![](https://cdn.g4media.ro/wp-content/uploads/2024/08/694c80c2b37e6a05ae95bf0f0d497364_1722328682-e1724148013924-768x482.webp)
Zelenski se teme de un „ultimatum” după reuniunea ruso-americană de la Riad şi îşi amână vizita în Arabia Saudită
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat marţi că-şi amână vizita care era prevăzută pentru miercuri în Arabia Saudită şi a criticat întâlnirea ruso-americană desfăşurată în această ţară, asigurând că nu va răspunde niciunui eventual ultimatum pe care l-ar putea primi după această întâlnire din partea Moscovei prin intermediul Washingtonului, căruia i-a reproşat că discută cu Rusia fără Ucraina soluţionarea războiului provocat de invazia rusă, relatează agenţia EFE, preluată de Agerpres.
Ucraina a aflat „din presă” despre întâlnirea pe care au avut-o marţi la Riad delegaţiile conduse de miniştrii de externe rus şi american, Serghei Lavrov şi Marco Rubio, a declarat în aceeaşi zi în capitala turcă Ankara preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski.
El a insistat că „nu pot fi luate decizii fără Ucraina asupra modului de încheiere a războiului din Ucraina”, dezaprobând iniţiativa preşedintelui american Donald Trump de a aborda direct cu preşedintele rus Vladimir Putin soluţionarea acestui conflict.
Zelenski a insistat că, pe lângă Ucraina, pentru ca tratativele să fie „echitabile” în negocieri trebuie implicate de asemenea Uniunea Europeană, Regatul Unit şi de asemenea Turcia, într-o declaraţie la o conferinţă de presă comună cu preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, care a afirmat de partea sa că Turcia ar putea fi gazda „ideală” pentru viitoare negocieri de pace ruso-ucrainene, mai ales că le-a găzduit şi pe cele din 2022, când Ucraina şi Rusia au fost aproape să încheie un acord de pace.
„Ucraina, Europa în sensul larg – aceasta include Uniunea Europeană, Turcia şi Regatul Unit – ar trebui să participe împreună cu SUA la discuţii şi la elaborarea garanţiilor de securitate necesare pentru soarta părţii noastre de lume”, a indicat Zelenski la Ankara, de unde urma să plece în Arabia Saudită într-o vizită despre care a susţinut anterior că era planificată de mult timp, deşi aceasta urma să se desfăşoare în ziua următoare întâlnirii ruso-americane desfăşurate marţi la Riad.
„Noi suntem oneşti şi cu spiritul deschis, nu vreau coincidenţe. Iată de ce nu voi merge în Arabia Saudită”, a spus acum Zelenski, adăugând totuşi că vizita sa în această ţară va fi reprogramată pentru data de 10 martie.
El a asigurat că nu va răspunde niciunui posibil ultimatum pe care l-ar putea primi din partea Rusiei prin intermediul SUA după întâlnirea acestora desfăşurată la Riad. „Ca preşedinte al Ucrainei, nu am dat garanţii nimănui, nu am confirmat nimic nimănui. Mai mult, nu am avut şi nici nu am intenţia să răspund ultimatumurilor Rusiei”, a spus Zelenski în timpul unei reuniuni cu reprezentanţii comunităţii ucrainene din Turcia.
Preşedintele ucrainean a susţinut că la negocierile desfăşurate în Turcia, în martie-aprilie 2022, Rusia a propus pentru încheierea războiului un acord prin care cerea Ucrainei să-şi diminueze armata, să renunţe la teritoriile ocupate şi să accepte instalarea unui guvern pro-rus la Kiev.
„Şi am impresia că acum se produc aceleaşi negocieri, că se repetă acelaşi ton, dar între reprezentanţii Rusiei şi cei ai SUA”, şi-a manifestat Zelenski temerea, insistând că dacă „în momentele cele mai dificile” de la începutul invaziei, când trupele ruse erau la porţile Kievului, nu a cedat „tuturor ultimatumurilor” Rusiei, nu o va face nici acum.
Conform versiunii Rusiei, în negocierile desfăşurate la Istanbul la o lună după lansarea invaziei asupra Ucrainei aproape fusese convenit un acord de pace, dar care în final a fost abandonat de Kiev la cererea Washingtonului, iar Ucraina nu a mai dorit să-l semneze de îndată ce trupele ruse s-au retras din zona capitalei Kiev. Proiectul de acord prevedea un statut de neutralitate geopolitică pentru Ucraina, limitarea capacităţile militare ale acesteia şi un statut special pentru provinciile din estul ţării.
În urma reuniunii desfăşurate marţi la Riad, şefii diplomaţiilor rusă şi americană, Serghei Lavrov şi Marco Rubio, au anunţat iniţierea unui proces de normalizare a relaţiilor ruso-americane, prin stabilirea unui mecanism de consultări pentru a aborda elementele „iritante în relaţiile bilaterale”, şi de asemenea lansarea unui proces de negociere pentru soluţionarea războiului ruso-ucrainean, Washingtonul şi Moscova urmând să-şi desemneze în acest scop echipe de negociatori.
„Astăzi a fost un prim pas al unei călătorii lungi şi dificile, dar unul important”, a remarcat la finalul discuţiilor de la Riad şeful diplomaţiei americane, care consideră de asemenea că din perspectiva SUA există „oportunităţi extraordinare” pentru un parteneriat cu Rusia, dar „cheia pentru aceasta este încheierea conflictului” din Ucraina printr-o soluţie „justă şi durabilă”. De partea sa, ministrul rus de externe s-a declarat convins că odată cu această întâlnire Statele Unite au început „să înţeleagă mai bine” poziţia Moscovei.
Urmărește mai jos producțiile video ale G4Media:
Donează lunar pentru susținerea proiectului G4Media
Donează suma dorită pentru susținerea proiectului G4Media
CONT LEI: RO89RZBR0000060019874867
Deschis la Raiffeisen BankCitește și...
Pentru a posta un comentariu, trebuie să te Înregistrezi sau să te Autentifici.