G4Media.ro

Un nou blocaj în licitația pentru Drumul Expres Oradea – Arad: Oferta…

Sursa Foto : CJ Bihor

Un nou blocaj în licitația pentru Drumul Expres Oradea – Arad: Oferta câștigătoare, contestată pentru lotul 1, tronsonul dintre Oradea și Salonta

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere nu poate semna contractul cu asocierea dintre o firmă orădeană și una ucraineană care a câștigat licitația pentru construirea lotului dintre Oradea și Salonta al DX 16 Oradea – Arad, din cauza unei contestații depuse de una dintre firmele perdante, informează ebihoreanul.ro

CNAIR anunța că procedura de licitație pentru construirea lotului 1, dintre Oradea și Salonta, al Drumului Expres DX 16 Oradea – Arad, a fost câștigată de asocierea dintre firmele Precon Transilvania (controlată de proprietarul grupului Selina, Beneamin Rus) și Automagistral Pivden, firmă din Ucraina.

Contractul dintre aceste firme și CNAIR nu poate fi semnat, însă, deoarece Compania a înregistrat o contestație depusă de firma ARL Cluj (Strabag), a informat site-ul economedia

Suma cu care asocierea formată din firma orădeană și cea ucraineană pentru lotul 1, în lungime de 33,7 km, este de 2,32 miliarde lei, fără TVA.

Aceeași asociere fusese desemnată câștigătoare, la mijlocul lunii decembrie a anului trecut, și pentru lotul 3 al DX 16, între Chișineu Criș și municipiul Arad, aici procedura fiind contestată de turcii de la Kolin și cei de la Nurol. Acest lot are o lungime de 47 km, iar firma din Oradea și cea din Ucraina fuseseră desemnate câștigătoare pentru suma de 2,97 miliarde lei, fără TVA.

În ce privește lotul 2 al Drumului Expres Oradea – Arad, dintre Salonta și Chișineu Criș (39,7 km), termenul pentru finalizarea procedurii de licitație, în care CNAIR a înregistrat 7 oferte, este 28 martie.

De notat că licitațiile pentru construirea DX 16 au fost lansate de CNAIR la începutul anului trecut, după ce proiectul – vechi de peste un deceniu, dar „îngropat” de fosta CNADNR – a fost actualizat de asocierea dintre administrațiile locale din cele două județe (CJ Bihor și CJ Arad, plus primăriile Oradea și Arad), care l-au predat Companiei cu tot cu procedurile pentru exproprieri și cu toate avizele necesare

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.