UEFA Euro 2024: Spania câștigă la scor confruntarea cu Georgia, terminată 4-1…

Facebook/UEFA Euro 2024

UEFA Euro 2024: Spania câștigă la scor confruntarea cu Georgia, terminată 4-1 / Programul complet al meciurilor de luni

Spania nu lasă loc de surprize în meciul cu Georgia și se califică în sferturile de finală ale Euro 2024, după un 4-1 clar. Furia Roja va întâlni țara gazdă, Germania, în următoarea fază a turneului, anunțându-se un meci cât o finală.

Spania a început tare partida, atacând poarta lui Mamardashvili încă din primele minute și forțând-o pe Georgia să se apere cu toți jucătorii. Contrar desfășurării partidei, Georgia a înscris după o centrare a lui Otar Kakabadze, deviată în propria poartă de Robin Le Normand, în minutul 18, contorizând al 8-lea autogol al acestui turneu final. Meciul a continuat să se deruleze ca înainte, iar inevitabilul s-a produs: Rodri a marcat de la marginea careului cu un șut la firul ierbii, în minutul 39.

În repriza secundă, Spania a turat și mai mult motoarele, reușind să marcheze rapid printr-o lovitură de cap a lui Fabian Ruiz, care a primit o centrare perfectă de la Lamine Yamal în minutul 51. Avantajul a fost mărit în minutul 75, după un contraatac de manual încheiat de Nico Williams cu un șut puternic la colțul scurt din interiorul careului. Ultimul pe lista de marcatori a fost Dani Olmo, care a tras de la marginea careului, fără vreo speranță pentru portarul georgian.

Spania elimină Georgia cu 4-1 și avansează în sferturile de finală ale Euro 2024, unde o va întâlni pe Germania. Meciul se va juca pe 5 iulie la Stuttgart și va aduce față în față cele mai titrate echipe de la Euro.

Mijlocașul defensiv, Rodri, a fost desemnat Jucătorul Meciului după încă o performanță solidă pentru selecționata Spaniei.

Meciurile aștepate astăzi

Ziua de luni aduce încă două meciuri din optimile de finală ale Euro 2024. Cu un program similar zilei de duminică, vom avea Franța – Belgia de la ora 19:00 și Portugalia – Slovenia de la ora 22:00. Ambele partide vor fi difuzate pe Pro TV.

Meciul dintre Franța și Belgia se va juca pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf. Este un duel în care ambele naționale sunt așteptate să iasă la joc, după o campanie a grupelor modestă. Aceasta este partida din optimi care aduce față în față locul 2 și 3 din Clasamentul Mondial FIFA.

Franța vine la această confruntare în calitate de vicecampioană a grupei D. O victorie cu 1-0 în fața Austriei a precedat remizele cu Olanda (0-0) și Polonia (1-1), permițând austriecilor să o depășească în fruntea clasamentului.

Belgia, între timp, și-a revenit după o înfrângere neașteptată cu 1-0 în fața Slovaciei în prima etapă și a învins România cu 2-0. Echipa lui Domenico Tedesco a urcat pe locul al doilea în grupa E, în urma unei remize fără goluri cu Ucraina în ultima sa partidă. Toate cele patru echipe din grupă au terminat cu patru puncte, fiind o premieră la Euro, potrivit UEFA.

Cele două vecine s-au întâlnit în mai multe competiții de profil de-a lungul anilor, cel mai recent în semifinalele Cupei Mondiale 2018 și ale UEFA Nations League 2021, ambele confruntări fiind câștigate de Franța.

Câștigătoarea acestui duel va juca împotriva Portugaliei sau Sloveniei în sferturile de finală, la Hamburg, pe 5 iulie.

Partida dintre Portugalia și Slovenia se va juca pe Deutsche Bank Park din Frankfurt. Este, probabil, ultima șansă pentru Cristiano Ronaldo să ridice un trofeu cu naționala, în timp ce slovenii caută prima victorie de la acest turneu final.

Echipa lui Roberto Martínez și-a asigurat primul loc în grupa F cu un meci înainte de final, grație victoriilor cu Cehia (2-1) și Turcia (3-0). Cu toate acestea, o echipă mult schimbată a încheiat faza grupelor pe o notă slabă, fiind învinsă cu 2-0 de debutanta Georgia la Gelsenkirchen, în ultimul său meci.

Slovenia s-a calificat ca una dintre cele mai bune echipe de pe locul al treilea, după ce a remizat toate cele trei meciuri din grupa C: 1-1 cu Danemarca și Serbia, și 0-0 cu Anglia. Aceste rezultate au trimis-o pentru prima dată în fazele eliminatorii ale Euro, în ceea ce este a doua sa participare la un turneu final.

Cele două selecționate s-au întâlnit pentru prima dată la data de 26 martie a acestui an, Slovenia înregistrând o victorie amicală cu 2-0 pe Stadionul Stožice din Ljubljana, grație golurilor marcate pe final de meci de Adam Gnezda Čerin (72) și Timi Elšnik (80), conform aceleiași surse.