VIDEO Lionel Messi, evoluție încântătoare: Hat-trick în doar 11 minute pentru Inter…

Lionel Messi / Sursa foto: Lynne Sladky / AP / Profimedia

VIDEO Lionel Messi, evoluție încântătoare: Hat-trick în doar 11 minute pentru Inter Miami în MLS

Lionel Messi continuă să impresioneze chiar și la 37 de ani, ultima ispravă a argentinianului fiind un hat-trick reușit în doar 11 minute pentru Inter Miami în MLS.

Deja campioană în Conferința de Est, Inter Miami a trecut categoric, scor 6-2, de New England Revolution. Formația din Florida a stabilit un nou record în MLS, ea câștigând sezonul regulat cu 74 de puncte.

Este al doilea hat-trick al lui Messi în doar o săptămână, după cel bifat în tricoul Argentinei în victoria, scor 6-0, cu Bolivia din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2026.

Câștigător de opt ori al Balonului de Aur, Messi a intrat în joc în minutul 58 şi a marcat de trei ori în unsprezece minute (78, 81 şi 89), de fiecare dată cu piciorul stâng. Pentru Inter Miami au mai punctat Luis Suarez (40, 43) şi Cremaschi (58).

Golurile oaspeților de la New England Revolution au fost marcte de Langoni (2) şi Borrero (34).

În vârstă de 37 de ani, Lionel Messi a revenit în luna septembrie pe terenul de joc după o pauză de două luni cauzată de o accidentare la gleznă.

Starul argentinian a terminat sezonul regulat din MLS cu 20 de goluri marcate în cele 19 meciuri în care a evoluat pentru Inter Miami.