G4Media.ro

Uniunea Europeană va sprijini Ucraina în acest an cu peste 30 de…

Sursa foto: Genya SAVILOV / AFP

Uniunea Europeană va sprijini Ucraina în acest an cu peste 30 de miliarde de euro

Sprijinul Uniunii Europene pentru Ucraina în acest an va fi de peste 30 de miliarde de euro şi este nevoie ca UE să susţină Kievul atât timp cât va fi necesar, a declarat marţi reprezentantul preşedinţiei poloneze a Consiliului UE, ministrul afacerilor europene Adam Szlapka, într-o dezbatere în plenul Parlamentului European, transmite Agerpres.

”Ne apropiem de o aniversare tragică – trei ani de la începerea invaziei ruse pe scară largă în Ucraina. În 24 februarie 2022, Rusia a lansat un atac ilegal, neprovocat şi nejustificat contra Ucrainei, încălcând principii de bază ale Cartei ONU. Rusia a atacat infrastructura energetică esenţială şi pe cea de stocare a alimentelor în porturile ucrainene, iar efectele se simt şi în afara Ucrainei, printre care creşterea substanţială a preţurilor alimentelor şi energiei”, a spus Szlapka.

El a menţionat că în ultimii trei ani, sprijinul UE pentru Ucraina şi populaţia sa a depăşit 134 de miliarde de euro. O componentă esenţială a acestui sprijin se referă la asistenţa pentru refugiaţi. În această privinţă, reprezentantul Consiliului UE a amintit că în vara anului trecut i-a fost livrată Kievului o primă tranşă în valoare de 1,5 miliarde euro.

În intervenţia sa, comisarul european pentru extindere Marta Kos a afirmat că UE va continua să folosească veniturile obţinute din valorificarea activelor ruseşti îngheţate pentru a ajuta la înarmarea Ucrainei.

De asemenea, Kos a reafirmat poziţia constantă a UE de continuare a sancţiunilor impuse Moscovei.

”Vom susţine în continuare reformele Ucrainei în vederea aderării la UE. Ucraina este parte a familiei noastre europene, vom fi alături de Ucraina şi o vom aduce în UE, unde îi este locul”, a transmis reprezentanta executivului UE.

În intervenţiile lor, majoritatea eurodeputaţilor au afirmat că UE trebuie să sprijine economic, politic şi militar Ucraina în războiul contra Rusiei început în urmă cu aproape trei ani.

”La Forumul Economic Mondial de la Davos, preşedintele Zelenski a spus că între Europa şi Rusia nu există niciun fel de ocean. Avem nevoie de un plan clar pentru victoria Ucrainei. Trebuie să acţionăm rapid şi nu mă refer doar la furnizarea de arme. Fără o victorie a Ucrainei, nu va exista pace în Europa”, a accentuat eurodeputata Rasa Jukneviciene (grupul Partidului Popular European, PPE).

La rândul său, Nicolas Pascual de la Parte (grupul PPE) a pledat în favoarea unui plan de pace care să ţină cont de libertatea Ucrainei şi a ucrainenilor de a-şi alege singuri viitorul.

În numele grupului S&D, eurodeputatul Yannis Maniatis a evidenţiat necesitatea continuării sprijinului european pentru Kiev, astfel încât Ucraina să îşi revină economic.

”Trebuie să aplicăm un principiu asemănător cu ‘poluatorul plăteşte’. Considerăm că se impune confiscarea activelor ruseşti din străinătate”, a spus el.

Potrivit lui Thijs Reuten, membru al aceluiaşi grup politic, promisiunile legate de încheierea rapidă a unei păci cu (preşedintele rus) Vladimir Putin nu vor funcţiona. ”Putem ajuta militar Ucraina şi consolida sancţiunile pentru a limita influenţa lui Putin în Europa. De aceea, trebuie să investim azi în Ucraina”, a afirmat eurodeputatul olandez.

Europarlamentarul Csaba Domotor (grupul ‘Patrioţi pentru Europa’, PfE) a condamnat agresiunea rusă contra Ucrainei, ”ce are dreptul de a-şi apăra integritatea teritorială”. Colega sa Viktoria Ferenc a pus accentul pe nevoia începerii rapide a negocierilor de pace în Ucraina, pentru a se pune capăt ”secerării de vieţi nevinovate”.

La rândul său membră a PfE, eurodeputata austriacă Petra Steger a acuzat UE că ”încurajează războiul şi pierderile de vieţi omeneşti”.

În opinia lui Adam Bielan (grupul Conservatorilor şi Reformiştilor Europeni), nu trebuie uitate ”costurile enorme plătite de Ucraina pentru a apăra securitatea Europei”.

Bielan a amintit că ţara sa, Polonia, a fost prima care a trimis arme pentru Ucraina, avioane de luptă şi muniţie pentru forţele ucrainene, în timp ce colegul său Michał Dworczyk a insistat că UE trebuie să pună mai mult accent pe securitatea comună europeană.

Petras Austrevicius, din grupul europarlamentar Renew, a declarat că ”UE va trebui să participe la orice negocieri de pace care vor avea loc, să continue asistenţa militară pentru Ucraina, să-i ofere garanţii de securitate maxime şi să lucreze asiduu pentru a ajuta la reformarea Ucrainei”.

Din acelaşi grup politic,eurodeputata Hilde Vautmans a insistat pe nevoia încheierii războiului printr-o victorie a Ucrainei: ”Sancţiunile au fost aplicate doar pe jumătate. Trebuie să ne amintim care este costul acestui război – preţul energiei a ajuns la un maxim istoric. Războiul trebuie să se termine, trebuie să trimitem arme şi să se aplice integral sancţiunile”.

Eurodeputatul Villy Sovndal (grupul Verzilor) a atenţionat că ”de trei ani poporul ucrainean este terorizat zi de zi” şi că este important ca Europa să îi ”transmită clar” lui Putin că nu poate învinge.

Reprezentant al grupului Stângii din PE, Danilo Della Valle a subliniat că Europa nu poate fi lăsată în afara viitoarelor negocieri pentru pace în Ucraina. El le-a acuzat pe şefa diplomaţiei europene Kaja Kallas, pe preşedinta Comisiei Europene Ursula von der Leyen şi pe şefa executivului italian Giorgia Meloni că ”nu au făcut altceva decât să slăbească Europa în lume, iar preţul este plătit de cetăţenii europeni”.

Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:

Susține-ne activitatea G4Media logo
Donație Paypal recurentă

Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media

Donează prin Transfer Bancar

CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867

Deschis la Raiffeisen Bank
Donează prin Patreon

Donează

Citește și...

Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.