
Un celebru agent dublu rus care a dezertat în Marea Britanie a murit
Oleg Gordievsky, un fost colonel KGB care a dezertat în Marea Britanie în anii 1980 şi a fost decorat în 2007 de regina Elisabeta a II-a, a murit, au informat vineri media britanice, citate de Agerpres. El a fost cel mai înalt responsabil al serviciilor secrete sovietice care a dezertat în Occident.
Oleg Gordievsky s-a stins în linişte la vârsta de 86 de ani, la domiciliul său din Surrey, în sud-vestul Londrei, au informat mai multe media, printre care BBC şi The Guardian.
Poliţia antiteroristă îl asistă pe medicul legist, dar moartea lui nu este considerată ca fiind suspectă, au precizat acestea.
Agent dublu câţiva ani, Oleg Gordievsky a furnizat informaţii importante serviciilor britanice MI5 şi MI6.
În post la Londra, el a fost de facto şeful biroului KGB.
A dezertat în 1985, când sovieticii au descoperit că lucra pentru Occident.
După dezertarea sa, guvernul britanic a cerut ca 25 de membri ai ambasadei sovietice, acuzaţi că sunt agenţi sub acoperire, să părăsească ţara.
Moscova a expulzat ulterior 25 de britanici. A urmat al doilea val de expulzări încrucişate.
În 2007, la Palatul Buckingham, a fost decorat de Elisabeta a II-a, care l-a făcut companion al Ordinului Sf. Mihail şi Sf. Gheorghe (CMG) pentru „servicii aduse securităţii Regatului Unit”.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankPentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.