VIDEO Lionel Messi, seară magică în tricoul Argentinei: Trei goluri și două…

sursa foto: Odd ANDERSEN/ AFP

VIDEO Lionel Messi, seară magică în tricoul Argentinei: Trei goluri și două pase decisive

Argentina a defilat contra Boliviei, scor 6-0, succes care a venit după o seară magică reușită de Lionel Messi: decarul „Pumelor” a marcat de trei ori și a oferit și două pase decisive. Partida a făcut parte din preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2026.

Campion mondial cu Argentina în urmă cu doi ani, Messi a strălucit din nou în tricoul naționalei țării sale.

A marcat în minutele 19, 84 și 86 și a oferit și două pase de gol: pentru Lautaro Martinez (în minutul 43) și pentru Julian Alvarez (45+3). Pentru gazde a mai înscris şi Almada, în minutul 69.

Este al 10-lea hat-trick al lui Messi pentru Argentina, fosta vedetă a Barcelonei ajungând la 112 goluri marcate pentru campioana mondială en-titre.

În vârstă de 37 de ani, Lionel Messi este al doilea pe lista marcatorilor în întreaga carieră pentru o echipă naţională, după portughezul Cristiano Ronaldo (133).

De știut

• Primele șase clasate vor obține direct calificarea la Mondialul de peste doi ani.
  • Naționala care va încheia pe șapte va disputa un baraj de calificare pentru turneul final care va fi găzduit de SUA, Mexic și Canada.