Home » Articole » Ciolacu își continuă ofensiva de imagine, la Antena 3: Bolojan e de vină de cum stă România economic / Întrebat despre ruperea coaliției de guvernare: Nu exclud, dimpotrivă. Părerea mea e că lucrurile spre asta duc

Ciolacu își continuă ofensiva de imagine, la Antena 3: Bolojan e de vină de cum stă România economic / Întrebat despre ruperea coaliției de guvernare: Nu exclud, dimpotrivă. Părerea mea e că lucrurile spre asta duc

2853
Foto: InquamPhotos Octav Ganea
Ascultă articolul

Fostul premier Marcel Ciolacu l-a acuzat duminică seara, la Antena 3, pe liderul liberal Ilie Bolojan că este de vină pentru situația economică în care se află România în prezent, după anunțarea instalării recesiunii tehnice. Este vorba de a treia apariție publică a lui Ciolacu în acest week-end.

“În acest moment se duce și țara în cap, se duc și partidele în cap, nimeni nu înțelege nimic. Dl Bolojan e de vină în acest moment de cum stă România economic. Ăsta e adevărul”, a acuzat Ciolacu.

- articolul continuă mai jos -

Întrebat dacă exclude ruperea coaliției de guvernare, fostul premier și lider al PSD a afirmat: “Nu exclud, dimpotrivă. Părerea mea e că lucrurile spre asta duc, spre ruperea actualei coaliții. Dar eu nu recomand ruperea acestei coaliții. Trebuie discutat și încercat până la capăt pentru că o criză politică va agrava și mai mult climatul economic”.

“Momentul critic e în acest moment, o lună două”, cu atacuri “zilnice din toate direcțiile” iar “lucrurile s-au agravat”, a susținut el.

În opinia sa, în cazul ruperii coaliției de guvernare cel mai bine “este să mergem la alegeri anticipate”.

De ce continuă PSD să rămână la guvernare? Ciolacu spune că dacă social-democrații se retrag din coaliție, “în cel moment ne ducem către alegeri anticipate” iar instabilitatea politică ar reprezenta “o nenorocire pentru România”. 

“Dacă ești om politic atunci alegi să fugi. Dacă ești om de stat și vrei ce e mai bine pentru România rămâi și lupți”, a argumentat el.

Întrebat ce sfat ar avea pentru Grindeanu, el a răspuns: “Dacă nu se mai poate discuta (în cadrul coaliției de guvernare, n.r.) să anunțe public care sunt prioritățile domniei sale”.

Chestionat de moderator ce relație are cu Sorin Grindeanu, Marcel Ciolacu a precizat: “Nu e un secret pentru nimeni că suntem prieteni, comunicăm aproape zilnic”.

Acesta l-a acuzat pe Ilie Bolojan că practică un “joc de imagine” prin care “aruncăm în cârca PSD – uite cine se opune reformei, care nu e nicio reformă”.

“E un joc de imagine. De prea mult timp premierul face acest joc de imagine”, a spus Ciolacu,

În ceea ce privește recesiunea din perioada în care era premier, Ciolacu spune că este vorba despre “o invenție”. “Să vii după doi ani să spui că România a fost în recesiune în 2024 … Suntem normali la cap? Suntem primul stat din lume care a trecut prin recesiune fără să ne dăm seama”.

“Eu m-am săturat, am să mi se pună toate zoaiele în cap Românii trăiesc mai rău, este a șasea lună de declin la consum”, a mai spus el.

Știri video

Comentarii

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Top Articole