faza de construcție și oferind patru pase care au rupt liniile.”, a declarat Comisia de Observatori Tehnici a UEFA.

Pentru Scoția urmează meciul cu Ungaria pe 23 iunie, în timp ce Elveția joacă împotriva Germaniei în aceeași zi, conform UEFA.

Meciurile așteptate astăzi

Încă 3 meciuri sunt așteptate astăzi la Campionatul European 2024 din Germania. Slovenia – Serbia de la ora 16:00, Danemarca – Anglia de la ora 19:00 și Spania – Italia de la ora 22:00. Partidele se vor putea vedea pe Pro Tv, cu excepția duelului dintre Danemarca și Anglia, care va fi transmis de Pro Arena.

Slovenia – Serbia deschide ziua de fotbal la Euro, într-un meci arbitrat de centralul român Istvan Kovacs. Duelul din grupa C va avea loc în München, pe Münich Football Arena. Slovenia a remizat în etapa anterioară cu Danemarca, scor 1-1, și se află acum pe locul 3 al grupei. De cealaltă parte, Serbia a pierdut la limită în fața Angliei, scor 0-1, și are nevoie de un rezultat pozitiv în partida de astăzi, deoarece este ocupanta ultimului loc.

Partida imediat următoare le are în prim-plan pe ocupantele locurilor 1 și 2 ale grupei. Meciul de la ora 19:00 reiterează semifinala de la EURO 2020, când Danemarca întâlnește Anglia pe Frankfurt Arena din Frankfurt. Danezii au nevoie de un rezultat bun pentru a-și asigura măcar locul 2, în timp ce Anglia dorește să rezolve problema calificării din etapa a doua.

Meciul de la ora 22:00 aduce, probabil, derby-ul acestei faze a turneului. Italia – Spania se va juca pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen pentru a stabili liderul grupei B. Italia a reușit să întoarcă scorul în fața Albaniei în prima etapă, câștigând cu 2-1, în timp ce Spania a învins Croația cu un categoric 3-0. Italienii au eliminat Furia Roja de la ultimele două Campionate Europene, impunându-se în semifinalele ediției din 2020 și în optimile de finală din 2016, potrivit UEFA.